BIST 9.645
DOLAR 32,56
EURO 34,82
ALTIN 2.439,68
HABER /  POLİTİKA

Kamer Gençin hüsran günü

TBMM'de komisyonlara üye olan Kamer Genç büyük hüsran yaşadı..

Abone ol

KİT Komisyonu üyeliği için de aday olan Kamer Genç, bu seçimi de DSP İstanbul Milletvekili Hüseyin Mert’e karşı kaybetti. Oylamaya 274 milletvekili katıldı. DSP’li Mert 259 oy alırken, Genç’e ise 11 oy çıktı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği için DSP İzmir Milletvekili Harun Öztürk ile Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç yarıştı.

Oylamaya katılan 390 milletvekilinden 359’unun oyunu alan Öztürk, Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi oldu. Kamer Genç’e ise 24 oy çıkarken, 6 boş oy kullanıldı, 1 oy geçersiz sayıldı

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyeliği için ise Bağımsız Hakkari Milletvekili Hamit Geylani, DSP İstanbul Milletvekili Ayşe Jale Ağırbaş ve Kamer Genç yarıştı. Ağırbaş, 252 oyla komisyon üyesi oldu. Adaylardan Geylani’ye 4, Genç’e ise 5 oy çıktı. Oylamada, 9 oy geçersiz sayıldı, 1 oy da boş kullanıldı.

3 KOMİSYONA DA SEÇİLEMEDİ

Kamer Genç, Plan ve Bütçe Komisyonu, KİT Komisyonu ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelikleri için aday oldu, ancak seçilemedi.

TBMM’de grubu bulunmayan veya bağımsız milletvekillerine sadece 4 komisyonda birer kontenjan tanınıyor. Bugün yapılan seçimlere katılan DSP’li milletvekilleri rakiplerine karşı üstünlük sağlayarak, 4 komisyonun üyeliğini de kazandı.

DSP İstanbul milletvekili Ahmet Tan, AB Uyum komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelikleri için yaptığı adaylık başvurularını, seçimlerden önce geri çekti