BIST 4.960
DOLAR 20,88
EURO 22,50
ALTIN 1.326,61
HABER /  GÜNCEL

John Kerry ihaneti görmedi Gülen için kanıt istedi!

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, 15 Temmuz'da FETÖ tarafından gerçekleştirilmek istenen darbe girişimini görmedi. Kerry, Fetullah Gülen’in iadesiyle ilgili olarak Türkiye’nin kanıt sunması gerektiği söyledi.

Abone ol

Washington’daki konferansta ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, gazetecilerin Fethullah Gülen’in iadesine ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye’nin Gülen’in iadesine ilişkin gönderdiği dokümanları henüz görmediğini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile 36 saat içerisinde 4 kez görüşme yaptığını hatırlatan Kerry, muhatabına, "Bize iddia göndermeyin, kanıt gönderin, karar verebilmemiz için delile ihtiyacımız var" dediğini anlattı.

"DELİLE İHTİYACIMIZ VAR"

ABD’nin hukuk sistemi ve standartlarına göre bir suçlunun iadesinin kanıt gerektirdiğinin altını çizen Kerry, şunları söyledi:

"Türkiye’deki dostlarımıza, müttefiklerimize mütemadiyen söyledik. Delile ihtiyacımız var. Bizim hukuk sistemimizde, standartlarımızda, bir suçlunun iadesinde bir dizi sıkı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bunları herkes biliyor."

"GÜLEN'LE TEMAS UYGUNSUZ OLUR"

Bir soru üzerine Kerry, ABD Dışişleri Bakanlığından hiçbir kimsenin
Gülen ile temasta olmadığını ifade etti.

Bunun uygunsuz olacağını dile getiren Kerry, “Dışişleri Bakanlığından birinin onunla temasta olması için bir neden yok, bu şartlar altında da olmamalı. Başka bir hükümetin talebiyle başlatılan bir yasal prosedür varsa, bu Adalet Bakanlığına gider ve sistemimizce uygun bir şekilde ele alınır. O zamana kadar da bu uygunsuz olur.” diye konuştu.