BIST 1.510
DOLAR 9,52
EURO 11,05
ALTIN 547,38
HABER /  GÜNCEL

Joe Biden ilk kez "Gülen'i iade edebiliriz" dedi...

Başbakan Binali Yıldırım ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden görüşmesi sona erdi. Yıldırım ve Biden ortak basın toplantısı yaptı. Biden Fethullah Gülen'in iadesi konusunda ilk kez olumlu konuşurken, Yıldırım, "İade sürecini başlatmış bulunuyoruz" dedi.

Abone ol

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Başbakan Binali Yıldırım ikili ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Biden 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak, "Biz olaylar olurken bunun gerçek olup olmadığını veya bir internet oyunu olup olmadığını, ciddi olup olmadığını anlayamadık" dedi. Biden Gülen konusunda ilk kez "İade edebiliriz" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım da, "Darbenin azmettiricisi olarak bildiğimiz düşündüğümüz Fetullah Gülen’in aramızdaki anlaşmalar tahtında, gerekli işlemlerin yapılıp ve ülkemize iadesi sürecini başlatmış bulunuyoruz" dedi.

İşte Biden'in sözlerinden satır başları şöyle:

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN ÖLDÜRÜLMEK İSTENDİ

"Bu saldırıda aynı zamanda Cumhurbaşkanı ve Başbakan da öldürülmek istenmişti. Bu Türkiye ve Türkiye’nin demokratik enstitülerine yapılmış bir saldırıdır. Obama benim bugün Türkiye’ye gelmemi istedi. Böyle dünyaya iki ülke arasındaki ilişkiye son derece önem verdiğimizi bütün dünyaya göstermeliyiz dedi."

TÜRKİYE'Yİ DARBE TEŞEBBÜSÜNE KARŞI DESTEKLİYORUZ

"Türk halkının müttefiki olarak şunu söylemek istiyorum ki, biz ABD, Türkiye’yi hiçbir zaman ve her zaman özellikle de darbe teşebbüsünün arkasından tam olarak desteklemektir."

TÜRKİYE YARDIM İSTERSE BUNU SAĞLARIZ

"Türkiye hükümeti ve halkı herhangi bir şekilde yardım isterse biz bunu sağlamaya devam edeceğiz."

İNTERNET OYUNU OLUP OLMADIĞINI İLK ANDA ANLAYAMADIK

"ABD, darbe girişimini derhal kınadı. Başkan Obama, Türk hükümetlerine desteklerini bildiren ilk devlet başkanlarından birisiydi. Hatta olayların devam ettiği sırada destek bildirilmişti. Biz olaylar olurken bunun gerçek olup olmadığını veya bir internet oyunu olup olmadığını, ciddi olup olmadığını anlayamadık."

SADECE MECLİS YARA ALMADI, HALKIN GÜVENİ DE YARALANDI

"Parlamentoya saldırı devam ederken milletvekillerine orada bulunmalarını istemeniz, sizin kararlılığınızı gösterir. Sadece harabeye çevrilen bu ihanet neticesinde, sadece parlamento binası zedelenmedi. Aynı zamanda Türk halkının güvenlik hissi zedelenmiş oldu. Sadece ölenler yaralananlar değil bütün Türk halkı bu yaralanma duygusunu yüreğinde hissetti. Ama bütün dünya bunu seyrederken, onlar cumhurbaşkanının başkente geldiğini ve cesareti gördüler."

SİZ ŞEHİT DİYORSUNUZ BİZ ONLARA KAHRAMAN DİYORUZ

"Türk halkı sokaklara döküldü. Bunlar Türkiye’de olsaydı, Türkiye yerine biz olsaydık, biz demokratik enstitüleri korurduk. Bütün dünya neticeleri görürdü. Bu fundamental demokratik prensipleri paylaşıyoruz ve Amerika çok üzgündür. Siz onlara şehit diyorsunuz, biz onlara büyük kahramanlar diyoruz. Ülkeleri için hayatlarını vermeye hazırdılar."

ABD NEFRETLE KARŞILAMAKTADIR

"Bunu mümkün olduğu kadar açıkça söylemek istiyorum. İşittiğim bazı söylentilere karşı şunu söylemek istiyorum. Amerikalıların bu konuda bilgisi vardı, işbirliği varmış gibi söylentileri işitiyorum. Amerika hiçbir zaman, asla bu hadiseden önceden haberdar olmamıştır. Temmuz’da olacaklardan haberdar olmamıştı. ABD, ABD halkı olan bitenden son derece üzgündür. Nefretle karşılamaktadır."

DARBE GİRİŞİMİNDEN ÖNCEDEN BİR BİLGİMİZ YOKTU

"Darbe girişiminden önceden bir bilgimiz yoktu, biz hiçbir zaman desteklemedik, biz bu hareketi derhal kınadık. Darbe teşebbüsünden önce olduğu gibi omuz omuzayız. Sadece Türk hükümeti değil, Türk halkıyla da."

TÜRKİYE'NİN ABD'DEN DAHA İYİ DOSTU YOKTUR

"Türkiye’nin, kusura bakmayın ama ABD’den daha iyi dostu yoktur. Bizden, ABD’den daha büyük arkadaşı yoktur Türk milletinin. Biz her zaman ortak değerlerimiz ve ortak güvenliğimiz için birlikteyiz. Hükümetiniz için elimden gelen her şeyi yapacaktır. Bu olaydan sorumlu olanları size getirmek için. Ama bizim her iki cemiyetimizin temeli olan yasalar vardır."

GÜLEN KONUSUNDA YOĞUN HİSLERİNİZ VAR BİLİYORUZ

Ben özel olarak başbakana da söylediğim gibi, Gülen, sayın başbakan, sizin bu yoğun hükümetinizin ve Türk halkının çok yoğun hisleri vardır. Biz işbirliği yapıyoruz. Biz Türkiye yetkilileriyle işbirliği yapıyoruz. Bizim hukuk uzmanlarımız şu anda Türk meslektaşlarıyla birlikte çalışıyorlar. Onlar delilleri inceliyorlar.

ANCAK BU ŞEKİLDE GÜLEN'İ TESLİM EDEBİLİRİZ

"Amerikan mahkemelerine bu belgelerin takdim edilmesi lazım. Bu şekilde Gülen’i teslim edebiliriz. Bunu yapmaya devam edeceğiz. İlave bilgiler aldıkça bunları işleme koyacağız. Bizim hiçbir şekilde herhangi bir kişiyi korumak, özellikle bir müttefikimize zarar veren bir kişiyi korumayız. Bizim yasalarımıza uyma mecburiyetimiz vardır."

"Amerika yasalarına göre, Amerika’nın hiçbir başkanının kendi gücünün dışına çıkma yetkisi yoktur."

"Adalet bilerek ve bu durumu halletmeye çalışıyor. Türk milletinin kızgın olduğunu anlıyorum ama bundan şüpheniz olmasın ki, Türk hükümetiyle işbirliği yapacağız. Hiçbir ülke böyle bir harekete tolerans gösteremez.

BARBARCA TERÖR EYLEMLERİNİ KINIYORUZ

"Türk milleti de bu barbarca terör hareketine maruz kalmıştır. Bu son saldırıda bir düğün hedef alınmıştır. Bu insanlığa sığmayan barbarca bir harekettir. Bu sadece sizin topraklarınızda ilk nefret edilen hareket değildir, PKK tarafından veya DAEŞ tarafından hayata geçirilen ilk hareket değildir. PKK Türkiye’nin Güneydoğusunda büyük zarar vermiştir, hayatlarını mahvetmiştir. Amerika bu korkakça hareketleri reddetmektedir ve kuvvetle kınamaktadır."

HİÇBİR TERÖR ÖRGÜTÜ HİÇBİR ZAMAN BAŞARILI OLMAMALIDIR

"Biliyorum ki iki kayıp hiçbir zaman aynı değildir. ABD sadece 11 Eylül’de değil, bu yıl da bu şekilde saldırıların kurbanı olmuştur. Ben bu terörist saldırılarında ölenlerin ailelerine ve sevdiklerine taziyelerimi iletiyorum. Bütün ülkenize taziyelerimi iletiyorum."

"İster PKK olsun, ister DAEŞ ister teröre el atan başka örgüt olsun onlar hiçbir zaman başarılı olmamalıdır. Çünkü onların bütün amacı bizim inandığımız her şeyi mahvetmektir."

 KÖKLÜ İLİŞKİLERİN YARA ALMASINA MÜSADE ETMEMELİYİZ

Joe Biden'den sonra konuşan Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından satır başları da şöyle:

"Size ve heyetinizle bu ziyaret sırasında, başta 15 Temmuz darbe girişimi olmak üzere, bölgesel konularda fikir alışverişinde bulunma fırsatı yakaladık. ABD – Türkiye ilişkilerinin çok uzun tarihi bir geçmişi var. Zaman zaman yaşanan olaylarla bu köklü ilişkilerin yara alması ve olumsuza dönüşmesini asla müsaade etmememiz gerekiyor."

ASKER KIYAFETİ GİYMİŞ TERÖRİSTLER

"Özellikle 15 Temmuz’da silahlı kuvvetler içerisinde, asker elbisesi giymiş terörist grupların gerçekleştirmeye çalıştığı bu darbe girişimi, başta cumhurbaşkanımızın dirayetli duruşu, hükümetimizin kararlılığı, 79 milyon vatandaşın ülkesine sahip çıkmasıyla etkisiz hale getirilmiş ve bu bela def edilmiştir. "

"Bu vesileyle hem demokrasi uğruna hayatını seve seve veren şehitlerimize hem de bugün de dahil bölücü terör örgütüyle mücadele ederken hayatını kaybeden bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılarımıza şifa ve esenlikler diliyorum."

GÜLEN'İN İADESİYLE İLGİLİ SÜRECİ BAŞLATMIŞ BULUNUYORUZ

"Sayın Biden sizin de ifade ettiğiniz gibi, bu alçak darbe girişiminin başı olan, darbenin azmettiricisi olarak bildiğimiz düşündüğümüz Fetullah Gülen’in aramızdaki anlaşmalar tahtında, gerekli işlemlerin yapılıp ve ülkemize iadesi sürecini başlatmış bulunuyoruz."

NE KADAR ÖNEMSEDİĞİNİZİ ORTAYA KOYDUNUZ

"Bu konuda gerek hükümetimize gerekse Türk halkına yönelik samimi açıklamalarınız sürecin sağlıklı işlemesi bakımından hayati öneme sahip. Bunun için teşekkür ediyoruz, şunu bilmenizi isteriz ki, bu konuda teknik heyetin Türkiye’ye gelmesi ve bizim savcılarımızla hakimlerimizle bu konuyu değerlendirmesi bu işin ne kadar ciddiye alındığını, sizin tarafınızdan ne kadar önemsendiğini de bir kez daha ortaya konmuştur."

SÜRECİN ZAMAN KAŞBETMEDEN YÜRÜTÜLMESİNİ BEKLİYORUZ

"Bizim buradaki en büyük beklentimiz, bütün bu hukuki süreçlerin zaman kaybetmeden yürümesi ve burada milletimizin beklentimizi, beklentisi olan sonucun ortaya çıkmasıdır. Amerika’nın bu hareketi hiçbir zaman tasvip etmeyeceğini biliyoruz."

İADE EDİLİRSE TÜRK MİLLETİNİN HAYAL KIRIKLIĞI BİTER

"Sizin ABD hükümeti olarak, sayın başkan Obama ve sizin diğer yetkililerin bu konuda beyanatları bizim için esastır. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte eğer bu terör başının, cezalandırılmak üzere ülkemize iadesi süreci hızlandırılabilirse, buradaki işbirliğimiz artarak devam ederse, Türk milletinin bu konudaki üzüntüsü, bu konudaki hayal kırıklığı da çok hızlı bir şekilde müspete dönecektir."

HER TÜRLÜ TERÖR ÖRGÜTÜYLE MÜCADELE KARARLILIĞI

"Sizin de ifade ettiğiniz gibi, bu konunun dışında terörle mücadele adına birlikte bugüne kadar yaptığımız işbirliğini değerlendirdik ve bundan sonra başta Suriye olmak üzere, DEAŞ, PKK ile mücadelede kararlılık vurgusu yaptık."

SURİYE'DE BİZİM İKİ HASSASİYETİMİZ VAR

"Bölge ülkelerinin de olumlu yaklaşımıyla artık daha fazla insanın hayatını kaybetmemesi için bir çözümü ortak bir uzlaşmayı gerçekleştirmemiz lazım. Bizim iki hassasiyetimiz var. Suriye’nin toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesi. Türkiye güney sınırlarında yeni bir Kürt oluşumunu asla ve asla kabul etmiyor. Bunu ulusal güvenliğimiz için tehdit olarak görüyor. Diğer etnik grupların kendini temsil ettiğini düşündüğü adil bir yönetim anlayışının sağlanmasıdır. Uzun yıllardan beri devam eden Kıbrıs sorununa yönelik, sizin yıllardır ortaya koyduğunuz gayretleri biliyoruz. Kıbrıs’ta çözüm şansı ilk seferinde kaçırılmıştır, ama bu sefer bu şansın kaçırılmamasını, ve Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bu şansı kaçırmamasını öneriyoruz."

TÜRKİYE ABD İLİŞKİLERİNİ HİÇBİR SORUN BOZMAMALI

"Sayın Biden, Türkiye ABD ilişkilerini ne 15 Temmuz darbe girişimi ne de başka sorunlar asla ve asla bozmamalıdır. Bozmasına izin vermememiz gerekir. Bugünkü ziyaretiniz esasen bir anlamda yanlış anlaşılmaları da ortadan kaldıran ve Amerikan yönetiminin, Amerikan halkının Türk milletiyle, Türkiye Cumhuriyeti yönetimiyle dayanışmasını gösteren bir ziyaret olmuştur."

YPG NEHRİN ÖBÜR TARAFINA HİÇBİR ŞEKİLDE GEÇMEMELİ

Soru cevap bölümünde Cerablus Harekatı ve PYD'nin durumu ile ilgili bir soruya ABD Başkan Yardımcısı Biden "ABD Başkan Yardımcısı Biden: "YPG ve Suriye kuvvetleri nehrin öbür tarafına hiçbir şekilde geçmemelidir, geçtikleri takdirde ABD tarafından desteklenmeyecektir."

ABD, YPG'YE BAKIŞ AÇISINI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRMELİ

"Bugün sabah başlayan Suriye’ye ilişkin operasyon var. Herhangi bir bilgi var mı? PYD’ye de yönelecek mi? Türk ordusu ne kadar burada kalmasını öngörüyorsunuz?" sorusuna Başbakan Yıldırım şu cevabı verdi:

"Arkadaşlar bildiğiniz gibi bir süreden beri Suriye Arap koalisyonu adıyla bir yapı oluşturuldu ve Fırat’ın batısındaki Menbiç şehrinin DEAŞ’lılardan temizlenmesi için operasyonlar yapıldı ve bitti. Bölgeden çıkan DEAŞ unsurları Türkiye’ye doğru hareket etti ve Cerablus denen bölgede yerleşmeye başladılar. Aynı zamanda PYD unsurları da onları takip ederek, bir yandan kuzeye bir yandan da Afrin bölgesine yayılma gayreti içerisine girdiler.

Bunun üzerine, sınır güvenliğimizi korumak ve roket atışıyla vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak bakımından, dün gece itibariyle hem topçu atışıyla hem havadan bir operasyon başlattık, buraya gelen unsurları bölgeden püskürttük. Burada yapılan çalışmalarda mutabık kaldığımız bir konu var. PYD unsurlarının asla Fırat’ın batısına yayılmamaları ve burada faaliyet içerisine girmemeleri yönündedir. Burada ABD’nin bu konudaki kararlılığını bir kez daha gördük.

Her ne kadar DAEŞ için bunlar yardımcı oluyor gibi gözüküyorsa da ABD bilmelidir ki, günün sonunda bir terör örgütüyle başka bir terör örgütünü belki alt edebilirsiniz. Ama sonra elinizde kalan terör örgütünü nasıl alt edeceksiniz sorusu gündeme gelecektir. YPG ve PYD’ye de bakış açısını tekrar gözden geçirme ihtiyacı olduğunu ifade etmek isterim."

YPG NEHRİN ÖBÜR TARAFINA GEÇMEMELİDİR

Biden de "ABD bu noktada Kürt koridorunun oluşmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? YPG ve PYD’ye destekleri biliniyor ABD’nin. Bu konuda ABD’nin görüşleri nedir?" sorusuna şu cevabı verdi:

"Türkiye sınırlarında ve birleşik Suriye’den ödün vermeyeceğiz. Hem Cerablus’ta ayarlamalarımız var, Menbiç ile ilgili kararlarımız var. Oradaki elementlere açıkça haber verdik. YPG ve Suriye kuvvetleri nehrin öbür tarafına geçmemelidir ve onlar hiçbir şekilde geçerlerse ve buna bağlı kalmadıkları takdirde, hiçbir zaman Amerika’dan desteklenmeyecekler."

GÜLEN'İN İADESİ, HALKTAKİ ABD ALGISINI DEĞİŞTİRİR

Başbakan Binali Yıldırım, "Başbakan Yardımcısı Biden’ın söylediğine rağmen, Amerika darbe teşebbüsüne iştirak etmedi ama basında Amerika’nın desteklediği veya bilgisi olduğu söylendi. Siz bu konuda son beyanatınızı verirken, hem kendi hem ABD halkınıza mesajınızı verirken, ABD’nin bununla hiçbir ilgisi olmadığını söyleyecek misiniz?" sorusuna ise şu karşılığı verdi.

"Şunu ifade etmek isterim. Amerikan yönetimi hem sayın Obama hem Biden açıkça bu darbeyi bugün de bundan önceki dönemde de tasvip etmediklerini ve demokrasiye yapılan bir hareket olduğunu ifade etmiştir. Bizim için geçerli olan budur. Bunun dışındaki değerlendirmeler mutlaka halk arasında vardır. Bu bir algıdır. Bunu düzeltmek için zaten buradayız. Eminim ki bu terörist başının iadesine yönelik süreçlerin sağlıklı işlemesi vatandaşlarımızın zihnindeki bu algıyı da kısa sürede olumlu hale dönüştürecek böylece varolan dostluğumuz daha da artarak devam edecektir.

KENDİMİ SUÇLU HİSSEDİYORUM, GELMEM ZAMAN ALDI

ABD Başkan Yardımcısı Biden, "Başkan Obama’dan gelen beyanlar var. İnsan haklarının ihlal edildiğine dair, ama şimdi siz buna değinmediniz. Özel olarak mı konuştunuz?" sorusuna şu karşılığı verdi:

"Aslında biz bunu müzakere ettik bugünkü toplantılarımızda, başbakan ve dışişleri bakanı, dediler ki bizim anayasayla ilgili yasalarımıza riayet edilecek ve kanunun üstünlüğüne uyulacak. Şimdi buna zaman vereceğiz. Ben ne söylüyorsam gerçekten bunu kast ederek söylüyorum. Devam edelim gösterelim, birliğimizi gösterelim. Ben kendimi biraz suçlu hissediyorum, çünkü buraya gelmem biraz zaman aldı. Biraz kötü hissediyorum, benim buraya darbe teşebbüsünden 5 gün sonra buraya gelme imkanım olmadı ama şimdi geldiğim için gurur duyuyorum.

AYRINTILAR GELİYOR....

ÖNCEKİ HABERLER
FETÖ soruşturmasında Dumankaya İnşaat'a ikinci şok
FETÖ soruşturmasında Dumankaya İnşaat'a ikinci şok
FETÖ itirafçısı Şemdinli Savcısı Sarıkaya açığa alındı
FETÖ itirafçısı Şemdinli Savcısı Sarıkaya açığa alındı
Emniyetten kritik yazı tüm havalimanları için uyardı!
Emniyetten kritik yazı tüm havalimanları için uyardı!
HSYK'dan hakim ve savcılara ihraç kararı!
HSYK'dan hakim ve savcılara ihraç kararı!
Cerablus Operasyonu YPG'den küstah açıklama!
Cerablus Operasyonu YPG'den küstah açıklama!
Joe Biden'dan Fethullah Gülen açıklaması keşke...
Joe Biden'dan Fethullah Gülen açıklaması keşke...
Kocaeli'den tank ve zırhlı araçlar yola çıktı
Kocaeli'den tank ve zırhlı araçlar yola çıktı
Rus basını operasyonu nasıl gördü?
Rus basını operasyonu nasıl gördü?
Fırat Kalkanı operasyonu Suriye'den ilk açıklama
Fırat Kalkanı operasyonu Suriye'den ilk açıklama
KPSS’de son gün kuyruğu!
KPSS’de son gün kuyruğu!