BIST 7.914
DOLAR 28,98
EURO 31,21
ALTIN 1.866,62
HABER /  GÜNCEL

İtiraf etti! Belediye fırınından PKK'lılara ekmek gönderilmiş

Terör soruşturmasında ifade veren Z.Y., eski ilçe belediye başkanı Mehmet Ali Tunç'un talimatıyla Tendürek Dağı'ndaki teröristlere ekmek gönderildiğini itiraf etti.

Abone ol

Terör soruşturmasında ifade veren Z.Y., Van Muradiye'de DBP'li eski belediye başkanı Mehmet Ali Tunç'un talimatıyla belediye fırınından haftada 350-400 ekmek Tendürek Dağı'ndaki teröristlere gönderildiğini itiraf etti.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Kasım 2016'da AK Parti Muradiye İlçe Başkanlığı binasına düzenlenen bombalı saldırı ve ilçede terör örgütüne yardım ettikleri gerekçesiyle 20 kişi hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. Hazırlanan iddianame, Van 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

ÖRGÜTSEL DÖKÜMANLAR ELE GEÇİRİLDİ

İddianamede, güvenlik güçlerinin ihbar üzerine sanıklardan Z.Y'nin evine operasyon düzenlediği, evdeki aramada 2 kalaşnikof silah, buna ait şarjör ile mermiler, 2 el bombası ve örgütsel doküman ele geçirildiği bildirildi.

AK PARTİ İLÇE BİNASINA SALDIRAN İSİMLER

AK Parti ilçe binasına yönelik bombalı saldırıyla ilgili hakkında ayrı bir soruşturma yürütülen suça sürüklenen çocuk ifadesinde, sanık Z.Y'nin terör örgütü içinde aktif görev yürüttüğü, bombalı saldırının planlayıcı ve yönlendiricilerinden olduğunu anlattı. İddianamede, devam eden soruşturmada, ifade ve teşhislerden yola çıkan güvenlik güçlerinin, sanıklardan Y.A. ve E.D'yi de yakaladığı belirtildi.

İddianamede, sanıklar Z.Y, Y.A. ve E.D'nin AK Parti ilçe başkanlığı binasına yönelik saldırıya katıldıklarının anlaşıldığına yer verilerek, bu nedenle ilgili sevk maddelerince cezalandırılmaları talep edildi.

TERÖRİSTLERE EKMEK GÖNDERİLDİ

Sanıklardan Z.Y. ifadesinde, eski ilçe belediye başkanı Tunç'un terör örgütünün isteği doğrultusunda kendisini işe aldığını, belediye fırınından talimatıyla haftada 350-400 ekmeğin Tendürek Dağı'ndaki teröristlere gönderildiğini anlattı.

"BAŞKANIN HABERİ VAR"

İddianamede, Z.Y'nin belediyeye ait ekmek fırınında günde 5 bin ekmek çıkarılmasına rağmen hesap defterine 4 bin 600-4 bin 650 olarak yazıldığını, bunun nedenini sorduğu sanıklardan M.Y'nin kendisine "Tendürek'e gidiyor, başkanın da haberi var, sen işini yap, fazla kurcalama." dediği aktarıldı.

"150-200 EKMEK ALDIK"

Ayrıca Muradiye HDP ilçe yöneticilerinden sanık C.G'nin de 2-3 günde bir belediye fırınına giderek 150-200 ekmek aldığı, ekmekleri nereye götürdüğünü soranlara da "Sana ne." diye cevap verdiği kaydedilen iddianamede, bazı sanıkların da Tendürek Dağı'nda "canlı kalkan" eylemi yaparak teröristlere yardım ettikleri belirtildi.