BIST 1.552
DOLAR 7,39
EURO 8,99
ALTIN 443,19
HABER /  GÜNCEL

İtalya Hristiyan göçmenleri tekneden atan Müslümanlara öfkeli

Libya'dan İtalya'ya kaçak göçmen taşırken batan teknede, Müslümanlarla Hıristiyanlar arasında içme suyu yüzünden kavga çıktığı belirtiliyor. İtalyan basını haberi 'Teknede cihat' gibi başlıklarla aktardı.

Abone ol

Libya'dan yola çıkan bir göçmen teknesinde 12 Hıristiyan'ı denize atarak öldürdükleri iddiasıyla 15 Müslüman göçmen İtalya'da gözaltına alınırken, içme suyu kavgasından çıktığı öne sürülen olayın yankıları büyük oldu.

14 Nisan'da 100'ün üzerinde kaçak göçmenle yola çıkan "Ellensborg" isimli tekne, kurtarma ekipleri tarafından İtalya'nın Palermo limanına çekildikten sonra, Hıristiyan göçmenler Müslümanların kendilerine saldırarak 12 kişiyi denize attıklarını söylemişti.

Nijerya ve Ganalılardan oluşan Hıristiyan göçmenlerin bu iddiası üzerine Senegal, Mali ve Fildişi Kıyıları'ndan gelen 15 Müslüman göçmen Palermo polisi tarafından gözaltına alınmıştı.

Polisin açıklamasında, Müslüman göçmenlerin, dini nefretle ağırlaştırılmış cinayet işlemekle suçlandığı belirtilmişti.

İtalyan La Stampa gazetesi ise bugünkü baskısında, tekneden kurtulan 6 kişinin verdiği ifadeye göre olayın içme suyu kavgasıyla başladığını yazdı.

Gazete olayın, Hıristiyan grubun içme suyunun idaresi üzerinde hak iddia etmesi ve bazı Müslümanlara su vermeyi reddetmesi üzerine patlak verdiğinin anlaşıldığını, ancak daha sonra "Hıristiyan avına" dönüştüğünü belirtti.

Gazetenin ifadelerine yer verdiği bazı Hıristiyan göçmenler de Müslümanların teknede Hıristiyanların varlığına tahammül edemediklerini söylediğini aktardı.

Yeboah isimli bir göçmen, Müslümanların kendisine de saldırarak denize atmaya çalıştığını ancak diğer Hıristiyanlarla birbirlerine sarılarak bir "insan zinciri" oluşturmaları sayesinde kurtulduklarını anlattı.

Hıristiyan göçmenler, yardım gelene kadar yaklaşık 1 saat boyunca birbirlerine kenetlenmiş halde durduklarını belirtti.

"Cihat teknelerde"

İtalya'nın en çok konuşulan gündem maddelerinden biri haline gelen olay, bugünkü İtalyan gazetelerinin manşetlerinde yer buldu.

Il Messaggero gazetesi, "Teknede Hıristiyan katliamı", Libero "Cihat teknelerde", Il Giornale "Sicilya geçidinde cihat: İslamcılar artık Hıristiyanları bizim evimizde öldürüyorlar" başlıklarını kullandı.

La Stampa'nın baş sayfasında yayımlanan "İnsan zinciri" başlıklı yorum yazısında ise, "Kendileriyle aynı talihsizliklerden kaçan Hıristiyanları denize atan bu göçmenler bizim kültürümüze nasıl entegre olabilir?" sorusu soruldu.

Massimo Gramellini imzalı yazıda, bu insanları sınır dışı etmenin faydasız olduğu, ilk fırsatta geri dönecekleri vurgulandı ve "(Teknedeki Hıristiyanlar) kavgaya girmek yerine birbirlerine kenetlenerek bir insan zinciri oluşturdu. Biz de bunu yapmalıyız" denildi.

Yazar, kötümserliğe karşı dayanışma ve sağduyu çağrısı yaptı.

ÖNCEKİ HABERLER
DERGİ - İşyerinde düşmanlık kazanmamak için…
ANDY AR seçim anketinde 'Abdullah Gül' süprizi
Emine Ülker Tarhan'dan AK Parti'ye ağır sözler
Bülent Arınç'tan bomba yeni parti açıklaması
Yasak aşk bombası patladı kabine karıştı!
Azerbaycan'dan çok sert 'soykırım' tepkisi!
Davutoğlu açıkladı Yargı baştan sona değişecek!
Bakan Müezzinoğlu'ndan itiraf gibi açıklama
Ağrı'da AKP-HDP "alan mücadelesi" mi yaşanıyor?
Merkez Bankası, Dolar'a karşı ne yapabilir?
Yorumlar