BIST 4.934
DOLAR 18,64
EURO 19,34
ALTIN 1.051,16
HABER /  DÜNYA

İsviçre'den skandal pankarta açıklama

İsviçre Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tehdit edildiği pankartın kınandığı belirtildi.

Abone ol

Günlerdir tartışılan İsviçre'deki skandal yaratan pankartla ilgili açıklama geldi.

İsviçre Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Crevoisier, "Dışişleri Bakanlığımız pankart açılması eylemini kınadı, pankart açılması iyi değildi" açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jean-Marc Crevoisier, yaptığı açıklamada, siyah fon üzerine hazırlanmış, başına silah doğrultulmuş Erdoğan'ın fotoğrafı ve "Erdoğan'ı öldürün" yazısı, altında da "Kendi silahlarıyla" ifadesi yer alan pankarta ilişkin Bern Kantonu savcılık makamlarının soruşturma başlattığını anımsattı.

Bern'de 25 Mart'ta düzenlenen terör mitinginin İsviçre'deki ifade  özgürlüğünü ihlal edip etmediğine ilişkin Crevoisier, "Dışişleri Bakanlığımız bu  eylemi kınadı. Mitinge tamam, ama bu eylem (pankart açılması) iyi değildi.  Dolayısıyla bu pankartı kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

Sözcü Crevoisier, soruşturma sürecini takip ettiklerini belirterek,  "Olay şu an adalete intikal etmiş durumda. Soruşturma süreci tamamlanınca bize  bilgi verilecek. Adalet Bakanlığı bizi bilgilendirdikten sonra biz de Türkiye  Dışişleri Bakanlığını bilgilendireceğiz." dedi.

Açılan pankarta ilişkin Türkiye'nin tepkisiyle ilgili de Crevoisier,  "Evet bunu biliyorum. Bundan dolayı kınadık. Bu gerekçeden dolayı ayrıca (Türk)  Dışişleri Bakanlığı'na adaletin en kısa zamanda yerine geleceğine dair bilgi  verdik." değerlendirmesinde

"Böyle bir durumda biz de soruşturma açardık"

İsviçre Federal Adalet Ofisi Sözcüsü Raphael Frei ise soruşturmanın  kendilerinden bağımsız yürütüldüğünü belirterek, sürece ilişkin yorum  yapamayacağını söyledi.

Sözcü Frei, İsviçre Konfederasyon Başkanı Doris Leuthard'ın Türkiye'de  aynen hedef gösterilmesi durumunda nasıl tepki göstereceklerine ilişkin soruya  da, "Böyle bir durumda bizim savcılık makamlarımız da soruşturma açardı."  yanıtını verdi.

Bern-Mitteland bölge savcılığı, skandal pankarta ilişkin dün  soruşturma başlatmıştı. Başkent Bern'in güvenlik müdürü Reto Nause de  soruşturmanın mitingle ilgili izin koşullarının yerine getirilmemesi nedeniyle  başlatıldığını açıklamıştı.

MİTİNG İZİNLE YAPILMIŞTI

Mitingi İsviçre Sosyalist Partisi (SP) ve Yeşiller Partisi de  destelemiş, terör örgütleri PKK, DHKP-C ve YPG'nin de aralarında bulunduğu  gruplar tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef gösteren pankart açılmıştı.

Miting İsviçre makamlarının resmi izniyle gerçekleştirilmiş, pankarta  İsviçre polisi müdahale etmemişti.

İsviçre'deki Türk sivil toplum kuruluşları (STK), Avrupalı Türk  Demokratlar Birliği (UETD), Dünya Türk İş Konseyi (DTİK), Müstakil Sanayici ve  İşadamları Derneği (MÜSİAD) ve Beyazay Derneği İsviçre şubeleriyle İsviçre Türk  Diyanet Vakfı, (İTDV) ve İsviçre Türk Toplumu (İTT) başkan ve temsilcileri  Zürih'de bir araya gelerek pankartı kınayan ortak bir açıklama yapmıştı.

TÜRKİYE ADLİ TEDBİR TALEP ETMİŞTİ

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, "şiddet ve terörü  açıkça teşvik içeren gösteriye izin verilmiş olmasını protesto" etmişti.  Açıklamada, söz konusu suç karşısında derhal adli tedbirler alınması talep  edilmişti.

Ayrıca Bakanlık, İsviçre'nin Ankara Büyükelçisi Walter Haffner  bakanlığa çağırarak, terör örgütü yandaşlarının Bern'de Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ı hedef alan miting düzenlemesinden duyulan rahatsızlığı  iletmişti.