BIST 3.216
DOLAR 18,54
EURO 17,96
ALTIN 979,70
HABER /  GÜNCEL

İşte Türkiye'ye sığınan Suriyeli sayısı

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) Suriye'den Türkiye'ye gelenlerin sayısını 16 bin 825 olarak açıkladı.

Abone ol

Ülkelerindeki iç karışıklıktan kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyelilerin sayısının 16 bin 825'e ulaştığı bildirildi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) yapılan açıklamada, Suriyelilerin barındığı çadır ve konteyner kentlerde barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme ve diğer hizmetlerinin verildiği belirtildi. 23 ve 24 Mart tarihlerinde, 103 Suriye vatandaşının, kendi istekleriyle ülkelerine döndüğü, 205 kişinin ise Türkiye'ye giriş yaptığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

31 BİN KİŞİ GİRİŞ YAPTI

''Ülkemize toplam 31 bin 34 Suriye vatandaşı giriş yapmıştır. Bugüne kadar toplam 14 bin 209 Suriye vatandaşı ülkelerine dönmüştür. Bugün itibarıyla, Hatay'da 12 bin 479, Gaziantep'te (Nurdağı-İslahiye) bin 625 ve Kilis'te 2 bin 721 olmak üzere toplam 16 bin 762 Suriye vatandaşı ülkemizde barındırılmaktadır. Ayrıca, 27'si refakatçi, 36'sı hasta ve yaralı olmak üzere toplam 63 kişi hastanede bulunmaktadır. Hastanedekilerle birlikte ülkemizde toplam 16 bin 825 Suriye vatandaşı bulunmaktadır.''

Açıklamada, Hatay'daki çadır kentlerde oluşturulan 68 sınıf ve 128 şubede okul çağındaki bin 121'i kız, bin 29'u erkek olmak üzere 2 bin 150 Suriyeli çocuğa okul öncesi, ilk ve ortaöğretim eğitimi verilmeye devam ettiği bildirildi.

ÖLÜ SAYISI 34'E ULAŞTI

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Cuma namazından sonra ülke genelinde düzenlenen gösterilerde güvenlik güçlerinin açtığı ateşte ölenlerin sayısının 32'ye yükseldiğini duyurdu.

Örgüt, Humus kentinde 12, kuzeydeki İdlib kentinde 4, Raka ve Deyr Ez Zor kentinde ikişer, Dera, Halep, Hama ve Şam'ın çevre semtlerinde 3'er olmak üzere güvenlik güçlerinin ateşinde 32 kişinin öldüğünü belirtti.

İdlib'in Sermin kentinde 18 kişinin evlerinde ve arabalarında yakılarak öldürüldüğünü kaydeden yerel aktivistler, Cebel El Zaviye bölgesinde düzenlenen operasyonlarda 200'e yakın evin yakıldığını ve atılan havan ve roketler yüzünden çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığını ifade etti.

Birçok kentte operasyonların devam ettiğini aktaran aktivistler, Şam'ın Arbin semtinde patlamaların meydana geldiğini bildirdi.

ARALARINDA ASKERLER DE VAR

Suriye ordusuna mensup 5 asker, aileleriyle Yayladağı ilçesinden Türkiye'ye giriş yaptı.

Suriye'deki karışıklıktan kaçan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 5'i Suriye ordusunda görevli 20 Suriyeli, Yayladağı ilçesine bağlı Topraktutan köyü sınırına gelerek, Türkiye'ye sığınma talebinde bulundu.

Sınırda Türk askerleri tarafından karşılanan 5 asker ve aileleri, ilçe Tabur Komutanlığı ve İlçe Emniyet Amirliği'ndeki işlemlerin ardından, Altınözü ilçesinde Suriyeli askerler ve aileleri için oluşturulan Apaydın Çadır Kenti'ne yerleştirildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Orçun gülme krizine soktu
Orçun gülme krizine soktu
Cesaretimi takdir etmek haddine değil
Cesaretimi takdir etmek haddine değil
Kazanç Odaklı Kripto Yatırım Sırlarını Açıklıyor!
Kazanç Odaklı Kripto Yatırım Sırlarını Açıklıyor!
Android Where is My Water oyunu
Android Where is My Water oyunu
Ünlü oyuncu ölümden döndü
Ünlü oyuncu ölümden döndü
Erdoğan'dan genç kurmaylara tarih dersi
Erdoğan'dan genç kurmaylara tarih dersi
İstasyonda 'uzay çöpü' korkusu
İstasyonda 'uzay çöpü' korkusu
İşte Mars'a gitmenin fiyatı!
İşte Mars'a gitmenin fiyatı!
Şehit eşi hukuk zaferini kazandı
Şehit eşi hukuk zaferini kazandı
Bu zula şeytanın bile aklına gelmez!
Bu zula şeytanın bile aklına gelmez!