BIST 1.542
DOLAR 7,53
EURO 8,98
ALTIN 411,29
HABER /  GÜNCEL

İşte Türkiye'nin yeni deprem haritası!

Türkiye'nin deprem tehlike haritası 22 yıl sonra yenilendi. Yeni harita Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni haritaya göre toplam 52 il merkezinin deprem tehlike değeri değişti.

Abone ol

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın, "Artık elimizde parsel parsel riski değerlendireceğimiz bir haritamız var" diyerek bahsettiği o harita artık resmen devrede. 'Türkiye'nin Deprem Tehlike Haritası' 22 yıl sonra yenilendi ve Resmi Gazete'de yayımlandı.

Eski haritalarda olduğu gibi artık deprem derecesi kavramı kullanılmayacak. Bunun yerine ivme değeri kullanılıyor. 'Yeni Türkiye Deprem Tehlike Haritası'nın da bir deprem anında minimum koşullarda beklenebilecek en büyük yer ivmesi değerlerini verdiği belirtiyor. Yani bu haritanın bir risk haritası olmadığı vurgulanıyor. Risk haritası olması için "Bu tehlike haritası üzerinde yapıların, nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, zarar ve kayıp sonuçlarını gösteren harita oluşturmak gerekir" mesajı veriliyor.

Buna göre yeni haritada sarı yerler düşük tehlikeli, kırmızı yerler ise yüksek tehlikeli yer ivmesini gösteriyor. Yeni haritaya göre toplam 52 il merkezinin deprem tehlike değeri değişti. 46 il merkezinin deprem tehlikesi azaldı, 6'sının ise yükseldi.

ÖNCEKİ HABERLER
FETÖ zanlıları pirinç tarlasından çıktı
Erdoğan'dan Putin'e tebrik telefonu
Berna Canbeldek Sahra Işık kavga görüntüleri (Survivor 2014)
19 Mart MPİ Milli Piyango çekilişi sonuçları
ABD'li komutan PKK'lı cenazesinde!
Uyarı yapıldı! '400 bin ton tehlikede, daha fazla tüketin'
Erdoğan bombayı patlattı: Bir gece ansızın Sincar'a girer...
Bomba iddialar! Pilot Gebeş'in cenazesine ne oldu?
PKK 2 ilde saldırdı: Şehit ve yaralılar var!
2018 YKS başvuru parası ne kadar hangi bankaya?
Yorumlar 2 yorum