BIST 1.431
DOLAR 9,31
EURO 10,86
ALTIN 532,48
HABER /  SEÇİM

İşte cemaatin cumhurbaşkanı adayı! Erdoğan buldu

Cumhuriyet gazetesi yazarı Utku Çakırözer, herkesin merak ettiği 'Cemaatin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak?' sorusuna bugünkü köşesinden yanıt verdi.

Abone ol

Erdoğan’ın kurmayları Gülen cemaatinin 30 Mart seçimlerinde izlediği stratejiye bakarak, Cumhurbaşkanlığı seçiminde nasıl bir yol izleyeceğini kestirmeye çalışıyor. Gülen’e yakın isimlerin verdikleri röportajlar tek tek taranmış. Cemaatin yayın kuruluşlarındaki yazarların köşe yazılarının satır araları okunmuş. Sonuç?

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç.

Bu iddia Cumhuriyet gazetesi yazarı Utku Çakırözer'e ait. Çakırözer "Cemaatin adayı Haşim Kılıç mı olacak?" başlıklı bugünkü yazısında Erdoğan söylediği bir cümlenin altını çizdi. 

Yazısına "Erdoğan - Anayasa Mahkemesi Kavgasının Perde Arkası" diyerek başlayan Çakırözer, Erdoğan'ın hafta sonu 24 gazeteciyle yaptığı görüşmenin detaylarını yazdı. 

DENGELER DEĞİŞTİ

Anayasa Mahkemesi’nin üye yapısı 12 Eylül 2010 referandumuyla değişti. Değişikliği hazırlayan ve hayata geçmesi için referandum kampanyası düzenleyenlerin başında AKP vardı. Mahkemeye yeni atanan üyeler ya TBMM’de çoğunlukta olan AKP grubunun oylarıyla ya da yine AKP’nin içinden çıkmış bir isim olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından seçildi. Denge hükümet lehine değişti. Artık muhalefetin iptal başvuruları çok kabul görmüyor.

PARALEL İMASI DOĞRUYDU

Öyleyse Erdoğan ve kurmaylarının Anayasa Mahkemesi ile alıp veremediği konu ne?

AKP kulislerinden edindiğimiz bilgilere göre, işin sırrı Erdoğan’ın, geçen hafta sonu kendisine yakın 24 gazeteci ile yaptığı toplantıda kullandığı “İnsan ‘Anayasa Mahkemesi’nde de mi paralel yapı var’ diye düşünüyor” sözlerinde gizli. Sihirli kelime “paralel yapı!” çalışması.

Biraz kurcalayınca öğreniyoruz ki, Erdoğan, Anayasa Mahkemesi ile cemaati ilişkilendiren o cümleyi tesadüfen seçmemiş...
İktidar kulisindeki bilgilere göre vardıkları sonuç şu:

“Gülen hareketinin Köşk seçimlerinde ilk tercihi Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç olacak. Aslında ilk plan bu değildi. Öncelikleri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül idi. Ancak Gül, hükümetin internet ve HSYK düzenlemelerini veto etmeden onaylayınca onların gözünde eski cazibesini kaybetti. Gül’e yönelik eleştirel yayınların sayısında bir anda artış gözlendi. Kafalarındaki yeni aday ise Haşim Kılıç. Açıkça telaffuz etmek için internet ve HSYK Kanunu’na yönelik Anayasa Mahkemesi önünde yaptıkları iptal başvurularının sonuçlanmasını bekliyorlar. O iptal kararları sonrasında Kılıç’ın ismi CHP ve MHP’nin önüne gelecek.”

Utku Çakırözer'in yazısının tamamını okumak için tıklayın

ÖNCEKİ HABERLER
Bakan’dan  youtube  açıklaması
Bakan’dan youtube açıklaması
Pınar Kür'e Ahmet Hakan'dan tokat gibi yanıt!
Pınar Kür'e Ahmet Hakan'dan tokat gibi yanıt!
Burhan Kuzu'dan Twitter kapatılsın başvurusu
Burhan Kuzu'dan Twitter kapatılsın başvurusu
Çankaya Sofrası’nda Kırım meselesi
Çankaya Sofrası’nda Kırım meselesi
Son seçim sonuçları 2014 - il il sonuçlar
Son seçim sonuçları 2014 - il il sonuçlar
Uluslararası Yatırım Zirvesi başladı
Uluslararası Yatırım Zirvesi başladı
İlkbaharda ortalık beyaza büründü
İlkbaharda ortalık beyaza büründü
Asker alımlarında önemli değişiklik!
Asker alımlarında önemli değişiklik!
Trafik güvenliği medya ödülleri
Trafik güvenliği medya ödülleri
Ataşehir'de  soygun
Ataşehir'de soygun