BIST 10.771
DOLAR 32,82
EURO 35,14
ALTIN 2.450,67
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

İstanbul'da Farid Farjad rüzgarı

Dünyada "kemanı ağlatan adam" olarak tanınan ünlü keman virtüözü Farid Farjad, müzikseverlerle buluştu.

Abone ol

İSTANBUL Zorlu Center PSM'deki konserde hayranlarını Türkçe "Hoş geldiniz" diyerek selamlayan sanatçı, "Şu anda dünyanın içinde bulunduğu durum nedeniyle çok üzgünüm. Paris'te olanları biliyorsunuz. Hep birlikte, hepimiz birbirimizi daha çok sevmeliyiz. Umuyorum ki bu güzel şehire bir sonraki gelişimde yine burada olursunuz. Çok teşekkür ederim. Türkiye'ye sık sık geliyorum ve sizleri çok seviyorum. Yaşam sevgidir. Sadece sevgi" ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 2 saat sahnede kalan 77 yaşındaki sanatçı, sevilen yabancı eserlerin yanı sıra "Sarı Gelin" ve "Ayrılık" gibi eserleri de yorumladı. Bahar aylarında tekrar Türkiye'de konser vermeyi planlayan Farjad, yarın akşam Congresium Ankara'da müzikseverlerle buluşacak. 

Sanatçının konserine hayranları yoğun ilgi gösterdi.

FARİD FARJAD KİMDİR?

Fars asıllı ABD vatandaşı Farjad, 1938'de Tahran'da doğdu. 1966'da Tahran Müzik Konservatuvarı'nda klasik müzik üzerine master yaptı. Sonraki yıllarda Tahran Senfoni Orkestrasında önemli görevler alan ve Fars halk müziğinde derin bir birikime sahip olan Farjad, keman ile Batı klasik müziği üzerine önemli çalışmalar yürüttü. 

Müzik otoriteleri tarafından en iyi keman virtüözlerinden biri olarak görülen sanatçının, yalnızca piyano ve keman kullanarak oluşturduğu Anroozha (O Günler) isminde beş albümden oluşan serisi bulunuyor.

Ayrıca "Golha Orkestrası" adlı kolektif iki albüm çıkaran Farjad, bu albümlerde kendi deyimiyle "doğadaki hüznü notalara döktü."

Ünlü virtüöz, Şubat ayında da Ankara ve İstanbul'da konser vermişti.