BIST 2.391
DOLAR 16,10
EURO 17,23
ALTIN 960,00
HABER /  GÜNCEL

İstanbul-Uludağ iki saat olacak

Oteller bölgesine kadar ulaşacak olan yeni teleferik projesinin startı, bugün düzenlenen tören ile verildi.

Abone ol

Bursa’nın simgesi haline gelen teleferik yenileniyor. Oteller bölgesine kadar ulaşacak olan yeni teleferik projesinin startı, bugün düzenlenen tören ile verildi. Dünyanın en uzun hatlı telefeferiği olma özelliğini taşıyan yeni proje hizmete girince, İstanbul ile Uludağ oteller bölgesinin arası 2 saatin altına düşürülmüş olacak.

Bursa’da 1963 yılında hizmete giren ve şehrin simgesi olan 4 bin 817 metre uzunluğundaki teleferik hattı yenileniyor. Bugün düzenlenen temel atma törenine, Devlet Bakanı Faruk Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Recep Altepe, AK Partili milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yapım çalışmaları tamamlanınca dünyanın en uzun hatlı teleferiğinin Bursa’da olacağını söyledi. Yeni teleferiğin mevcut kapasitenin on kat fazlasında yolcuyu modern gondollarla beklemeksizin oteller bölgesine kadar taşıyacağını belirten Recep Altepe, bu hizmetlerinin Uludağ karayolundaki yoğunluğu asgariye indireceğini söyledi.

Altepe’den sonra kürsüye gelen Devlet Bakanı Faruk Çelik, 1955 yılında projesi yapılan 1963 yılında açılışı gerçekleştirilen teleferiğin önümüzdeki yıllardan itibaren yeni ve modern haliyle hizmet vereceğini açıkladı. Teleferik projisinin Adnan Menderes ve çalışma arkadaşlarının ürünü olduğunu belirten Çelik, “Bu hizmet onların ufkunun ne kadar geniş olduğunun bir göstergesidir. Ülkeyi türlü sıkıntılardan kurtarmaya çalışırken, aynı zamanda Bursa’yı ve Türkiye’yi geleceğe taşıyacak böylesi hizmetleri hayata geçirdiler. Ancak kendilerini darağacında buldular. Ne mutlu ki geride hoş bir seda bırakanlara, bir taş üstüne taş koyanlara, hizmet üstüne hizmet üretenlere” dedi.

Tören, Faruk Çelik ve davetlilerin teleferiğin yeni projesinin temelini topluca atmalarıyla sona erdi.

SAATTE BİN 800 KİŞİ TAŞIMA KAPASİTESİ

Proje kapsamında, halen çalışmakta olan Teferrüç, Kadıyayla ve Sarıalan istasyonlarına Oteller Bölgesi istasyonu da eklenecek. Toplam 8 bin 84 metreyle dünyanın en uzun teleferik hattına sahip olacak Bursa’daki teleferik ile yolcular 8’er kişi kapasiteli toplam 175 gondol ile sıra beklemeden taşınacak. Yap-işlet ve devret modeli ile iki yıl içersinde tamamlanması planlanan projenin 35 milyon TL’ye mal olması bekleniyor.

Teleferiğin başlangıç noktası olan Teferrüç İstasyonu’nda, teleferik müzesi, süpermarket, 50 mağaza, 50 oda kapasiteli otel, çok amaçlı salon ile kafeterya ve restoran inşaa edilecek.

DÜNYANIN EN UZUN HATLI TELEFERİĞİ OLACAK

İnşaası tamamlandıktan sonra 8 buçuk kilometrelik uzunluğu ile dünyanın aktarmasız en uzun teleferik hattı olma özelliği taşıyan proje ile Bursa'nın kış turizmine daha da hareketlendirilmesi hedefleniyor. İstanbul ile olan uzaklığı düşürmeyi hedeflediklerini belirten Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe, bu proje ile İstanbul'dan denizyolu ve teleferik kullanılarak oteller bölgesine 2 saatten az bir sürede ulaşılabileceğini belirtti.

ÖNCEKİ HABERLER
Beldeye seçim piyangosu!
Beldeye seçim piyangosu!
Heykel içinden eroin çıktı!
Heykel içinden eroin çıktı!
O artık bir kapıcı kızı
O artık bir kapıcı kızı
İspanya hükümeti grevcileri işbaşı yapmaya zorladı
İspanya hükümeti grevcileri işbaşı yapmaya zorladı
Haydarpaşa'yı yakan suçlu bulundu!
Haydarpaşa'yı yakan suçlu bulundu!
İsrail'deki yangın onları da yakınlaştırdı
İsrail'deki yangın onları da yakınlaştırdı
Facebooktaki en acı duyuru!
Facebooktaki en acı duyuru!
Sanatçı kendi sesinden korktu
Sanatçı kendi sesinden korktu
Böyle iğrenç üvey baba görülmedi
Böyle iğrenç üvey baba görülmedi
Cimbom'da Milan Baros şaşkınlığı
Cimbom'da Milan Baros şaşkınlığı