BIST 9.572
DOLAR 32,49
EURO 34,60
ALTIN 2.477,15
HABER /  SEÇİM  /  YEREL SEÇİMLER 2019

İstanbul seçimleri simülasyon sonuçları dikkat çekti

31 Mart yerel seçimlerinde gözler İstanbul seçim sonuçlarında olacak. Son seçim anketleri İstanbul'da oyların yakın olduğunu gösteriyor. Araştırma şirketleriyle görüşen Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk, seçimlerde dengeleri değiştirebilecek ayrıntılar paylaştı.

Abone ol

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala gözler İstanbul'a çevrildi. Binali Yıldırım anketlerin büyük çoğunluğunda önde ancak Ekrem İmamoğlu arkasından geliyor. Ancak dengeleri değiştirebileceği söylenen gelişme HDP cephesinden geldi.

Yeni Şafak yazarı Kemal Öztürk, "Muhalefeti movite etmek" başlıklı köşesinde HDP tabanının kendilerinin hedef alındığı gerekçesiyle konsolide olduğunu ve sandığa gitme eğiliminde artış olduğunu yazdı.

Önemli illerde HDP seçmeninin yüzde 85 oranında sandığa gideceğini belirten tespitler olduğunu belirten yazar, İstanbul'da görüştüğü belediye başkan adaylarının, kendisine HDP teşkilatının sahada sıkı çalıştıklarını söylediğini aktardı.

En sıkı çalışan örgüt HDP

Öztürk, yazısında "Saha gözlemlerine çok güvendiğim bir araştırma şirketi başkanı, şu anda İstanbul’da en sıkı çalışan örgütün HDP olduğunu söylüyor." ifadelerine yer verdi.

Öztürk'e göre Antalya, Mersin, Adana, İstanbul, Bursa, İzmir, gibi yerlerde sandığa gidip AK Parti karşıtı adaya oy vereceğini söyleyen ve bunun için çalışan HDP seçmeninde artış var.

HDP’yi yok saysaydı ne olurdu?

İki önemli araştırma şirketinin başkanıyla şöyle bir simülasyon yaptıklarını yazan Öztürk, yazısını şu ifadelerle tamamlıyor:

"Eğer AK Parti, HDP’yi yok saysaydı, CHP’ye ayarında yüklenseydi ve her zamanki gibi kendi projelerini, hizmetlerini anlatsaydı ne olurdu? İkisinin kanaati de çok önemli değişim olacağı yönünde.

İstanbul böyle diken üstünde olmazdı

Ben de aynı kanaatteyim. Bir kere İstanbul böyle diken üstünde olmazdı. HDP’nin % 10’luk oyu bu kadar konsolide olmazdı. CHP kendi iç sorunlarıyla daha çok uğraşırdı. Yorgun olan seçmen yüksek gerilimden bu kadar negatif etkilenmezdi.

Bu simülasyonun sonucunu da yine sandıkta göreceğiz. Ancak gördüğüm o ki, Cumhur İttifakı kendi tabanını konsolide ederken, daha çok muhalefeti motive etmiş gibi."

Kemal Öztürk'ün yazısının tamamı

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Son seçim anketi sonuçları 10 il bıçak sırtı
Foto Galeri Son seçim anketi sonuçları 10 il bıçak sırtı Galeriye Gözat