BIST 1.454
DOLAR 8,31
EURO 10,11
ALTIN 498,87
HABER /  GÜNCEL

İstanbul için bu uyarı ilk kez yapıldı! Depremsiz tsunami

İSTANBUL için sürekli deprem uyarıları yapılıyordu ancak ilk kez böyle bir uyarı geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, İstanbul için depremsiz tsunami uyarısında bulundu.

Abone ol

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, 222 kişinin hayatını kaybettiği Endonezya’da Sunda Boğazı'nda meydana gelen depremsiz tsunamiyle ilgili İstanbul uyarısında bulundu.

Sunda Boğazı'nda denizaltında deprem olmadan tsunami oluştuğuna dikkat çeken Eyidoğan, Marmara Denizi tabanında oluşacak büyük deprem tartışmalarını hatırlatarak, “İstanbul’un güneyindeki kıta sahanlığından hızla 2.000 metreye varan dik eğimli denizaltı yamacı üzerinde birikmiş büyük miktarda alüvyon/çamur kütlesinin de bir gün herhangi bir depremle harekete geçme tehlikesi vardır ve konu İstanbul Mikrobölgeleme Etütleri çalışmasında değerlendirilmiştir.

Kuvvetli bir deprem olmasa bile var olan yerbilimsel koşullar ve orta kuvvetteki deprem etkinliği nedeniyle İstanbul kıyıları için de 'depremsiz tsunami' yaşama olasılığı göz ardı edilmemelidir” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
2 Ocak çarşamba günü okullar tatil mi MEB yeni açıklaması
Çin ilk denizaltı balistik füze atışını test etti
Herkesten alınacak 15 Ocak 2019'da cepten paylaşımlar ücretli oluyor
Meral Akşener ve Mansur Yavaş'tan sürpriz görüşme
Rusya Türkiye'de ihracat ofisi açmaya hazırlanıyor
25 Aralık darbeye teşebbüs davasında müebbet hapis yağdı
Esenyurt’taki Suriyeliler ülkelerine doğru çıktı
31 Aralık memurlar idari izinli mi Başbakanlık tatil açıklaması
Ekonomist Mahfi Eğilmez'den Türkiye uyarısı! Çok zor olacak
7 bin çocuk kayıp çoğu göçmen Almanya'dan endişelendiren rakam
Yorumlar 1 yorum