HABER /  GÜNCEL

İstanbul Boğazı 'orkoz' nedeniyle gemi geçişine kapatıldı!

İSTANBUL Boğazı, doğal olarak kuzeyden güneye doğru olan akıntının, lodos nedeniyle güneyden kuzeye doğru yönelmesi sonucu oluşan akıntı olarak bilinen 'orkoz' nedeniyle bir süreliğine gemi geçişlerine kapatılırken, vapur ve tekne seferlerinde ise herhangi bir aksama yaşanmadı.

İSTANBUL Boğazı, orkoz nedeniyle iki yönlü olarak bir süreliğine gemi geçişlerine kapatıldı. Vapur ve tekne seferlerinde ise herhangi bir aksama yaşanmıyor.

Özellikle İstanbul Boğazı'nda görülen, doğal olarak, kuzeyden güneye doğru olan akıntının, lodos nedeniyle güneyden kuzeye doğru yönelmesi sonucu oluşan akıntı olarak bilinen orkoz, gemi trafiğinin durmasına neden oldu. Orkoz nedeniyle, Boğaz, akşam saatlerinden itibaren çift yönlü olarak bir süreliğine büyük gemi ve tankerlerin geçişine kapatıldı.

Vapur ve tekne seferlerinde herhangi bir aksama yaşanmazken, Boğaz ve çevresinde ilerleyen saatlerde fırtına beklendiği bildirildi.

ORKOZ NEDİR?

Orkoz ya da orkos, İstanbul Boğazı'nda görülen, güçlü bir ters akıntı türüdür. Orkozlar, başta lodos olmak üzere güneyden kuvvetli rüzgârların Marmara Denizi'nin sularını kuzeye yığmasından ötürü oluşur. Bu zamanlarda Boğaz'ın Marmara girişinde sular yarım metreye kadar yükselir. Bu olağandışı yükselme Boğaz'ın akıntı rejimini de değiştirir ve yüzeyde orkoz adı verilen ters akıntılar oluşur. Bu akıntının hızı zaman zaman 6-7 knota kadar çıkar ve Karadeniz'den Marmara'ya olan yüzey akıntısının hızına erişir. Orkozlar, yıl içinde birkaç kez görülür ve şehir hatları vapurlarının seferlerini iptal ettirecek kadar kuvvetli olabilirler.

ÖNCEKİ HABERLER
Dolandırmak istediği turistlere tüküren taksici yakalandı!
Trafik kazasında yaralanan kadın polis şehit oldu!
PKK'ya büyük darbe: Yüzlerce kişi gözaltına alındı!
Fatih Terim'den TFF'ye flaş göndermeler!
Meteoroloji'den korkutan haber: Vatandaşlar anonsla uyarıldı!
15 tatil ne zaman MEB 2019-2020 tatil günleri takvimi
Yorumlar