BIST 9.062
DOLAR 31,20
EURO 33,92
ALTIN 2.042,22
HABER /  GÜNCEL

İslam'da sigara içmek haram mı Hayrettin Karaman açıkladı

İslam'da sigara içmek haram mı sorusu en çok sorulan sorulardan biri oldu. Geçen günlerde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın sigara haramdır açıklaması sonra fıkıh uzmanı Prof. Dr. Hayrettin Karaman'dan da açıklama geldi.

Abone ol

İslam'da sık sık konuşulan "sigara haram mı, değil mi?" tartışmasında geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, en net açıklamayı yapmış ve tartışmalara adeta nokta koymuştu.

Geçtiğimiz günlerde Erzincan Müftülüğü Konferans Salonu'nda konuşan Erbaş, konuyla ilgili; "Dünyada ve ülkemizde yıllarca 'haram' denilmediği için dikkate alınmayan sigara bağımlılığından, insanlığı kurtarmamız lazım. Sigara haramdır ve her birimiz sigaranın haram olduğunu milletimize anlatmalıyız." diye konuşmuştu.

Prof. Dr. Ali Erbaş'ın bu açıklamaları İslami camiasında kafaları karıştırırken fıkıh alanındaki bilgisiyle önemli bir yere sahip olan Hayrettin Karaman'dan yeni bir açıklama geldi. Prof. Dr. Hayrettin Karaman ''Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın açıklamalarını doğru buluyorum ve buna ben de katılıyorum'' dedi. İşte Karaman'ın açıklaması:

DELİLLERİ KİTAPTA VAR: Benim 1970’li yıllarda İzmir Yüksek İslam Enstitüsü’nde fıkıh hocalığı yapmıştım. O zaman, ''Günlük Hayatımızda Helaller Haramlar'' diye sonradan basılan bir kitabım var o yıllardan beri ben sigaranın mekruh değil haram olduğu kanaatini taşıyorum bunun delilleri de o kitapta var.

SİGARA HARAMDIR: Yani sigara insanlara zararlı, zararlı bir tek sigaranın bile insanlara zararlı olduğu bilimsel olarak ispat edilmiş. İnsanları korumak maksadıyla her zaman her durumda bu açıklanabilir. Yani zamanın nezaketi ile zararlı olan bir şeyi terk etmeyi bir din aliminin açıklaması arasında bir çelişki yok. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın açıklamalarını doğru buluyorum ve buna ben de katılıyorum.