BIST 10.677
DOLAR 32,18
EURO 34,95
ALTIN 2.424,62
HABER /  DÜNYA

İşkenceci general duruşma salonunda zehir içti hayatını kaybetti

Eski Hırvat General Praljak'a Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi eski Hırvat general Slobodan Praljak'a 20 yıl hapis cezası kararı verdi. Kararı alan Praljak duruşma salonunda zehir içti ve yaşamını kaybetti.

Abone ol

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'ndeki (ICTY), "Prlic ve diğerleri" davasının temyiz duruşmasında, eski Hırvat general Slobodan Praljak'a 20 yıl hapis cezası kararı verildiğinin açıklanmasının ardından Praljak zehir içti. Eski general Praljak'ın yaşamını yitirdiği açıklandı.

CEZAYI DUYDUKTAN SONRA ZEHİR İÇTİ

Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesindeki (ICTY), "Prlic ve diğerleri" davasının temyiz duruşmasında, eski Hırvat general Slobodan Praljak'a 20 yıl hapis cezası kararı verildiğinin açıklanmasının ardından, Praljak'ın zehir içtiği için duruşmaya son verildi.

İŞKENCECİ GENERAL DURUŞMA SALONUNDA ELİNDEKİ ZEHRİ BÖYLE İÇTİ

111 YIL HAPİS CEZASINA MAHKUM EDİLMİŞTİ

Savaşta Bosna Hersek'teki Hırvat Savunma Konseyi'nin (HVO) başkanı ve sözde Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti'nin başbakanı olan Jadranko Prlic ile diğer 5 Hırvat komutan, 2013 yılında Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesince (ICTY) savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten toplam 111 yıl hapse mahkum edilmişti.

KİM NE CEZA ALDI?

ICTY tarafından 29 Mayıs 2013'te açıklanan ilk dereceli kararda, Jadranko Prlic 25 yıl hapse mahkum edilirken, sözde Hersek-Bosna Hırvat Cumhuriyeti'nin savunma bakanı Bruno Stojic, HVO komutanları Slobodan Praljak ile Milivoj Petkovic 20'şer yıl, Valentin Coric 16 yıl, esir değişimlerinden sorumlu Berislav Pusic ise 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

BÖLGEYİ MÜSLÜMANLARDAN TEMİZLEME HEDEFİ

Mahkeme, aralarında tarihi Mostar Köprüsü'nün yıkılması da olmak üzere birçok savaş suçu ve insanlığa karşı suçtan hüküm giyen Hırvat komutanların, bölgenin Müslüman Boşnaklardan tamamen temizlenmesini hedeflediği hükmüne varmıştı.

KENDİ RIZASIYLA TESLİM OLDU

Prlic ve diğerleri, 5 Nisan 2004'te kendi rızalarıyla Lahey'deki mahkemeye teslim olmuş, yargılanmaları 26 Nisan 2006-2 Mart 2011 arasında yapılmıştı.