BIST 5.032
DOLAR 19,05
EURO 20,50
ALTIN 1.211,97
HABER /  DÜNYA

IŞİD lideri Bağdadi'nin ailesi Türkiye'ye geliyor

IŞİD lideri Ebu Bekir El-Bağdadi'nin eski eşi olduğu iddia edilen Seca Düleymi, Türkiye'ye geleceğini açıkladı.

Abone ol

Lübnan ile Nusra Cephesi arasında varılan takas anlaşmasıyla, Nusra Cephesi yaklaşık bir buçuk yıl önce esir aldığı 16 Lübnan askerini serbest bıraktı.

Lübnan hükümeti de 5'i kadın 13 tutukluyu Nusra Cephesi'ne teslim etti. Hapisten çıkan kadınlardan biri de IŞİD’in lideri Ebu Bekir Bağdadi’nin eski eşi ve bir kızının annesi olduğu iddia edilen Seca Düleymi.

"TÜRKİYE'Yİ GİTMEYİ PLANLIYORUM"

Düleymi, serbest kalmasının hemen ardından Al Jazeera muhabirine konuştu, ilk fırsatta Türkiye'ye gideceğini söyledi. 

"Ben Ebu Bekir Bağdadi'nin eski eşiyim. 6 yıl önce boşandık. Şimdi önce Beyrut'a, oradan da Türkiye'ye gitmeyi planlıyorum."

Seca Düleymi, 2014 yılında, Lübnan ordusu tarafından, 'terörist bir gruba üye olduğu' gerekçesiyle tutuklanmıştı. Hapse girdiğinde hamile olan Düleymi'nin hapiste doğurduğu çocuğu ve şimdiki eşi de Lübnan tarafından serbest bırakılanlar arasında. 

BAĞDADİ'NİN KIZI MI?

Hapisten çıkan Düleymi'nin yanında bir de 5-6 yaşlarında bir kız çocuğu bulunuyor. Düleymi'nin "Bağdadi'den 6 yıl önce boşandım" dediği dikkate alındığında bu kız çocuğunun Bağdadi ile evliliğinden olma ihtimâli yüksek. Zira Bağdadi ve Düleymi'nin bir çocukları olduğu biliniyor.