BIST 1.542
DOLAR 7,41
EURO 9,02
ALTIN 441,83
HABER /  DÜNYA

Irak Başbakanı'ndan flaş Türkiye açıklaması

Irak Başbakanı Haydar el- İbadi, geçtiğimiz aylarda Türkiye ile yaşanan krizin sonlandığını ve iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştiğini söyledi.

Abone ol

Irak Başbakanı Haydar el- İbadi, Türkiye ile ilişkilerin düzeldiğini açıkladı. Ülkede DEAŞ'a karşı mücadelenin ABD'li komutanın 2 yıl sürer yorumuna karşı 3 ayda bitirileceğini söyleyen İbadi, Musul'da DEAŞ taarruzlarının azaldığını kaydetti.

Düzenlediği basın toplantısında, Musul'da DEAŞ'a karşı operasyonların sürdüğünü belirten İbadi, "Teröre karşı yıpratıcı bir savaş yürütüyoruz. Musul'da güvenlik güçlerine karşı DEAŞ taaruzları azaldı." dedi.

DEAŞ'ın Musul'da hem sayı hem de donanım olarak zayıfladığını dile getiren İbadi, ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonun komutanlarından Korgeneral Stephen Townsend'in, "örgütün Irak’ta Musul’dan, Suriye’de de Rakka’dan temizlenmesinin iki yıl alabileceği" yönündeki sözlerine ilişkin soruya, "DEAŞ'ın Irak'ta bitirilmesi için 3 aya ihtiyacımız var." yanıtını verdi.

"Musul'daki kara operasyonuna Amerikalı askerler katılacak mı?" sorusuna ise İbadi, "Bu asılsızdır. Irak ve Musul'da karada ülke güçleri dışında savaşan hiçbir güç yok." karşılığını verdi.

Irak'ta kaçırma olaylarının çoğaldığına da dikkati çeken İbadi, "Sivilleri kaçırma tehdidi terör tehdidiyle eş değerdir." diye konuştu.

İbadi, Türkiye ile ilişkilerin düzeldiğini de sözlerine ekledi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr'in Haşdi Şabi ile ilgili açıklamasına ilişkin ise İbadi, "Bu açıklamalar Irak'ın iç işlerine karışmaktır. Suudi Arabistan sorunlarını bizden uzakta çözsün. Suudi Arabistan ile ilişkilerin geliştirilmesi rağbeti söz konusu." dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Soframıza gelen tavuklar hormonlu mu?
Oyuncak kutusunda kaçak sigara
Yeni anayasanın 3. maddesi de tamam 18'e düşüyor!
Dehşet saçtı samanlıkta saklanırken yakalandı
Çok tartışılan Atatürk pozu için flaş açıklama
40 gün süren yaya yolculuk esnasında doğum yaptı
Eğitim fakültelerine baraj şartı ne anlama geliyor?
Kar bu hale getirdi kimse bunu beklemiyordu
Konya'da hava çok kötü okullar 28 Aralık'ta tatil mi?
İşte yeni Halep! Esad saldırdı 100 bin kişi...
Yorumlar 6 yorum