HABER /  DÜNYA

İngiltere'de 3 bakan birden istifa etti

İNGİLTERE'de Brexit sürecindeki zorlu yoldan bir türlü çıkmayan Başbakan May'in kabinesinden 3 istifa haberi geldi.

İNGİLTERE'de Brexit süreci ile darbe üstüne darbe yiyen Başbakan Theresa May'a kötü haberler gelmeye devam ediyor. İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasında dün gece yapılan oylamada, parlamento gündemini belirleme yetkisini Brexit seçeneklerini oylamak üzere hükümetten bir günlüğüne alınmasını öngören teklif 302’ye karşı 329 oy ile kabul edildi.

Hükümetteki Muhafazakar Partinin “hayır” oyu için grup kararı aldığı oylamada, “evet” oyu veren Sağlık Bakanı Steve Brine, Ortadoğu Bakanı Burt ile Ekonomi ve Sanayiden Sorumlu Devlet Bakanı Harrington görevlerinden istifa ettti.

Kabul edilen teklif, hükümetin parlamentoya sunduğu nötr önergeyi değiştirmiş oldu. Hükümetin değişikliğe uğrayan önergesi de yapılan oylamada 300'e karşı 327 oyla kabul edildi.

İngiltere’de teamüllere göre parlamento gündemini belirleme yetkisi hükümetlere ait bulunuyor. Ancak kabul edilen teklifin çarşamba günü Avam Kamarası Başkanı John Bercow’un inisiyatifiyle hükümetin gündeminin yerini alması bekleniyor.

Brexit iptali veya refarandum gündeme gelebilir
Bercow, Brexit sürecinde daha önce de teamüllerde hükümet aleyhine içtihatlarıyla gündeme geldi.  Kabul edilen teklife göre milletvekilleri Çarşamba günü Brexit konusunda farklı senaryoları oya sunacaklar. Oylanacak seçenekler arasında yeni referandum ve Brexit'in iptalinin de bulunması bekleniyor. Herhangi bir seçeneğin önemli bir çoğunluğu arkasına alması durumunda, hükümet üzerinde siyasi baskının artması öngörülüyor.

May'in AB ile vardığı Brexit anlaşması parlamentoda 15 Ocak ve 12 Mart'ta yapılan oylamalarda ezici çoğunlukla reddedilmişti.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Galatasaray Marcelin Gando'yu gözüne kestirdi!
Portekiz’de Cristiano Ronaldo şoku
Tuğba Ekinci kaç yaşında eski sevgilileri kimdir?
Ağrı'da feci kaza! Kamyon ile servis minibüsü çarpıştı
İmamoğlu'ndan Erdoğan'a çağrı: İstanbul'un projeleriyle yorulmasın
Bursluluk sınavı başvuru formu 2020 doldurma e okul nasıl olur?
Yorumlar