BIST 1.345
DOLAR 8,36
EURO 10,11
ALTIN 477,65
HABER /  GÜNCEL

'İncirlik'ten çekiliyor' iddiasına ABD'den çifte açıklama!

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), ABD'nin İncirlik ve Katar'da bulunan El Udeyd hava üslerinden ayrılacağına ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Abone ol

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının (CENTCOM) resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, "ABD, ne Türkiye'deki İncirlik Hava Üssü'nden ne de Katar'daki El Udeyd Hava Üssü'nden ayrılıyor. Buna ilişkin haberler yanlış ve asılsızdır" ifadeleri kullanıldı.

Aynı dakikalarda ABD Merkez Hava Kuvvetleri Komutanlığının (AFCENT) resmi Twitter hesabından yayımlanan mesajda da "ABD'nin Türkiye ve Katar'daki İncirlik ve El Udeyd hava üslerinden ayrılıyor olduğunu iddia eden haberlerin sıfır gerçekliği var" denildi.

"ÇEKİLECEK" İDDİASI

Mesajda şu ifadelere yer verildi:

"Ortak güvenlik kaygıları ile mücadele etmek için birlikte çalışmamız gerektiği bir zamanda bu zararlı haberler, bölgedeki ortaklar arasında güvensizliği ve ayrılığı besliyor."

Son birkaç haftadır ABD'nin İncirlik üssündeki muharip kuvvetlerini çektiği iddia ediliyordu. Ayrıca ABD'nin Katar'da bulunan El Udeyd hava üssündeki kuvvetlerini de azalttığı yönündeki haberler sonrası ABD'nin bu iki üsten çekileceği iddiaları ortaya atılmıştı.

AFGANİSTAN’A TAKVİYE

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise ABD'nin DEAŞ ile mücadele operasyonlarının azalması ve Afganistan'daki Taliban karşıtı operasyonların hızlanmasından dolayı bazı muharip kuvvetlerin Afganistan’a takviye amaçlı gönderildiğini ifade etmişti. 

Pentagon, ABD'nin İncirlik'ten çekileceğine ilişkin haberleri kesin bir dille yalanlamıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Irak'tan Sincar'a iki koldan abluka
Bakan Çavuşoğlu'ndan Çiftlik Bank açıklaması: 'Ensesindeyiz'
Rusya'da yangın faciası: Çok sayıda ölü var!
Deprem sonrası Endonezya'da tsunami alarmı
2018 MTV ücreti 1601 cc-1800 cc arası motorlu araç vergisi ne kadar oldu?
MTV hesaplama 2018 araç vergisi hesaplama motoru
Sürpriz evlilik teklifine sürpriz konuk
2018 MTV ücreti 1300 cc motorlu araç vergisi ne kadar oldu?
İzmit'te çok acı olay! İki kardeşin cansız bedeni bulundu
Doğa Rutkay hamile ikizleri tüp bebek mi?
Yorumlar 15 yorum