BIST 5.626
DOLAR 23,38
EURO 25,15
ALTIN 1.476,41
HABER /  GÜNCEL

İncirlik'teki ABD uçağını düşürmek isteyen DAEŞ'li yakalandı

ADANA'da İncirlik Üssü'ndeki ABD uçağını drone ile düşürmeyi planlayan bir DAEŞ militanı yakalandı. Rusya vatandaşı olan Renat Bakiev adlı saldırganın, İncirlik'ten sonra bir Alevi derneğine de bombalı saldırı planladığı ortaya çıktı.

Abone ol

ADANA'da Rus uyrukluk bir DAEŞ militanı yakalandı. DAEŞ militanının İncirlik Üssü'ndeki bir ABD uçağını drone ile düşürme planı yaptığı açıkladı. Militanın İncirlik'teki saldırıdan sonra bir Alevi derneğine de bombalı eylem yapmak istediği açıklandı. Rusya vatandaşı olan DAEŞ'li teröristin, keşif yaparken polislere yakalandığı ortaya çıktı. Militanın adının Renat Bakiev olduğu bildirildi.

Olay, Seyhan ilçesi 5 Ocak Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre, Rusya vatandaşı Renat Bakiev bir süre önce Suriye'den Türkiye'ye Kilis üzerinden girerken yakalandı. Kilis Cumhuriyet Başsavcılığınca ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan işlem yapılan Bakiev sınır dışı edildi. Ancak Adana Emniyet Müdürülüğü Terörle Mücadele, İstihbarat Şube Müdürlüğü ve MİT Bakıev'in Suriye'den tekrar eylem yapmak için Türkiye'ye girdiğini bu sırada da Tekirdağ'da işlediği suçtan dolayı Sulh Ceza Hakimliğince tehdit suçundan arandığı belirlendi.

Terörle mücadele ekipleri İstihbarat ve MİT'in verdiği bilgiler doğrultusunda Bakiev'in Adana'ya geldiğini burada bir Alevi derneğine ve İncirlik Üssü'nde ABD askerleri ya da uçaklarını yönelik bombalı eylem yapacağını belirledi. Şüpheliye yönelik yapılan teknik ve fiziki çalışmanın sonunda Bakiev’in kentte terör örgütü DEAŞ adına İncirlik Hava Üssü’ne ve Alevi derneğine eylem düzenlemek için keşif yaptığı bilgisine ulaştı. Bakiev, polisler tarafından yakın takibe alındı.

DRONE İLE DÜŞÜRME PLANI

Renat Bakiev’in kiraladığı bisikletle birlikte 5 Ocak Meydan’ında bulunan Alevi derneğindeki vatandaşlara kanlı eylem yapmak için derneğin çevresinde keşif yaptığı belirlendi. Bakiev’in ilk eylemini İncirlik Hava Üssü’ne drone ile birlikte ABD’ye ait bir uçağa bombalı eylem yaparak düşürmeyi başaramadığı takdirdeyse üstte ABD’li askerlerin olduğu bir yeri patlatmak olduğunu tespit eden polis harekete geçti. Mesajlaşma programı Telegram üzerinden drone satın almak için diğer terör örgütü üyelerinden 2 bin 800 lira para isteyen Renat Bakiev, bir Alevi derneğine yakın bölgede keşif yaparken, gerçekleşen operasyonla gözaltına alındı.

Emniyet Müdürlüğü’nde sorgulanan Bakiev’in, DEAŞ terör örgütünü kabullendiği öğrenildi. Bir süre önce Suriye’de cihat adı altında Amerikalılara eylem yapmaya çalıştıklarını ancak başarısız olduklarını belirten terörist Renat Bakiev, DEAŞ terör örgütü adına eylem yapmak için Adana’da bulunduğunu söyleyerek İncirlik Üssü’nde Amerika’ya ait bir uçağı drone ile düşürmek için keşif yaptığını itiraf etti.

Kentte bulunduğu süre içinde Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'ndan sohbetlere katıldığı tespit edilen Bakiev, sorgusunda buradaki sohbetlere katıldığını kabul ederek, "Onlarda hilafeti savunuyor o yüzden burada olduğum sürece onların sohbetine katıldım. Abdullah Kuytul'un sohbetlerini dinledim" dediği öğrenildi.

3 DİLİ ANADİLİ GİBİ KONUŞUYOR

Anadilinin yanısıra İngilizce, Arapça ve Türkçe'yi çok iyi derece de kullandığı öğrenilen Renat Bakiev, 13 gün süren sorgusunun ardından bugün adliyeye sevk edildi.