HABER / CHP

İnce kanıt olarak göstermişti: Kitabın yazarından bomba açıklama!

Pensilvanya iddiası için Muharrem İnce'nin kaynak gösterdiği gazeteci Nasuhi Güngör'den açıklama geldi. Muharrem İnce kitaptaki iddiaya ilişkin bakın ne dedi;

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, “Partiyi kurmadan önce Fethullah Gülen'le görüştü” iddiasının dayanağı bir kitap çıkmıştı.

Söz konusu iddia TRT eski Haber Dairesi Başkanı Nasuhi Güngör'ün kaleme aldığı 'Yenilikçi Hareket' isimli kitapta yer alıyordu. Kitabın yazarı Nasuhi Güngör 2000 yılında Erdoğan ile Gülen'in Pensilvanya'da görüştüğünü iddia ediyordu. Güngör bugün olaya ilişkin açıklama yaptı ve şunları söyledi:

-“Bugün Kırşehir'de Muharrem İnce'nin 'Yenilikçi Hareket' kitabım üzerinden yaptığı konuşmayla ilgili bazı açıklamalarda bulunmak istiyorum. Söz konusu kitap yaklaşık 20 yıl önce yayınlandı. O dönem AK Parti'nin kuruluş sürecine dair bazı iddiaları içeriyordu. Kitapta geçen ‘Tayyip Erdoğan-Fethullah Gülen görüşmesi’yle ilgili iddialar, ne yazık ki somut herhangi bir bilgiye ve belgeye değil, tamamen o dönemdeki bazı dedikodulara dayanmaktadır. Zaten kitapta da buna dair hiçbir bilgi ya da belgeye atıf yoktur.

"SÖZ KONUSU İDDİALARI DOĞRU KILMAZ"

Muharrem İnce'nin Pensilvanya iddiasının kanıtı kitap çıktı!

Üzülerek ifade edeyim ki, bizzat kendi yazdığım bu iddiaların kamuoyuna bilgi ya da belge gibi sunulacak hiçbir yanı yok. Ne gazeteciliğim, ne de bugüne kadar yaptığım herhangi bir görev bu kitaptaki söz konusu iddiaları doğru kılmaz. Ayrıca söz konusu iddiaya Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından en net ve açık biçimde cevap verilmiştir. Buna rağmen herhangi bir bilgi ve belgeye dayanmayan bu sözlerin, yıllar sonra bir delilmiş gibi sunulmasının takdirini kamuoyuna bırakıyorum. Nerede ve hangi konumda olursam olayım, benim yıllar önce yazdığım mesnetsiz bir iddianın FETÖ'yle mücadeleye ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konudaki tavizsiz duruşuna en küçük bir zarar getirmesine asla razı olamam. Sayın Cumhurbaşkanımızın FETÖ ve benzeri uluslararası şebekelerle mücadelesine gölge düşürmeyi hedefleyen hiçbir sözün ve iddianın, 20 yıl önce de olsa, altında imzam bile bulunsa savunulacak bir yanı olamaz.”

MUHARREM İNCE NE DEMİŞTİ, KİTAPTA NE YAZIYORDU?

Kırşehir mitinginde Muharrem İnce kitabı gösterek 89'uncu sayfasını okudu. Kitaptaki satırlar şöyle:

-”Erdoğan 2000 yılı mayıs ayında ABD'ye yaptığı gezide uzun süre orada yaşayan Fethullah Gülen ile de bir araya geldi. Erdoğan, Gülen görüşmesi muhtevasından çok uzun yıllardır birbirine hayli mesafeli olan iki farklı ekolün bir araya gelmesi açısından hayli dikkat çekiciydi.”

Yorumlar120 yorum