BIST 1.329
DOLAR 7,81
EURO 9,35
ALTIN 449,55
HABER /  EMLAK

İmar Barışı'nda başvuru tarihi uzatıldı mı? Bakan Murat Kurum açıkladı

İmar Barışı başvuru süresi uzatıldı mı sorusuna yanıtı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum verdi. İmar barışında başvuru süresine ilişkin, "31 Aralık'a kadar uzatmayı hedefliyoruz." dedi.

Abone ol

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imar barışında başvuru süresini 31 Aralık'a kadar uzatmayı hedeflediklerini bildirdi. Kocaeli Valiliği'ni ziyaretinde konuşan Bakan Kurum, imar barışının sürekli gündemlerinde olduğunu söyledi. 

İmar barışının "kaçak binaların devletle olan barışı" olduğunu vurgulayan Kurum, "Vatandaşımızın mağduriyetinin giderilmesi adına çıkarılmış olan bir yasa. Elektriği, suyu, doğal gazı bağlansın ve vatandaşımız burada yaşam kalitesini daha yukarı çıkarsın diye yapılmış bir yasa. Yasa 31 Aralık 2017'den önceki yapıları ilgilendiriyor. Bu tarihten önce yapılmış yapıların aslında kayıt altına alınması. Ancak sahada birçok kaçak bina yapılıyor. Bu kaçak binalara ilişkin, hem İçişleri hem Adalet hem de Çevre ve Şehircilik bakanlıkları olarak biz valilerimizle birlikte koordinasyon içinde çalışma yürütüyoruz. Bu binaların hepsi de yıkılacak." diye konuştu. 

Kurum, 2017 sonrasında kaçak bina yapılmasına müsaade edilmemesi konusunda belediye başkanları ve valileri uyardıkları dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bu yapıların da valilik eliyle yıkılması noktasında takiplerini hep birlikte yapalım diyoruz. İmar barışında 31 Ekim'de başvurularımız sona eriyor, bedeli yatırma süreci de 31 Aralık'ta bitiyor. Çok yoğun bir başvuru var. Bugün itibarıyla yaklaşık 8 milyon 150 bin vatandaşımız başvurdu. Başvuru bedeli de yaklaşık 5 milyar 120 milyon lira oldu. Başvuru talebinin 13-14 milyon olmasını bekliyoruz. Gerçekten çok yoğun şekilde oluyor. Bu başvuru sürecini de 31 Aralık 2018 tarihine kadar inşallah uzatmayı hedefliyoruz. Bu kanundan daha çok vatandaşımızın yararlanması noktasında süreci uzatıp, devletimiz daha çok vatandaşıyla inşallah barışmış olacak. Bu barış, tekrar söylüyorum yeni bina yapmak değildir, yeni bina yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu noktada hem belediyelerimiz hem de valiliklerimiz her noktada bunun takibini yapıyor olacak."

ÖNCEKİ HABERLER
Polis otosunda tecavüz iddiası davasında flaş gelişme
5'inci kattan düşerek ölen Şerife toprağa verildi
Bekir Pakdemirli'den 'destekleme artışı' açıklaması
Genç kızın ifadesi damga vurdu: Babama iftira attım
Fenerbahçe'nin borcu açıklandı
2021 pasaport harç ücretleri 1 yıllık pasaport harcı kaç para oldu?
Yorumlar 6 yorum