BIST 2.439
DOLAR 16,19
EURO 17,41
ALTIN 965,28
HABER /  GÜNCEL

İlik bulundu ama...

Adana’da 3 aylıkken kanser tanısı konulan 5 yaşındaki çocuğa ABD’den ilik bulundu. Nakilden sonra en az 6 ay hastaneye yakın bir yerde steri...

Abone ol

Adana’da 3 aylıkken kanser tanısı konulan 5 yaşındaki çocuğa ABD’den ilik bulundu. Nakilden sonra en az 6 ay hastaneye yakın bir yerde steril bir evde kalması istenen çocuğun babası, Antalya’ya gidecek yol paralarının bile olmadığını belirterek yardım istedi.
5 yaşındaki Yakup Akbalık, inşaat işçisi Nurettin (40) ile ev hanımı olan Şükran Akbalık’ın (27) ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Sürekli rahatsızlandığı için Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’ne götürülen çocukta yumurta, süt alerjisi çıktı bu nedenle 3 yaşına kadar ne yumurta yiyebildi ne de süt içebildi. Yakup 2 aylıkken yakalandığı tüberküloz hastalığını atlattıktan sonra bir türlü sağlık sorunları bitmeyince yeni tetkikler yapıldı. Çocuğun ilik kanseri olduğu anlaşılınca gerekli yerlere başvurularak ilik nakli için beklenmeye başlandı. Bu sırada rahatsızlığından dolayı çocuğun gözleri şaşı oldu, beyin kanaması geçirdi. Yakup, hastanede yapılan müdahale ile Akbalık hayata döndürüldü.
Aile 5 yıldır hastane hastane gezdirdiği çocuğuna mutlu habere geçtiğimiz günlerde aldı. Antalya Medical Park Hatanesi’nden baba Akbalık’a ABD’den uygun ilik bulunduğu haberi verildi. Bunun üzerine çok sevinen baba Antalya’ya çağrıldı ancak otobüsle seyahat etmesi tıbben mümkün olmayan Yakup’un Antalya’ya gidecek bilet parası bile yoktu. Baba Akbalık hemen Seyhan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurdu. Bunun üzerine devlet Akbalık ailesinin bilet parası karşılandı. Antalya’ya giden baba oğul burada ilikle ilgili tetkikler yaptırdı. Yapılan tetkiklerde gelen iliğin Akbalık’ya yüzde 100 uyduğu belirlendi. Doktorlar, babaya nakilin 7 Mayıs 2014 günü yapılacağını, nakilden sonra da yaklaşık 6 ay hastaneye yakın tutacakları steril bir evde kalmaları gerektiğini söyledi. Akbalık Antalya’dan oğluyla birlikte memleketi Adana’ya döndü ancak 7 Mayıs’ta Antalya’ya gidecek ne parası ne de orada 6 ay kalabilecek parası var.

"BAŞBAKANIMDAN, CUMHURBAŞKANIMDAN, HAYIRSEVERLERDEN YARDIM BEKLİYORUM"
Akbalık, oğluna 5 yıl sonra devletin sayesinde ABD’den ilik bulunduğunu ancak kendisinin Adana’dan, Antalya’ya gidecek parası olmadığını belirterek, "Oğluma uygun ilik bulunduğunda çok sevindim, çok mutlu oldum. 7 Mayıs 2014’te nakil yapılacak. Oğlum 45 gün hastanede kalacak. Daha sonra da 6 ay boyunca Antalya’da temiz bir evde kalmamız gerekiyor. Hastane oğlumun hastaneye yakın bir evde kalması gerektiğini, aksi taktirde bir rahatsızlanmada naklin bir işe yaramayacağını söyledi. Ben Antalya’da sordum, hastanenin orada ev kiraları en az bin lira. Benim bırakın ayda bin lira vermeyi Antalya’ya gidecek bilet param yok. Ne yapacağımı bilmiyorum. Hayırseverlerden, Başbakanım ve Cumhurbaşkanımdan yardım istiyorum. Ben iş bulursam inşaatlarda çalışan bir kişiyim. Oraya gidersem 6 ay boyunca çalışamayacağım. Bu durumda ne yapacağım bilemiyorum" diye konuştu.

YARDIM BEKLİYOR
Akbalık, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ile görüşüp yardım talebinde bulunduğunu, Vali Coş’un kendisiyle ilgilenip Antalya Valisi Sebahattin Öztürk ile görüştüğünü belirterek, "Vali Öztürk, Antalya’ya gelmem halinde yardımcı olacağını söyledi ancak Antalya’da 6 ay kalıp hiç çalışamayacağım ve aylık bin lira kira vereceğim. Bunun için ciddi anlamda desteğe ihtiyacım var. Ben çalıştığım zaman günde 50 liram var, çalışmadığım zaman cebimde hiç param yok. Bu nedenle hayırseverlerden de yardım bekliyorum" dedi.
Anne Şükran Akbalık ise ilik bulunduğu için çok mutlu olduklarını ancak nakil yaptırmaya maddi imkanlarının yetersiz olduğunu belirterek yardım istedi.
(İHA)

ÖNCEKİ HABERLER
Facianın eşiğinden dönüldü
Facianın eşiğinden dönüldü
Karısını döven adam, iki askeri şehit etti
Karısını döven adam, iki askeri şehit etti
Zaman yazarlarından Gül'e diren çağrısı
Zaman yazarlarından Gül'e diren çağrısı
Polis az daha yanıyordu
Polis az daha yanıyordu
İşte haftanın programı
İşte haftanın programı
Yurtta hava durumu
Yurtta hava durumu
Aslan kadın ve çocuklara oynayacak
Aslan kadın ve çocuklara oynayacak
Fenerbahçe’de beklenen ayrılık
Fenerbahçe’de beklenen ayrılık
Günün önemli gelişmeleri (1)
Günün önemli gelişmeleri (1)
Gül dün Erdoğan'a dedi ki...
Gül dün Erdoğan'a dedi ki...