BIST 10.768
DOLAR 32,93
EURO 35,39
ALTIN 2.470,76
HABER /  GÜNCEL

İlber Ortaylı'dan bomba sözler : 'Türkler çakal bir millet'

Ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Almanya Münih'te Halk Hareketi Derneği'nin düzenlediği etkinlikte konuştu. Ortaylı, konuşmasında "Her şey siyasi partilere ve müesses meclise bırakırsanız demokrasi yürümez" dedi.

Abone ol

ALMANYA Münih‘te "Üç beş kişi" olarak adlandırılan Halk Hareketi Derneği tarafından düzenlenen konferansa Prof. Dr. İlber Ortaylı konuk oldu.

Söyleşi başlamadan önce İlber Ortaylı, büyük gezilerin yorucu olduğunu ve bu sene 70 yaşına gireceğini belirterek bu tip etkinliklere daha fazla katılamayacağını söyledi."BUNUN ÜZERİNDEN BİR KİMLİK YAPAMAZSINIZ"

İlber Ortaylı, "Hayatınızın kompartımanlarında işte Alevi var, Sünni var vesaire çizerken politika yapamazsınız. Böyle bir kimlik olmaz; bu çok önemlidir. "Hepimiz elhamdülillah Müslümanız" deriz; fakat kalkıp bunun üzerinden bir kimlik yapamazsınız. Bir Memlekette kimlik çok önemlidir; fakat bunu hiçbir şekilde politikaya, daha doğrusu bireyin yaşam tercihlerine, o tercihlerin gruplaşmasına, gruplaşmaların partileşmesine müdahalesi mümkün değildir, çok açıktır ve bu her yerde olur. Türkiye‘de birçok şey değişti ve ikinci harbin sonunda dünyada çoğunluğu meydana getiren az gelişmişler arasında değildik. Üniversitemizi kurduk, sağlık hizmetlerinin temeli atılmıştı ve tabi ki yapılmayacak ve çok zor olan şeyler vardı; fakat birtakım şeylerde hazırlanmıştı ve Vatanı 14 Mayıs 1950‘lerde biz kurduk hikayelerine inanmayın" diyerek eleştirdi."TÜRKLER ÇAKAL BİR MİLLETTİR"

Ortaylı, konuşmasının devamında "İranla temasımızın çok olduğunu" belirterek "Türklerin İslamiyeti öğrendikleri memleket İrandır ve Araplar değildir" dedi.

İlber Ortaylı, sözlerine şöyle devam etti:

"Bazı arkadaşlar uydurarak Kuteybe bin Müslim Orta Asya‘yı fethetmiş, Türkler bunu görünce bayılmışlar ve İslami kabul etmişler. Zor fethetti bir kere o doğru değil. Türkler öyle bayılarak din kabul etmez. Son derece çakal bir millettir; düşünür, bakar ve işine gelirse. Askerler çünkü, her şeyi öyle zart diye almazlar ve stratejik bir yapısı vardır. Bizim ilk devletimiz onuncu asrın sonudur"

"HER ŞEYİ MECLİSE BIRAKIRSANIZ DEMOKRASİ YÜRÜMEZ"

Ortaylı, her şey siyasi partilere ve müesses meclise bırakılırsa demokrasinin yürümeyeceğini vurguladı. Ortaylı, "Size İsrail‘i tanımanızı tavsiye ediyorum, mutlaka tanıyın gezin. Onlar yasa biçimdeki laikliği nasıl getiriyorlar; çünkü laik bir devlet değil. Türkiye‘de de bu, pratikle olacak bir şeydir, bunu Cumhuriyet yapmaya başladı ve bu çok önemlidir." dedi.

"MAHKEMEYE VERİN, ATIN FALAN OLMAZ"

Ortaylı sahneden ayrılmadan önce, Alman ZDF Kanalının sunucusu Böhmermann‘ın Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerine yayınladığı şiir hakkında "Parti grupları değişik reaksiyon gösterdiler. Buna cevap vereceksem, böyle mahkemeye verin, atın falan olmaz. Ondokuzuncu Yüzyılda değiliz; o zaman öyle işliyordu. Aynı ağırlıkta; fakat gerçek hicve başvuran cevaplar verebilirsin." diyerek sözünü bitirdi.