HABER /  GÜNCEL

İlber Ortaylı Abdülhamit'i övdü diziyi eleştirdi

Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Payitaht: Abdülhamid" dizisi ve padişah Abdülhamid ile ilgili konuştu. Abdulhamit'in tarım ve ordu politikasına övgüler yağdırırken, dizide gösterilen Abdülhamit'i eleştirdi.

CNN Türk ekranlarında yayınlanan, Deniz Bayramoğlu'nun sunduğu Gündem Özel programında "Payitaht: Abdülhamid" dizisi ve padişah Abdülhamid hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ortaylı, Sultan Abdülhamid dönemindeki tarım politikasını, "Onun yaptığı reformlarla, gelişen dışarıya açılan ordusunu besleyen bir tahıl üretimi maalesef aradan yüzyıl geçmeden bizim çok demokratik hükümetlerimiz tarafından yerle yeksan edilmiştir. 10 sene evvel sattığı mahsulatı şimdi alıyor başka yerlerden bu şaşılacak bir şey." sözleriyle ifade etti. 

"Son derece suskun, tedbirli konuşan, hiç renk vermeyen belki ses tonuyla bile öyle olan bir padişahtı" dediği Abdülhamid'i en iyi canlandıran kişinin Nahit Sırrı Örük olduğunu da sözlerine ekledi.

Bugünlerde yayınlanan Abdülhamid dizisi için "Dizi için konuşmayalım gücenirler, böyle bir Abdülhamid yok, böyle bir devir de yok" diyen Ortaylı, daha önce de çok konuşulan, sultanın konsolosa tokat attığı sahneyi "Osmanlı padişahı konsolos falan dövmez, sadece bir şeyhülislamımız bir konsolosu dövdürttü eline sağlık" sözleriyle eleştirdi.

ÖNCEKİ HABERLER
NASA radarları Holiday Asteroidini görüntüledi
Dudağında yara çıktı doktora gidince şoke oldu
Erdoğan 'gençlere emanet ediyorum' dedi görevi açıkladı
Fahri trafik müfettişinin kestiği cezalar misafirleri kaçırdı
Dilek Serbest kimdir Diriliş'in İzadora'sı Erkenci Kuş'a katıldı
Diyarbakır annelerinden Hatice anne oğluna kavuştu!
Yorumlar 8 yorum