HABER /  EKONOMİ

İhracatta otomotiv sektörü yine ilk sırada Kastamonu'dan büyük atak

Türkiye İhracatçılar Meclisi Ekim ayı ihracat verileri açıklandı. Genel bir artışın gözlendiği raporda sektör bazında ihracatta ilk sırayı otomotiv aldı. En fazla ihracat yapan il İstanbul olurken Kastamonu büyük bir atak yaptı. İhracat yaptığımız ülkeler arasında AB ülkeleri ilk sırada yer aldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)  Ekim ayı ihracat verileri açıklandı. TİM verilerine göre, ihracat son 12 aylık dönemde yüzde 7.9 artışla 166.8 milyar dolara, yılın ilk 10 ayında da yüzde 7.6 artışla 138.8 milyar dolara çıktı.

180 ÜLKEYE TL İLE ÜRÜN SATILDI
İhracat rakamlarını değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, "2009 yılından beri TL ile ticarette güzel bir ivme yakaladık. Bu artışı sürdürülebilir kılmalıyız. Ekim ayında 180 ülkeye 5.3 milyar TL tutarında ihracat Türk Lirası ile yapıldı" dedi.

TİM açıklamasında, "Ekim ayında ihracatımız 15.7 milyar dolar olurken, ithalatımız 16.3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Buna göre ihracatımızın ithalatı karşılama oranı son 20 yılın zirvesine çıkarak yüzde 96.7 oldu" denildi.

İHRACAT GEÇEN YILA ORANLA ARTTI
TİM verilerine göre, Ekim ayında ihracat miktarı, 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde yüzde 25.1 artışla 12.6 milyon tona yükseldi ve Ekim ayı şimdiye kadar miktar bazında en çok ihracat gerçekleştirilen ikinci ay oldu.

OTOMOTİV YİNE EN ÖNDE
Buna göre, Ekim ayında en fazla ihracatı otomotiv sektörü yaptı. Sektörün Ekim ayı ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11.1 artarak 2.9 milyar dolara çıktı. Otomotiv sektörünü 1.6 milyar dolarla kimyevi maddeler, 1.6 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon sektörleri izledi.

UZAK DOĞU'YA REKOR İHRACAT
Açıklamada, "Uzakdoğu pazarına açılımı ile dikkat çeken çelik sektörümüz Hong Kong, Singapur ve Filipinler başta olmak üzere, Uzakdoğu ülkelerine olan ihracatını Ekim ayında yüzde 262 arttırırken, toplam ihracatını da yüzde 46.9 arttırarak en fazla artış yakalayan ikinci sektörümüz oldu" denildi ve şu bilgiler verildi:

AB'YE 7.7 MİLYARLIK İHRACAT
"Ülke gruplarına göre ihracatımızda, AB’ye ihracatımız yüzde 13.6 artarak, 7.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. AB’yi 2.3 milyar dolar ile Orta Doğu ülkeleri ve 1.3 milyar dolar ile Afrika ülkeleri izledi.

"Ekim’de en fazla ihracat yapılan ilk ülke 1.5 milyar dolar ile Almanya oldu. Almanya'yı 1.1 milyar dolar ile Birleşik Krallık, 879 milyon dolar ile İtalya ve 853 milyon dolar ile Irak izledi. 159 ülkeye ve bölgeye ihracat artarken, 70 ülke ve bölgeye ihracat azaldı.

KASTAMONU'DAN BÜYÜK ATAK
"Ekim ayında 53 il ihracatını arttırırken, 28’inde ihracat azaldı. En çok ihracat gerçekleştiren iller sırası ile 6.9 milyar dolar ile İstanbul, 1.3 milyar dolarla Kocaeli, 1.2 milyar dolarla Bursa, 884 milyon dolarla İzmir, 706 milyon dolarla Ankara olurken, Kastamonu ihracatını 5 kat arttırarak 26 milyon dolar ile en fazla artış gösteren il oldu.

"Ekim ayında 37,409 firmamız ihracat yaparken, 1,611 firma ilk kez ihracat yaparak ihracat camiasına katıldı."

ÖNCEKİ HABERLER
Okyanusların ısınma hızı son 25 yılda rekor seviyeye ulaştı
Hayrettin Karaman'dan katılım bankalarına tepki! Adımı kullanmayın
Hüseyin Avni Paşa'nın mirasçıları köprü ayağındaki 113 dönümü istiyor
Ehliyet sonuçları 20 Ekim sınav sorgu sayfası açıldı
4500 yıl önce inşa edilmiş Büyük Piramidin sistemi keşfedilmiş olabilir!
Ankara İstanbul hızlı tren fiyatları kaç para TCDD güncel fiyatları
Yorumlar