BIST 10.677
DOLAR 32,22
EURO 34,94
ALTIN 2.418,47
HABER /  GÜNCEL

HÜRKUŞ-C'den ilk görüntüler Savunma Sanayii Başkanı'ndan önemli açıklamalar

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, savunma sanayiine dair önemli açıkalamar yaptı. Türkiye'nin daha önce bu alana AR-GE kaynaklarınn sıfıra yakın olduğunun belirten Demir Hürkuş'un hava kuvvetlerine teslimatının yapıldığını söyledi.

Abone ol

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, CNN Türk’te HÜRKUŞ-C ile ilgili bilgiler verdi savunma sanayiinde Türkiye’nin geldiği noktayı ve yapılması hedeflenen çalışmalar anlattı.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından tasarlanan Hürkuş uçağının silahlı modeli Hürkuş-C'nin uçuş görüntüsünü paylaştı. Uçağın kendi koruma sistemleriyle beraber ilk uçuşu oldu. Sosyal medya hesabından Demir, "Hürkuş eğitim uçağı olma yanında, silahları ve korunma sistemleriyle yakın hava desteği görevlerine de hazır hale geliyor" açıklamasını yaptı. Hürkuş-C, pilot eğitim ihtiyacının yanı sıra; hafif taarruz ve silahlı keşif görevlerinin, düşük maliyet ve yüksek hassasiyetle yapılabilmesi için geliştiriliyor.

2024’TE UÇAKLAR GÖKLERDE
F-35 ve F22’ler hakkında bilgi veren Demir’in konuşmalarından satır başları şöyle: "Bir F-35, F22'nin tarihine baktığımızda yıllar sürdü. Biz 2023'te uçağımızın hazır hale gelmesini hedefliyoruz. Bu bütün unsurları haline gelmiyor. THK filosunda hizmet vereceği tarih 2024'ün sonu.

MİLLİ JET MOTOR
Aslında biz bütün projemizde olduğu gibi milli bir ürün geliştirmek istiyoruz. Jet motor teknolojisi dünyadaki en ileri teknolojilerden birisi. Biz kendi yerli unsurlarımızla milli bir proje başlattık. Ancak beklediğimiz tarihlerde motorun yetişmesi ve olgunlaşması için bir yabancı işbirliği de bizim için önemli. Bu yapı ile ilgili çeşitli şirketlerle görüştük. Rolls Royce de bir tanesi. Bizim bazı olmazsa olmaz şartlarımız var. Bunun da başında, sürekliliği, devamlılığı, teknoloji kısıtlılığı olmaması gibi. Tam bir mutabakata vardığımız takdirde işbirliği için engel yok.

FARKLI PLANLARIMIZ HER ZAMAN OLMALI
Bizim A, B, C planlarımız var ve olmalı. Bir milli motor geliştirmek üzere çalışmalarımız da başladı. Diğer firmalarla dirsek temasımız devam ediyor. Dünyada jet motor üreten ülke ve şirket sayısı çok kısıtlı.

ABD’DEN SONRAKİ İLK ÜLKE TÜRKİYE OLACAK
Bir gecikme yok. Tartışmalar başladığı zaman aynı şeyi söylüyorduk. Onun neticesinde gördünüz uçak teslim edildi. Biz sadece kendi işimize bakıyoruz. Bizim Malatya’da tesisler kuruluyor. F35 motorlarının Amerika’da bakım onarım tesisi var, ancak Amerika dışındaki ilk tesis Türkiye’de olacak. Bakım onarımları yapacak kabiliyet Eskişehir’de kurulmaya devam ediyor.

ANADOLU GEMİSİ 2019’DA SUYA İNECEK
Anadolu gemisi müthiş bir güç çarpanı. Bu gemi denizde herhangi bir operasyona katıldığında içinde havuzu var. Ve bu havuzda çıkarma gemileri taşıyor. Bununla beraber çıkarma yapabiliyorsunuz, hem personel, hem mühimmat, hem silah hem zırhlı araç gönderebiliyorsunuz.  Bu gemiden hava unsurlarınızı hareket ettirip operasyona gönderebiliyorsunuz.  2019’un ilk çeyreğinde suya inecek. İki yıl daha gemimizin diğer donanımları devam edecek. Genelde kamuoyunda uçak gemisi olarak adlandırılıyor. Bu uçak gemisinden daha kompleks unsurlar taşıyor.

İKİ YIL İÇİNDE HİZMET VERECEK
Geminin sadece inşası değil, gemideki savaş sistemleri de yerli burada. Yüzde 65’in üzerindeyiz. 2023’ten önce hizmete girecek. Önümüzdeki çeyrekte denize inecek. İki yıl içinde de hizmete girecek. 

HÜRKUŞ-C'DEN İLK GÖRÜNTÜ
HÜRKUŞ'un kendi koruma sistemleriyle beraber ilk uçuşu oldu. Eğitim uçağı olarak planlanmış uçaktan başka bir fonksiyon rol görecek. Ayar ve radar güdümlü füzelere karşı koruma sistemi görülüyor. Hürkuş eğitim uçaklarının hava kuvvetlerimize teslimi başladı.

TESLİMAT NE ZAMAN YAPILACAK?
İmalat hatlarına bunları verirken kuvvetlerle görüşmesini yapıyoruz. Çünkü bir talep daha var. Silahlanmış HÜRKUŞ’un daha ağır mühimmat taşımasıyla ilgili kanat güçleri de gündeme gelebilir.  İhracat rakamımız 2 milyar doları geçiyor. Bunların daha da artması gerekiyor. Artmanın eşit aşamasının platform ihracatıyla geleceğini düşünüyoruz. Bu yıl içinde haberini verdiğimiz BİLGEM ATAK ihracatı gibi konular.

OPERASYON GÖRÜNTÜSÜ FİKİR DEĞİŞTİRDİ
Operasyonlarda ürününüzü kullanıyorsunuz görünür hale geliyor. Bir tarafa ne kadar anlatırsanız anlatın. Ama operasyonda gördüğü anda fikir değişebiliyor. Bir yabancı ülkenin üst düzey yetkilisi ile birlikteyiz önemli şeyler söylüyoruz ama karşı tarafta geçmiyor.  Hemen cep telefonundan video gösterdik. Operasyon görüntüsü. İlgi değişti ve ‘bundan almalıyız’ dedi.

DÜNYA DURMUYOR KOŞMAMIZ LAZIM
Teknolojiye yetkin hale gelmemiz lazım. Lazım olan şeyin söylendikten sonrasında yapılanlarla ilgili çoğu zaman çok yavaş kaldık. Burada bunu görmek istemiyoruz.  Dünya durmuyor… Biz şu konuda iyi yaptık derken dünyanın durduğunu düşünmeyelim. Teknoloji geliştiriyor, ARGE yapıyor. Bizim de koşmamız gerekiyor.

AKILLI BOMBADA BAĞIMLILIK SONA ERDİ
Bu bir test tesisi. Önemli mühimmatların testleri yapılacak hale geldi. Burada daha önemli olan şu. Bu tür kabiliyetler daha fazla gelişiyor. Şimdi mevcut nüfuz edici bombalarımız var. Akıllı bombalarımız konusundaki bağımlılığımızı hatırlıyorum. Envayi çeşidini üretiyoruz. Bağımlılığımız sona erdi. Hedefe gönderdiğinizde noktasal kabiliyette o hedefi vurma kabiliyetini gösteriyor. Hem akıllandırma yöntemlerimiz; bir dizi unsur var.

YERLİ MİLLİ SAVUNMA
Savunma sanayiinde ARGE rakamları sıfıra yakındı. Geçen yıl ki rakam 1.2 milyar dolarlık harcama vardı. F-16’larımızın çeşitli modernizasyon işlemleri burada yapılmaya başlandı. Tanklarımızın modernizasyonu burada yapılmaya başlandı. Ben şunu çok net söyleyebilirim. Görev sürem içinde, hava savunma sistemi konuları haricinde yabancı bir şirket ile anlaşma hatırlamıyorum.

GÖKBEY’İN MOTORU YÜZDE 85 YERLİ
GÖKBEY’in ismi kondu ve cumhurbaşkanımız gösterdiler. Herkes motordan bahsediyor. Burada yüzde 85 oranında bir yerlilik var. Millilik şu; bir Apple telefonu iPhone. Milli bir Amerikan ürünüdür. Ama yerli değildir. Bu helikopterimizin tasarımı Türk mühendisleri tarafından yapıldı.  Motor sistemi de ayrı kullanıldı. Ki bu helikopterimiz için motorun testlerinin de başladığını duyurmuştuk. Kendi motorumuzu 2 sene içinde kurmuş olacağız. 

KARARLI OLMAK ÖNEMLİ
Motor, şanzıman konularında; falanca motorları gelir ya. Kamuoyu şunu anlamalı. Diyelim ki 1970’te motor yapmaya başladı… Böyle bir şey yok o yıllarda. Başlama, kararlılık ve sürdürülebilirlik çok önemli. Başladığımız şeyi biz yapıyoruz. Tarihçeye bakın başlanıp da sürekli arkasında bir iradenin olduğu bir sistemin olması gerekiyor. Bir, bu işi yapacağız kararlılığı, o politikada değişiklik olmaması.

ALTAY TANKI’NDA SERİ ÜRETİM
Seri üretim ihalesini yaptık. Bazı yatırım konuları gündemde. Takvim başlayacak ve 18 ay içinde ilk prototipinin banttan çıkmasını bekliyoruz. Motor ve şanzımanın ilk prototiplerde yerli olarak devrede olmasını beklemiyoruz. Yaklaşık 2 yıl sonra banttan çıkacak. Ancak kendi milli motor şanzıman projesinin başladı ve  2022 diyebilirim.

Kamuoyunda tartışıldığı için söylüyorum. Falanca ülke vermezse diye. Mevcut prototipteki motor ve şanzımanın tedarikiyle ilgili resmen bir kısıt gelmiş değil.  Ön müsaade alınmış durumda. Tekraren söyleyeyim. Bu olmaz ise şayet, B planı olarak ve bunun paralelinde başka alternatiflerin devrede olduğunu söyleyebilirim.

S-400 VE PATRIOT FÜZELERİ…
Sayın Kalın da açıkladılar. Dört sistemden bahsediliyordu. Daha fazla koruma sistemi kurabiliriz diyor idik. Biz kapıyı kapatmış değildik. S400 aldığımız dönemde de söylediğimiz bu konuda işbirliği yapmak isteyen, bizim şartlarımıza uyan bir teklif olursa görüşmeye hazırız demiştik. Bununla ilgili olarak Eurosan ile çalışmalara başladık. Patriot ile de şartlar uyarsa sisteme gidilebilir