BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  GÜNCEL

Hulusi Akar'dan ABD Genelkurmay Başkanı'na sert YPG uyarısı...

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Halifax Uluslararası Güvenlik Formu'nun ikinci gününde ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile bir araya geldi. Akar, Dunford'dan önce de ABD'li senatörlerle görüşüp, "YPG ile olan ilişkilerini kesmelerini beklediğimizi dile getirdik. Tahrikkar ve kabul edilemez görüntülerin tekrarlanmaması konusundaki uyarılarımızı yaptık" dedi.

Abone ol

MİLLİ Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD'li askerlerle PKK/YPG'li teröristlerin bir araya geldiği görüntülerden duyulan rahatsızlığı dile getirerek, "ABD'den söz verdiği gibi terör örgütü YPG ile olan işbirliğini kesmesini bekliyoruz." dedi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Halifax Uluslararası Güvenlik Formu'nda önce ABD'li senatörlerle sonra da ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile bir araya geldi. 

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford'la görüşen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Bir an önce terörist PKK'dan hiçbir farkı olmayan YPG ile olan ilişkilerini kesmelerini beklediğimizi dile getirdik. Tahrikkar ve kabul edilemez görüntülerin tekrarlanmaması konusundaki uyarılarımızı yaptık." dedi.

ABD İMAJINA ZARAR VERİYOR... Savunma Bakanı Hulusi Akar Akar, Güvenlik Formu'nun ilk oturumun ardından ABD’li senatörlerle bir araya geldi. Görüşmede, ABD askerleri ve terör örgütü PKK/YPG üyelerinin bir arada oldukları görüntüleri anımsatan Bakan Akar, "Bu fotoğraflar medyamızda geniş yer bulmuş ve halkımızda rahatsızlık yaratmıştır. Halkımızın gözündeki Amerika ve Amerikan ordusunun imajına zarar vermiştir. ABD’den söz verdiği gibi terör örgütü YPG ile olan iş birliğini kesmesini bekliyoruz" dedi.

DEAŞ ETKİSİZ HALE GETİRLMESİNE RAĞMEN... Akar şöyle devam etti: DEAŞ terör örgütü de büyük oranda etkisiz hale getirilmesine rağmen ABD’nin terör örgütü YPG’ye kamyonlarla ve uçaklarla silah ve mühimmat vermesini kabul etmemiz mümkün değil. Güney sınırımızda bir terör koridoru oluşmasına hiçbir zaman müsaade etmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

FETÖ ÜYELERİNİN İADESİ TALEBİ... FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile terör örgütü üyelerinin iadesi konusuna da değinen Akar, örgütün elebaşı ve üyelerinin iadesine ilişkin 85 klasör ve sayısız belgenin ABD’ye gönderildiğini anımsattı. İlave bilgiye ihtiyaç olması durumunda paylaşmaya hazır olduklarını dile getiren Akar, FETÖ’nün bir terör örgütü olduğunu vurguladı.

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI... Toplantıya, Arkansas Senatörü John Boozman, Güney Dakota Senatörü Mike Rounds, Mississippi Senatörü Roger Wicker, Nebraska Senatörü Deb Fischer, New Hampshire Senatörü Jeanne Shaheen ile Virginia Senatörü Tim Kaine'nin yanı sıra vefat eden eski senatör John McCain'in eşi Cindy McCain katıldı.

Milli Savunma Bakanı Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerini Türkiye'de görmekten duyacağı memnuniyeti belirterek senatörleri Türkiye'ye davet etti.