HABER /  GÜNCEL

Hulusi Akar kimdir aslen nereli işte yeni genelkurmay

Hulusi Akar yeni Genelkurmay Başkanı olarak bugün göreve geliyor. Peki Hulusi Akar kimdir, aslen memleketi neresi? Hulusi Akar'ın lakabı bakın ne?

Türkiye'nin yeni Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar4 yıldır Genelkurmay Başkanlığı yapan Orgeneral Necdet Özel'den bugün görevini devraldı. Peki Türkiye'nin yeni Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar kimdir, Hulusi Akar aslen nerelidir, TSK'daki meşhur lakabı nedir?

ÖZEL GÖREVİNİ BUGÜN AKAR'A DEVREDİYOR

Özel, Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki olağanüstü durumlar dışındaki teamüllerin aksine görevini,  Yüksek Askeri Şura toplantısında Genelkurmay Başkanlığı görevine 30 Ağustos tarihi itibariyle atanan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar', yaklaşık 10 gün öncesinden yani bugün teslim edecek.

Bu çerçevede Ağustos ayı Milli Güvenlik Kurulu toplantısında da, Genelkurmay Başkanı olarak Akar ve ordunun yeni komuta kademesi bulunacak.

YENİ GENELKURMAY BAŞKANI ORGENERAL HULUSİ AKAR KİMDİR YOLU GÜL'LE ERKEN KESİŞEN KOMUTAN 

İşte Hulusi Akar'ın hayatı, askeri başarıları, eşi ve ailesiyle ilgili tüm detaylar...

HULUSİ AKAR KİMDİR?    yeni genelkurmay başkanı orgeneral hulusi akar kimdir.jpg

1952 doğumlu olan Hulusi Akar aslen Kayseri.

1972'de Kara Harp Okulu'ndan, 1973'te de Piyade Okulundan mezun olan Hulusi Akar, 1980 yılına kadar Türk Kara Kuvvetleri bünyesinde çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanı olarak görev yaptı. 1982'de Kara Harp Akademisi'ni tamamlayan Hulisi Akar, 7. Piyade Alayı'nda karargâh bölük komutanlığı görevini ifa etti.

Hulisi Akar daha sonra sırasıyla 12. Piyade Tümeni Lojistik Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Genel Sekreterliğinde Plan Subaylığı, Kara Harp Akademisi öğretim üyeliği, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı'nda istihbarat subaylığı, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği'nde plan subaylığı, Genelkurmay Özel Kalem Müdürlüğü ve Bosna-Hersek Türk Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.
 
HARP AKADEMİSİ KOMUTANI OLDU

1998 yılında tuğgeneralliğe terfi eden Hulusi Akar, Tuğgeneral olarak 51. İç Güvenlik Piyade Tugay Komutanlığı, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanlığı Plan ve Prensipler Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2002 yılında tümgeneralliğe terfi ettikten sonra Kara Harp Okulu Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yürüttü.

YENİ GENELKURMAY BAŞKANI OLACAK

2007 yılında korgeneral olan Hulisi Akar, Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı ve 3. Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu ve 2011 yılında orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile 2011-2013 yılları arasında Genelkurmay II. Başkanlığı görevini yürüten Hulusi Akar 2013 yılı Ağustos ayında itibaren olmak üzere Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atandı. Evli ve iki çocuk babası olan Hulusi Akar, Türkiye'nin Genelkurmay Başkanı olmaya aday.

HULUSİ AKAR LAKABI: SERİ PAŞA!

Hulusi Akar'ın hayatı ve mesleğiyle ilgili detaylar ise oldukça renkli. TSK içinde lakabı 'Seri Paşa'. TSK içinde detaylara takılmadan verdiği hızlı kararlarla tanınan Hulusi Akar, aynı zamanda 'Sivil gibi düşünüp, asker gibi hareket etme' prensibiyle de tanınıyor. 

hulusi-akar-yeni-genelkurmay-baskani-kimdir.jpg

SİYASETLE ARASI NASIL?

Özellikle 2010 yılındaki Balyoz soruşturmasıyla birlikte başlayan gözaltı ve tutuklamaların ardından Silahlı Kuvvetler'deki hiyerarşik yapı zincirinde ciddi değişim başladı ve bunun etkileri halen sürüyor.

O dönemden itibaren asker siyaset ilişkisinde de farklılaşmalar başladı. Orgeneral Necdet Özel'in Genelkurmay Başkanlığı döneminde siyasetle ilişkisi kimi zaman sivil taraflarca, kimi zamansa özellikle tutuklanan subay ve ailelerinin de içinde yer aldığı askerlerce sık sık eleştirilmişti.

Yeni komuta kademesiyle birlikte asker-siyaset ilişkisinin nasıl olacağına yönelik olarak "Asker siyasetin aynası olmalı mı?" sorusu da gündemde.

Bu soruya, emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz'un yanıtı şu:

"Komuta kademesi siyasetin aynası haline gelirse bir noktadan sonra uydu haline gelme riski doğar ki bu da ülke açısından tehlikelidir. Tüm ülkeler için bu geçerlidir."


hulusi akar kimdir aslen nereli hayatı, oğlu, kızı ve eşi kimdir.jpg

DİYETİNDEN TAVİZ VERMİYOR!

Gazeteci Metehan Demir'in aktardıklarına göre Hulusi Akar'ın bir oğlu ve bir kızı var. Oğlu uluslararası ilişkiler - ekonomi temeline dayalı Amerika-İngiltere ekseninde eğitimini devam ettirirken, kızı da Hacettepe Tıp Fakültesi mezunu bir doktor. Fakat en belirgin özelliklerinden biri de lojmanının olduğu Köşk bölgesinde yaptığı uzun yürüyüşler ve taviz vermediği diyeti. Bunu çevresindeki personele de neredeyse emir vererek uygulatmaya çalışıyor. Bu hassasiyetinin perde arkasındaki sebep ise diyetisyen olan eşi. Evde ve mesaide yediği içtiği her şey adım adım belirlenmiş durumda.

BALYOZ VE ERGENEKON'DA SESSİZ KALMAYI TERCİH ETTİ

Balyoz ve Ergenekon gibi davalarda sessiz kalmayı tercih eden Hulusi Akar, yargılanan askerlerin ailelerinin ihtiyaçlarıyla da yakından ilgilenmesiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in fikir yapısına uygun olduğu için yıllardır 2. Başkanlık görevinde bulunun Hulusi Akar, aynı zamanda Kara Harp Okulu Komutanlığı döneminde de ilginç bir çalışma yapmıştı. Düzenlediği bir konferansta dünyanın en önemli, sert eleştirileriyle tanınan sivil, asker, akademisyen uzmanlarını çağırtmış. Böylelikle Kara Harp Okulu öğrencilerinin de sivil-asker dengelerini sadece Türkiye gözünden değil global açıdan da birbirine zıt görüşleri dinleyerek öğrenmesini sağlamıştı.  

Yorumlar 9 yorum