HABER /  GÜNCEL

Hollanda iyice azıttı! Türkiye kini ile şok Ermeni kararı

HOLLANDA geçen hafta Türkiye'deki büyükelçisini çekerek ilişkileri askıya almıştı. Türkiye konusundaki takıntısı devam eden Hollanda bu kez parlamentoda 'Ermeni soykırımını' tanımaya hazırlanıyor. Hollanda ile Türkiye arasındaki ilişkiler referandum sürecinde bozulmuştu. Hollanda Türkiye'nin özür dilemesini istiyordu.

Geçen hafta Ankara büyükelçisini resmi olarak geri çekerek, Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda, şimdi de Türkiye'ye karşı Ermeni kartını çıkardı. Ermeni soykırım iddialarını tanımaya hazırlanan Hollanda bunu parlamentoda oylayacak.

Koalisyon ortağı Hıristiyan Birliği (CU) tarafından gündeme getirilen öneriye, hükümeti oluşturan diğer üç partinin de destek verdiği belirtildi. CU Milletvekili Joel Voordewind, Hollanda Televizyonu'na (NOS) yaptığı açıklamada, parlamentoda çoğunluğunun 1915'de yaşanan olayların "soykırım" olarak tanınmasından yana olduğunu belirtti.

ANMALARA BAKAN DÜZEYİNDE KATILACAKLAR

Hollanda parlamentosu, hükümetten 24 Nisan'daki "soykırım anması" için Ermenistan'ın başkenti Erivan'a ilk kez bakan düzeyinde temsilci göndermesini de istiyor. İktidar ortağı CU'ya göre, Erivan'a bakan düzeyinde temsilci gönderilmesi güçlü bir sinyal olacak.

HÜKÜMET DE YEŞİL IŞIK YAKTI

Hükümet, bu öneriye henüz yanıt vermedi. Ancak Hollanda Televizyonu'na göre, Lahey yönetiminin tepkisi olumlu olacak. Hollanda'da, "uluslararası düzeyde oldukça hassas" olarak tanımlanan 1915 olaylarını nasıl tanımlanması gerektiği uzun süredir tartışma konusu.

2004 YILINDA DOLAYLI OLARAK SÖZ VERMİŞTİ

Hollanda parlamentosu, 2004 yılında yine CU'nun önerisiyle dolaylı bir şekilde sözde "Ermeni soykırımından" söz etmişti. CU tarafından verilen, Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğinin, 'Ermeni soykırımını tanıma şartına' bağlı olmasına ilişkin önerisi oy birliğiyle kabul edilmişti. Koalisyon protokolünde ise, soykırım iddialarının tanınmasının, uluslararası mahkemeler tarafından alınan kararlar ve Birleşmiş Milletler (BM) araştırmalarının yönlendirici olması gerektiği vurgulandı.

ELÇİ YERİNE BU YIL BAKAN GÖNDERECEKLER

Hollanda hükümeti, soykırım söylemi konusunda hep dikkatli bir tutum sergilemişti. Hollanda, 2015 yılında Erivan'da düzenlenen 100. yıl anmasında sadece büyükelçi düzeyinde temsil edilmişti. Hıristiyan Birliği Milletvekili Voordewind'e göre, bu yıl ilk kez Ermenistan'a bir bakan gönderilecek. Bundan sonraki yıllarda da her 24 Nisan'da Hollanda, bir hükümet üyesi tarafından temsil edilecek.

TÜRKİYE'NİN TEPKİSİ

Joel Voordewind, Türkiye'nin bu gelişmeye yönelik tepkisine ilişkin bir soru üzerine de, "Bu tür değerlendirmeler, diğer ülkelerin düşüncesine göre yönlendirilemez. Biz uluslararası hukukun başkentiyiz ve dünyada gerçekten yanlış olan şeylerle ilgili açık ifadeler üretmeliyiz" dedi.

HOLLANDA TÜRKİYE İLE NEDEN BOZUŞTU

Hollanda'nın, geçen yıl Mart ayında Türk bakanlara referandum kampanyası yapma izni vermemeyince iki ülke arasında kriz çıkmıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının iniş izninin iptali ve Almanya üzerinden karayoluyla Rotterdam'a gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın sınır dışı edilmesi diplomatik krize neden olmuştu.

Lahey Büyükelçisi'ni geri çağıran Türkiye, istişare için ülkesine giden Hollanda Büyükelçisi'nin Ankara'ya dönmesine de izin vermemişti.

TÜRKİYE ÖZÜR DİLEMEDİ DİYE...

İlişkilerin normale dönmesi amacıyla başlatılan üst düzey temaslarda Türkiye'nin 11 Mart 2017'de yaşanan krizle ilgili olarak özür ön koşulunda ısrar etmesi nedeniyle görüşmelerin kesildiği açıklanmıştı. Hollanda, Ankara'ya dönüşüne izin verilmeyen Büyükelçi Cornelis van Rij'ı resmen geri çektiğini ve Türkiye ile ilişkileri askıya aldığını duyurmuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Çağatay Akman kimdir son klibi Yüreğim Davacı yıktı geçti
16 Şubat Parçalı güneş tutulması Yay burcu beklenen haber!
Türk kuzenler katliamdan kıl payı kurtuldu! İşte anlattıkları...
Ankara'da FETÖ operasyonu çok sayıda gözaltı var
E devlet şifresi alma internetten nasıl olur?
Bakan Murat Kurum: İklim değişikliği milli güvenlik meselesi
Yorumlar 28 yorum