BIST 1.205
DOLAR 7,88
EURO 9,28
ALTIN 481,94
HABER /  GÜNCEL

HDP milletvekili adayları 27. dönem milletvekilleri isim listesi

24 Haziran 2018 seçimlerinde HDP milletvekili aday listeleri YSK tarafından kesinleştirildi. 26 Mayıs'ta YSK HDP 27. dönem milletvekili adaylarının geçici listesini ilan etmişti. YSK'nın kesinleştirdiği HDP milletvekili aday listeleri 24 haziran seçimlerinde geçerli olacak.

Abone ol

HDP 27. dönem milletvekili aday listeleri YSK tarafından incelemeden geçirildi. Ön incelemede eksik evrak ya adaylığına engel durumları olan milletvekili adayları belirlenip HDP'ye düzeltmesi için iletildi. YSK 30 mayıs itibariyle kesinleşen HDP milletvekili aday listelerini duyuruyor. Bu listeler 24 Haziran 2018 seçimlerinde geçerli olacak.

Halkların Demokratik Partisi'nin Kasım 2015'teki seçimlerinde 59 sandalye kazandı ancak son iki yıl içerisinde 11 kişinin milletvekilliği düşürüldü. 24 Haziran seçimlerinde hakkında kesinleşmiş ceza bulunan tutuklu isimler tekrar aday gösterilmedi. Bu isimler arasında eski Eş Başkan Figen Yüksekdağ, Ferhat Encü ve Abdullah Zeydan yer alıyor.

Selahattin Demirtaş da cumhurbaşkanı adayı olduğu için milletvekilliğine aday gösterilmedi. Adaylık listesinde öne çıkan isimler arasında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) mağduru akademisyenler, gazeteciler, sanatçılar, Halkların Demokratik Partisi bileşenlerinden temsilciler yer alıyor.

HDP milletvekili adayları - tam listesi

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan İstanbul'dan, Sezai Temelli ise Van'dan aday oldu. Parti sözcüsü Ayhan Bilgen yeniden Kars'tan aday olurken, Grup Başkanvekilli Meral Danış Beştaş Siirt'ten aday.

Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu'nun İstanbul olan seçim bölgesi değiştirilerek Ankara birinci bölgeden aday gösterilirken, Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir de yeniden Ağrı'dan aday gösterildi.

2011 yılında OdaTV davasından tutuklanarak bir yıl; Aralık 2016'da da Cumhuriyet gazetesi davasından tutuklanarak 15 aya yakın bir süre cezaevinde kalan gazeteci Ahmet Şık da İstanbul'dan ikinci bölge birinci sıra adayı oldu.

ÖNCEKİ HABERLER
Hakkari İyi Parti milletvekili adayları YSK kesin isim listesi
Van İyi Parti milletvekili adayları YSK kesin isim listesi
Ağrı İyi Parti milletvekili adayları YSK kesin isim listesi
İstanbul Üniversitesi'ne bölünme darbesi! Profesörün dedikleri doğru mu?
Iğdır İyi Parti milletvekili adayları YSK kesin isim listesi
İstanbul'da meydanların yeni tasarımları için oylama
Yorumlar