HABER /  EKONOMİ

Havada Boeing 737 MAX 8 alarmı Kazakistan'da durdurdu

Etiyopya'da 157 kişinin ölümüne neden olan Boeing 737 MAX 8 tipi uçakların kullanımını ülkele bir bir durdurmaya başladı. Boeing firması ise yaptığı açıklamda herhangi bir soruna değinmedi.

Pazar günü Etiyopya'da 157 kişinin ölümüne neden olan Boeing kazası sonrası neredeyse tün ülkeler bir bir Boeing 737 MAX 8 tipi uçakların uçuşlarını durdurma kararı aldı.

Türkiye, Avustralya, Singapur, İngiltere, Umman,  Güney Kore, Çin, Almanya, Malezya, Fransa ve İrlanda gibi ülkeler Boeing 737 MAX 8 uçaklarına hava sahalarını geçici olarak kapadıklarını duyurdu.

Türkiye durdurdu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Boeing 737 MAX 8 ve Boeing 737 MAX 9 tipi hava araçlarının uçuşlarının, uçuş emniyetini teminen tedbir amaçlı olarak ikinci bir karara kadar durdurulduğunu bildirdi. Yapılan açıklamada, yurtdışında 5 ay içerisinde Boeing 737 MAX 8 ve/veya Boeing 737 MAX 9 tipi uçakların karıştığı iki farklı kazanın muhtemel oluş sebeplerinin Bakanlığa bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirildiği belirtildi.

Açıklamada, "Söz konusu değerlendirmeler neticesinde Boeing 737 MAX 8 ve/veya Boeing 737 MAX 9 tipi hava araçlarının uçuşları, uçuş emniyetini teminen tedbir amaçlı olarak ikinci bir karara kadar durdurulmuştur." ifadesi yer aldı.

Son olarak bu kervana Kazakistan'da katıldı ve "Boeing 737 Max 8" tipi uçağın uçuşlarının geçici süreyle durdurulduğunu bildirdi. 

Boeing 737 Max 8 ve Max 9 modellerinin dünya genelinde yaptığı uçuşlardaki azalma böyle görüntülendi

Avrupa'da durdurdu
Avrupa Birliği'ne (AB) bağlı Avrupa Sivil Havacılık Emniyet Ajansı (EASA),Etiyopya’daki uçak kazasından sonra "Boeing Model 737-8 Max ve 737-9 Max" uçakların, tüm uçuşlarının Avrupa'da askıya alındığını duyurdu.

Boeing'in sicili bozuk serisi
Etiyopya'dan Kenya giderken kalkıştan 6 dakika sonra yere çakılan Boeing 737 Max 8 tipi uçaktan kurtulan olmadı. 2018 yılı üretim tarihli uçağın aynı modeli de 29 Ekim 2018'de adı büyük bir kazaya daha karışmıştı. Endonezya Lion Havayolları'na ait Boeing 737 Max 8 tipi uçak, Jakarta-Pangkalpinang seferini yaparken denize düştü. Kazada 181 yolcu ve 8 mürettebat yaşamını yitirdi.

Etiyopya Havayolları'nın düşen Boeing 737 Max 8 ile beraber aynı model uçağın son 5 ayda ikinci kez düşmesi sonrası dikkatler Max 8 tipi uçaklara çevrilmişti. 

Boenig'den garip açıklama
ABD havacılık şirketi Boeing'den yapılan açıklamada, şirketin bazı ülkelerin aldığı hava sahalarını Boeing 737-8 MAX modeline kapatma kararını anlayışla karşıladığı ancak ABD Federal Havacılık İdaresi'nin (FAA) kurallarına göre ek bir işlem yapması gerekmediğinden, şirketin müşterileri ve operatörlerine güncellenmiş teknik rehberlik hizmeti verilmeyeceğini duyurdu.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Zafer Çika kaç yaşında Demet Akbağ'ın eşine ne oldu?
Zafer Çıka öldü mü Demet Akbağ'ın kocası kaç yaşında son durumu?
Demet Akbağ'ın eşi Zafer Çika kimdir öldü mü?
Kocaeli'de feci kaza! 4 kişi yaralandı
İstanbul Bahçelievler'de korkutan yangın!
29 Ekim tatili ne zaman başlar 28 Ekim öğleden sonra tatil mi?
Yorumlar