BIST 1.122
DOLAR 7,80
EURO 9,09
ALTIN 467,98
HABER /  EKONOMİ

Dolar yükseldi Türk Lirası yüzde 3 değer kaybetti İşte güncel dolar kuru

Dolarda yükseliş trendi 13 Mart sabahında da devam ediyor. Kur yeni güne 5.45 seviyesinden başladı. TL son iki ayda ise büyük oranda değer kaybetti.

Abone ol

Geçen hafta ABD ile başlayan Rus yapımı S-400 gerilimi ile dolar aniden 5.48'lere fırladı. Dolardaki bu yükseliş trendi devam ediyor. Kur 13 Mart sabahına saat 07:10 itibari ile 5.4585 seviyesinde işlem görmeye başladı.

Dolar öğle saatlerinde yükselişe geçti ve 5.46'ya çıktı. Kurdaki ani yükselişin ardından TL'deki negatif ayrışma küçük de olsa neredeyse her gün görülüyor.

Saat 17:32'de dolar 

Saat 14:26'da dolar

2 ayda yüzde 3 değer kaybetti
Yılbaşından bu yana bakıldığında TL dolar karşısında yaklaşık yüzde 3 değer kaybederken, benzer gelişmekte olan ülke para birimlerinde yüzde 6’yı aşan değer kazançları mevcut. Ortalamalara bakıldığında ise yılbaşından bugüne genel olarak gelişmekte olan ülke para birimleri değer kazanırken TL değer kaybediyor.

Saat 08:16'da dolar, euro-sterlin

Vatandaş 5 aydır dolar alıyor
İşlemcilere göre, başta S400-Patriot tercihi olmak üzere ABD-Türkiye ilişkileri, küresel ticaret savaşları, yerel seçimler öncesi yavaşlayan ekonomiyi desteklemek adına atılan ve atılabilecek genişlemeci adımlar ve TCMB’den bu yıl beklenen faiz indirimlerine ilişkin tahminler, lokallerin 5 aydır aralıksız devam eden döviz alımları, yavaşlayan büyüme, yüksek seyreden işsizlik ve enflasyon zaman zaman piyasalar üzerinde baskı unsuru yaratıyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Ankara'da dur ihtarına uymayan şüpheliler bekçilere ateş açtı
Ankara'da DEAŞ operasyonu: 14 gözaltı
Manchester City tarihi skorla çeyrek finale çıktı
Ronaldo coştu Juventus çeyrek finale yükseldi
Bekir Pakdemirli: Yüzde 75 hibeyi baba oğluna vermiyor
Sinan Akçıl yıllar sonra itiraf etti! Eski sevgilileri Hadise ve Ebru Şallı buna çok kızacak
Yorumlar 13 yorum