YAZARLAR

Halk sokaklarda direnirken sanatçılar nerede?

Farkında mısınız? Bu ülkeye darbe girişimi oldu ve herhangi bir çevre duyarlılığı kadar bile "sanatçılarımızın" gündemine giremedi!

Tarihi darbelerle dolu bir ülkede ilk kez bir darbe girişimininböylesine püskürtüldüğüne şahit olduk.Darbe teşebbüsününbaşarısız olmasının birçok nedeni olabilir fakat halkın gösterdiğiirade galiba başı çekiyor.

Tankların önüne kendilerini siper eden, gözünü kırpmadankendisine silah doğrultan darbecilerin elinden silahı zorla çekipalmaya çalışan bu halk tam bir kahramanlık ve demokrasi destanıyazdı.

İki gündür hem darbeye tepkisini göstermek hem de ikinci birdarbe girişimine karşı meydanları, sokakları, havaalanlarını boşbırakmadı.

Peki bütün bunlar olurken toplumumuzun "duyarlı"sanatçıları neredeydi?

Hergün ekranlarda gördüğümüz ünlülerden neden çıtçıkmadı? 

Neden Gezi eylemleri sırasında kol kola girmiş, TOMA'ların önünekendini siper etmiş, Gezi Parkı'nda sabahlayan ve"demokratik mücadele" veren bir tane bileoyuncuyu, sanatçıyı, şarkıcıyı falan göremedik?

Terör saldırıları sonrası sosyal medya hesaplarından verdikleritepkiyi neden darbeye karşı veremediler? 160 kişinin şehitolduğu bu kalkışmanın terörden ne farkı vardı? 

Ya da hak ihlali olduğunu düşündükleri her olayda hemen bildiriyayınlayan bazı sanatçılar neden henüz "darbeye karşı" bildiriyayınlama gereği duymadı?

Maşallah, çoğu bir anda dut yemiş bülbüle döndü. Tam dakonuşulması gereken zamanda... 

Çevreye gösterdikleri duyarlılığı darbeye karşı nedengösteremediler?

Hak ihlaliyse mesele, bundan ala hak ihlali olur mu?

Demokrasi mücadelesiyse eğer darbeye karşı durmak, tepkigöstermek en büyük demokrasi mücadelesi değil midir?

Yoksa mesele ne hak ihlali ne de demokrasi değil de bizhala anlamadık mı?

Elbette bu darbe girişimine karşı ses veren duyarlı sanatçılarda oldu. Fakat sayıları o kadar az ki. 

Oysa bu toplumun gözü önünde bulunan sinema, televizyonve müzik dünyasının önde gelen isimlerinden gür bir ses duymayıbeklerdik.

Ama olmadı.

Çoğu bir tweet bile atmadı. 

Belki de Cumhurbaşkanı'nın iftarında boy göstermek"milli iradeden" yana olduğunu göstermek için yeter diyedüşünüyorlar, bilemiyorum.

Ya da bazıları için demokrasi adına ülkenin geleceğindenendişeli olmak kapsamına darbeler girmiyordur, onu dabilemiyorum. 

Bildiğim bir şey varsa bugün sessiz kalanların, yarın demokrasiadına eskisi gibi ahkam kesemeyecekler. Bu suskunluk kara birleke olarak üzerlerine yapıştı.

15 Temmuz bu anlamda da bir milatoldu. 

Askerle sivilin karşı karşıya geldiği, halkın tanklarlaezildiği, helikopterlerle vurulduğu, Türkiye Büyük MilletMeclisi'nin bombalandığı bu korkunç kalkışmanın üzerine en azındanmilyonların takip ettiği sosyal medya hesapları üzerindensöyleyecek bir cümlesi bile olmayanlara bu halkın söyleyecek birçift sözü vardır herhalde.

Şimdi düşünüyorum da galiba Erol Evgin "okumamış halklaokumuş aydınların oyu bir olmamalı" derken haklıymış!
 
Evet,  

Ülkesine darbe yapmaya kalkışanlara söylecek bir lafı bileolmayan "okumuş, aydın"larla;demokrasiye darbevurup, milli iradesini gasp etmeye kalkanlara canını siper eden"sokaktaki vatandaşın" oyu bir olmamalı!

 

 
 
  

Yorumlar15 yorum