BIST 1.414
DOLAR 8,72
EURO 10,40
ALTIN 500,71
HABER /  GÜNCEL

Hakan Fidan MİT'i bırakıyor işte koltuğun yeni sahibi

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın 1 Kasım itibariyle görevinden ayrılacağı ileri sürüldü. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın yerine geçecek isim kim sorusuna ise verilen yanıtların başında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın var.

Abone ol

7 Haziran Genel Seçimleri'nde milletvekili adayı olmak için MİT Müsteşarlığı'ndan istifa eden daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ısrarıyla geri adam atan Hakan Fidan görevi bırakıyor.

İstifasını geri çekmesi sonrası MİT Müsteşarlığı görevine ataması 'asaleten' yapılmayan Hakan Fidan'ın ABD yolcusu olduğu ileri sürüldü.

Meydan gazetesinin haberine göre, Fidan 1 Kasım itibariyle MİT Müsteşarlığı'ndan ayrılıyor. Yeni görev yeri olarak da ABD öne çıkıyor. Fidan'ın ismi BM'de görev ya da büyükelçilik için geçiyor.

YENİ MİT MÜSTEŞARI KİM OLACAK?

Hakan Fidan, MİT Müsteşarı görevini 7 aydır görevini vekâleten yürütüyordu. Fidan'ın “Yıprandım, yoruldum” diyerek ayrılmayı kendisinin istediği söyleniyor. MİT Müsteşarlığı için en güçlü aday ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın.

ERDOĞAN İTİRAZ EDİNCE...

Fidan, 7 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olmak için görevinden Davutoğlu'nun da bilgisi dahilinde istifa etmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, buna sert bir dille karşı çıkınca Fidan geri adım atmış ve MİT Müsteşarlığı görevine geri dönmüştü. Fidan'ın istifadan sonra göreve asaleten ataması yapılmadı.

yeni mit müsteşarı ibrahim kalın kimdir hayatı nereli

YENİ MİT MÜSTEŞARI ADAYI İBRAHİM KALIN KİMDİR?

İbrahim Kalın, 1971 yılında İstanbul’da doğdu. Alanya lisesinden ve İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun olan Kalın, Malezya’da İslâm Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı. ABD’de George Washington Üniversitesi’nde karşılaştırmalı beşeri bilimler ve felsefe alanında doktorasını yaptı. İslam düşüncesi ve İslam-Batı ilişkileri üzerine çeşitli okullarda (College of the Holy Cross, Georgetown Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi) dersler verdi.

2005-2009 yılları arasında “Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı”nın (SETA) kurucu başkanlığını yaptı. 2009 yılında Başbakan Başdanışmanlığı, 2012 yılında “Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı” yapan Dr. Kalın; 2014 yılında ise “Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü” görevine getirildi.

Felsefe, İslam düşüncesi ve uluslararası ilişkiler gibi alanlarda uzmanlaşan Dr. Kalın’ın; İslam felsefesi, İslam-Batı ilişkileri ve Türk dış politikası üzerine yayımlanmış kitap ve makaleleri bulunmaktadır. Kalın’ın “İslam ve Batı” (İstanbul: İSAM Yayınları, ilk baskı 2007) isimli kitabı, 2007 yılında “Türkiye Yazarlar Birliği Fikir Ödülü”nü kazandırdı. Bu kitabı aynı zamanda Yunanca ve Arnavutça’ya da tercüme edildi. Aynı zamanda İbrahim Kalın, “DİA İslam Ansiklopedisi, MacMillan Encyclopedia of Philosophy, Biographical Encyclopedia of Islamic Philosophy, Holy People of the World: A Cross-Cultural Encyclopedia, Encyclopedia of Religion,  Oxford Encyclopedia of the Islamic World ve Oxford Islamic Studies Online” gibi ansiklopedik eserlere katkılarda bulunmuştur.

Aynı zamanda amatör olarak etkileyici sesiyle ezgi ve türküler söyleyip, çalgı aleti çalmaktadır.

ÖNCEKİ HABERLER
MHP'li isimden CHP'lileri kızdıracak açıklama! Atatürk...
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Taşeron işçinin canını sıkacak haber! Şimşek açıkladı
AK Parti bölünmez hayal kurmayın!
Tuğrul Türkeş: Babam hayatta olsaydı...
İlber Ortaylı'dan sert Aziz Sancar yazısı
Gülben Ergen ortaya çıkardı! 23 yıl sonra aşk itirafı
Davutoğlu: Demirtaş'ın ABD temasları incelenmeli
Son seçim anketleri 1 Kasım seçim sonucu ne olur?
1 Kasım seçim sonuçları Erdoğan'ın kafasında ne var?
Yorumlar 7 yorum