BIST 2.439
DOLAR 16,19
EURO 17,41
ALTIN 965,28
HABER /  GÜNCEL

Gülriz Sururi dini inancı nedir müslüman mı?

Sevilen ve mesleğin duayenleri arasında gösterilen Gülriz Sururi 31 Aralık sabahı 90 yaşında vefat etti. Geride yetiştirdiği birçok oyuncu ve sayısız eser ile aramızda ayrılan Gülriz Sururi aslen nereliydi, ve dini inancı neydi müslüman mıydı soruları ise vefatının ardından merak edildi. Gülriz Sururi daha önce cenaze töreni istemediğini belirtmişti.

Abone ol

Sevilen ve ünlü tiyatro oyuncusu Gülriz Sururi'nin 31 Aralık sabahı tedavi gördüğü hastanede 90 yaşında hayatını kaybettiği öğrenildi. Sururi'nin ölüm haberi vasiyeti üzerine toprağa verildikten sonra açıklandı. 1 Ocak salı günü toprağa verilen Gülriz Sururi'nin ardından ise bugün binlerce seveni, yetiştirdiği sayısı öğrenci gözyaşı döktü. Peki 90 yaşında vefat eden Gülriz Sururi kimdir, kaç kere evlenmiştir, ilk eşi kimdir, çocukları var mıdır?

CENAZE TÖRENİ İSTEMİYORUM: Gülriz Sururi geçen aylarda verdiği bir röportajda ''Cenaze töreni istemiyorum. Çünkü ben 'cami avlusu kokteyl partisi' istemiyorum. Bizim insanımızın tören kültürü yok. Ne yapıyorlar? 'Ay saçın ne güzel olmuş.' Yok efendim, 'Üstündekini nereden aldın?' Böyle şeyler olacağına tören yapılmasın" demişti. 

GÜLRİZ SURURİ ASLEN NERELİ: 1929 yılında İstanbul'da doğdu. Babası ilk operet kurucularından Lûtfullah Sururi Bey, annesi de opera sanatçısı Suzan Lütfullah'tır. İlk kez 1942'de İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Bölümü'nde sahneye çıktı. İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Şan Bölümleri'nde eğitim gördü. Konservatuvarı bitiremeden bazı özel topluluklarda çalışmaya başladı.

SANAT HAYATINA GİRİŞİ: 1955'te Muammer Karaca Topluluğu'nda profesyonel sanat yaşamına başladı. 1960'ta Dormen Tiyatrosu'na geçti. 1961'de, bu toplulukta sahnelenen Sokak Kızı İrma'daki rolüyle en iyi kadın oyuncu olarak İlhan İskender Armağanı'nı kazandı. Engin Cezzar, Türk yönetmen, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu. "Hamlet" rolü ile İstanbul Şehir Tiyatroları'nda oyunculuğa başlayan sanatçı dünyada bu rolü canlandıran en genç oyuncu unvanına sahiptir. 1962'de eşi Gülriz Sururi ile birlikte kurduğu tiyatro topluluğunda pek çok oyun sahneye koyan ve birçoğunda başrol oynamıştır."Hamlet" rolü ile İstanbul Şehir Tiyatroları'nda oyunculuğa başlayan sanatçı dünyada bu rolü canlandıran en genç oyuncu unvanına sahiptir.

İLK EŞİ ENGİZ CEZZAR KİMDİR: 1962'de eşi Gülriz Sururi ile birlikte kurduğu tiyatro topluluğunda pek çok oyun sahneye koyan ve birçoğunda başrol üstlenen Engin Cezzar'ın adı, Haldun Taner'in "Keşanlı Ali Destanı" müzikalindeki Keşanlı Ali karakteri ile özdeşleşmiştir.

GÜLRİZ SURURİ DİNİ İNANCI NEYDİ: Gülriz Sururi, dini inancını net olarak açıklamamış olmasına rağmen müslümanları sık sık kızdıran açıklamalarda bulunmuştur. Gülriz Sururi, daha önce Atatürk'e olan hayranlığını anlatırken Nutuk'un dünyaya inen son kitap olduğunu söylemişti.

SANAT HAYATI VE ÖDÜLLERİ: Eşi ile bilrikte Küçük Sahne'de Gülriz Sururi - Engin Cezzar Tiyatrosu'nu kurdu. Sokak Kızı Irma, Ferhat ile Şirin, Teneke, gibi pek çok oyunda rol aldı. 1966'da "Teneke" oyunundaki rolüyle İlhan İskender En İyi Kadın Oyuncu Armağanı'nı bir kez daha kazandı. Aynı yıl Türk Kadınlar Birliği'nce "Yılın Kadını" seçildi. Haldun Taner'in yazdığı, Genco Erkal'ın yönettiği ve ilk olarak 31 Mart 1964'te sahnelenip uzun süre kapalı gişe oynayan "Keşanlı Ali Destanı"'nda "Zilha" rolündeki başarısıyla ünü arttı. 

1971'de Hint Kumaşı adlı oyundaki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü üçüncü kez kazandı. 1979-1980 mevsiminde Mehmet Akan'la birlikte, topluluğun o güne dek sahnelediği oyunlardan Uzun İnce Bir Yol adlı bir derleme yaptı ve gösteriminde oynadı.Edith Piaf'ın yaşam öyküsünden Başar Sabuncu'nun oyunlaştırdığı Kaldırım Serçesi adlı oyun ile müzikli tiyatro sanatçısı olarak ustalığını gösterdi.

1982-1983 sezonunda bu oyundaki yorumuyla Avni Dilligil En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü, İzmir Gazeteciler Derneği'nin Altan Artemis Ödülü'nü ve Milliyet gazetesinin 1983 Süperstar Tiyatro Oyuncusu Ödülü'nü kazandı. Engin Cezzar'ın uyarladığı ve yönettiği "Filumen, Edward Albee'nin "Tatlı Para" (özgün adı: Everything in the Garden), Bilgesu Erenus'un yazdığı, Rutkay Aziz'in sahnelediği "Halide" gibi oyunlarda rol aldı.Dramdan güldürüye ve müzikli oyuna dek her çeşit eserde rol alan Sururi, oyunculuğunun dışında Türk tiyatrosunda yöneticilik de yaptı.Anılarını yazarak yazarlığa başladı ve anılarını üç cilt olarak yayımlamış ve bir roman, bir öykü kitabı ve gazete yazılarından bir derleme de yayımlamıştır.Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin kurduğu Konçinalar Kumpanyası adlı toplulukla 2008'de kendisinin yazıp yönettiği "Biz Sıfırdan Başladık" adlı oyunu sahneye koydu.1 Ocak 2019 Salı günü hayatını kaybetti. 

ÖNCEKİ HABERLER
İşte Ersun Yanal'ın listesindeki 4 yerli isim!
İşte Ersun Yanal'ın listesindeki 4 yerli isim!
Rauf Denktaş’ın eşi yoğun bakıma alındı
Rauf Denktaş’ın eşi yoğun bakıma alındı
Tottenham ve Arsenal rahat kazandı
Tottenham ve Arsenal rahat kazandı
CHP'nin İstanbul adayı İmamoğlu: Yüzde 51'le kazanacağız
CHP'nin İstanbul adayı İmamoğlu: Yüzde 51'le kazanacağız
Palyaço kılığındaki polisler 6 suçtan aranan şüpheliyi yakaladı
Palyaço kılığındaki polisler 6 suçtan aranan şüpheliyi yakaladı
Poşete para vermemek için montunu poşet yaptı
Poşete para vermemek için montunu poşet yaptı
Sevgilisine kızan genç kadın evi yaktı
Sevgilisine kızan genç kadın evi yaktı
Ağaca çarpan otomobil ikiye bölündü: 1 ölü, 3 yaralı
Ağaca çarpan otomobil ikiye bölündü: 1 ölü, 3 yaralı
Fatih'te 3 bina alev alev yandı
Fatih'te 3 bina alev alev yandı
Yılın ilk gününde buz gibi soğuk suya atladılar
Yılın ilk gününde buz gibi soğuk suya atladılar