BIST 10.471
DOLAR 32,77
EURO 35,09
ALTIN 2.457,99
HABER /  GÜNCEL

'Gezi'cilere 305 yıl hapis istendi

Bursa’da, Taksim Gezi Parkı olaylarına destek için valilik binasına taş ve bira şişeleri atarak zarar verip olaylara müdahale eden 4 polis m...

Abone ol

Bursa’da, Taksim Gezi Parkı olaylarına destek için valilik binasına taş ve bira şişeleri atarak zarar verip olaylara müdahale eden 4 polis memurunun yaralanmasına sebep oldukları iddiasıyla gözaltına alınan 55 kişi hakkında, toplam 305 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.

Haklarında 3 ila 9 yıl arasında hapisleri talep edilen sanıklar, önümüzdeki günlerde müşteki 4 polisle birlikte hakim karşısına çıkacak.

Edinilen bilgiye göre, Taksim’deki Gezi Parkı olaylarına destek için 2 Haziran’da Kültürpark’ta toplanan yaklaşık 5 bin kişi, şehir merkezine doğru yürüyüşe geçti. Saatler ilerledikçe sayıları 30 bine ulaşan göstericiler, Atatürk Caddesi’ndeki yolu trafiğe kapatan yaklaşık bin kişilik diğer grupla buluştu. Alkol almaya başlayan kalabalık arasında yüzleri maskeli olan 200 kişi, valilik binasına boş bira şişesi ve taş atarak saldırmaya başladı. Polis ekipleri, "Dağılın" ihtarına uymayan kalabalığa önce TOMA, ardından da biber gazı sıkarak müdahale etti. Valilik binasının camları ile bir polis aracının zarar gördüğü olaylarda görevli 4 memur da hafif yaralandı.

OLAYLARA KARIŞANLAR TEK TEK BELİRLENDİ

Polis ekipleri tarafından gözaltına alınan 55 kişi sevk edildiği adli makamlarca serbest bırakıldı. Savcılık tarafından şüpheliler hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Tutuksuz sanıklardan 9’unun valilik ve polis aracına taş ve bira şişelerini atarak zarar verdiği, 26 kişinin ise olaylara müdahale eden ekiplere mukavemette bulunduğu, bir kişinin ise kendisini asker olarak tanıtarak yalan beyanda bulunduğu belirlendi. Üzerinden yasaya aykırı sustalı çakı çıkan bir kişiye 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet suçundan, çöp ve karton kutuları yakan başka bir şüpheli hakkında ise genel güvenliği kasten tehlikeye sokmak suçundan işlem yapıldı.

3 İLE 9 YIL ARASINDA DEĞİŞEN HAPİS CEZALARI İSTENDİ
Haklarında “2911 sayılı yasaya muhalefet edip kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılmak, görevi yaptırmamak için direnme ve kamu malına zarar verme” suçlarından dava açılan sanıkların en az 3 yıl, en fazla ise 9 yıl hapsi istendi.

Haklarında toplam 305 yıla kadar hapisleri istenen sanıklar, önümüzdeki günlerde 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak. Olaylara müdahale ederken, ‘basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek’ şekilde yaralanan 4 polis memurunun da davaya müşteki olarak katılması bekleniyor.
(İHA)