BIST 9.814
DOLAR 32,36
EURO 34,43
ALTIN 2.438,65
HABER /  GÜNCEL

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, gençleri unutmadı

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından hazırlanan “Yükselen Gaziantep Vizyon Projeleri” kapsamında eğitime dönük projelerin yanı sıra sosyal ve kültürel projeler göz doldurdu.

Abone ol

1 milyon gencin yaşadığı Gazi şehirde, gençler projelerin öznesi oldu. Kongre ve kültür merkezi ile bilim merkezinde sosyal, kültürel ve bilimsel etkinliklere doyacak genç nüfus, her okula bir kütüphane, anne çocuk kampüsü, şehir kütüphanesi ve bilgi evleri projesiyle bilgiye kolayca erişecek, zamanını dolu dolu geçirecek.

GAZİANTEP BİLİM ÜSSÜ OLACAKGaziantep Kilis yolu Burç kavşağında hayat bulacak Bilim Merkezi, 30 bin metrekare alana kurulacak. Yapı oturum alanı 9 bin 800 metrekare olacak merkezin, geri kalan 20 bin metrekarelik kısmına bilim meydanı, açık otopark, açık sergi alanları, bilim şenlik alanları ve binayı topoğrafya içerisine gömen yeşil alanlardan oluşacak. 15 bin 200 metrekare kapalı alana sahip olacak merkez, adeta bilim üssü olacak. Merkezin yerini Gaziantep Üniversitesi verecek. Topçuoğlu ailesi merkezin dış yapısını, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ise iç dekorasyonunu yapacak.

KONGRE VE KÜLTÜR MERKEZİ ÇOK YAKIŞACAKGaziantep Kongre ve Kültür Merkezi, Şehitkâmil ilçesi Özgürlük Mahallesi’nde bulunan 40 bin 350 metrekarelik alana inşa edilecek. 50 bin 664 metrekare kapalı alana sahip inşaat alanında kurulacak merkez, uluslararası tüm organizasyon ve etkinliklere hizmet edebilecek, aynı anda 6 bin 200 kişi etkinlik yapabilecek.

HER OKULA BİR KÜTÜPHANE KURULACAKŞehirde bulunan 4 üniversitede eğitim-öğretim hayatına devam eden öğrencilerin serbest zamanlarını ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda değerlendirmelerini sağlamak, onları sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlere yönlendirmek, gençlerin sosyal kişiliklerinin gelişmesine katkıda bulunarak, topluma uyumlu olmalarını sağlamak amacıyla her okula bir kütüphane yapılacak.

ANNE ÇOCUK KAMPÜSÜ RENK KATACAKAnne Çocuk Kampüsü’nde, çocukların satranç, dama, matematik, tiyatro, sinema ve gezi gibi birbirinden eğlenceli ve renkli etkinlikleri edinecekleri yeni arkadaşlar tanıyacakları, çocukların etkinlikleri yaparken anneler ise mefruşat, yemek-pasta, iğne oyası, okuma yazma kurslarına katılabilecek.

BİLGİ EVLERİ YETENEKLERİ AÇIĞA ÇIKARACAKGaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey ilçesi Kadıdeğirmeni mevkiinde 3 bin 900 metrekare alanda yaklaşık 6 bin metrekare kapalı alana, Şehir Kütüphanesi Avan Projesi çalışmalarına başladı. Çocukların kültürel anlamda gelişimini sağlayan, sosyal kazanımlarını, özgüvenlerini yükselten, donanımlarını çoğaltarak hayata daha güçlü başlamalarına olanak sağlamak amacıyla birçok mahallede Bilgi Evleri yapılacak. Bilgi Evleri’nde, kurulan kulüpler aracılığıyla öğrencilerin yetenekleri keşfedilecek.