BIST 1.910
DOLAR 13,47
EURO 15,26
ALTIN 798,20
HABER /  GÜNCEL

Fransızlara 'Kuran-ı Kerim' tepkisi: DEAŞ'tan farksızsınız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resepsiyonu tamamlanan 250 eserin 7 bölgeden canlı bağlantılı toplu açılış töreninde konuştu.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa'da eski başbakanların da aralarında bulunduğu isimlerin Kuran-ı Kerim'den bazı ayetlerin çıkarılmasını istedikleri bildiriye sert cevap verdi. Erdoğan bu zihniyetin terör örgütü DEAŞ'tan farkının olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları;

Hepimizin vakıf eserlerine imtiham göstermesi, onları koruması şarttır. Bu açıdan hepimizin vakıf eserlerine değer göstermesi, onlara değer vermesi, onları koruması şarttır. Ancak bu konuda iyi bir imtihan verilmediği görüyoruz. Bir dönem büyük ihmaller söz konusu oldu. Tek parti CHP döneminin bu konuda sabıkası kabarıktır, Türkiye'nin bu talihsiz yıllarında pek çok vakıf eseri talan edilmiş, kaderiyle başbaşa bırakılmıştır. Tarihi ve kültürüyle kavgalı bu zihniyet ecdada da ihanet etmiştir. Asırlara meydan okuyan yüzlerce eser satılmıştır.

'GÖRÜNCE YÜREĞİMİZ PARÇALANIYOR'

Kimi yazarlar tek parti döneminde kapatılan cami sayısının kayıt altına alınandan fazla olduğunu ifade ediyorlar, Arapça ezanı yobazlık emaresi olarak gören bunun için de 18 yıl boyunca semalarımızdan eksik görenler, camilerimizi de ihtiyaç fazlası diye satışa çıkarmışlardır. Birçok Osmanlı tarihi eseri de satılmış, arşiv belgelerimiz bugün Sofya kütüphanesinin en nadide eserlerini oluşturuyor. CHP zihniyeti işte bu, bunlarda böyle tarih kendilerine yönelik sanat, kültür, bunları korumak yok. Onların hepsi Osmanlı tarihine ışık tutuyordu. Ülkemizde talan edilen bir sürü ecdad emanetinin tarumar edildiğini görünce yüreğimiz parçalanıyor.

Sahip olduğumuz hazine öylesine büyük, hacimli ki tüm yağmalara rağmen hala bizi ayakta tutmaya gücü yetiyor. 

'YERLİ ESER ÇAĞRISI'

Eğitim-öğretim sistemimizin müfredatını medeniyet ve tarih şuuru verecek şekilde düzenlemeliyiz. Yerli ve milli anlayış kültür sanatta da idealimiz olmalı.

Cengiz Aytmatov Kırgızistan kültüründen beslendi. Dostoyevski ve Tolstoy Rusya kültüründen beslendi. Biz de kendi kültürümüzün içinden filizlenen evrensel ürünler ortaya çıkartabiliriz. Yeter ki komplekslerimizden kurtulup kendimiz olalım. İnanın bana, gerisi çok kolay. Biz 16 yıldır bunun için çalıştık. Başardıklarımız oldu, başaramadıklarımız oldu. Ama mücadeleden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz.

'YÜREĞİ YETEN VARSA GELSİN'

Yıllarca kapalı kapılar ardında kalmış belgeleri hamdolsun gün ışığına çıkardık, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Cumhurbaşkanlığının arşivi açıktır, yüreğiniz varsa gelin, özellikle sözde ermeni soykırımı iddiasında bulunanlara bu çağrıyı yaptım, yüreğiniz varsa gelin. Varsa sen de arşivini aç ama bunlar sadece dünyadaki diasporalarıyla birlikte Türkiye aleyhine kampanya yapıyorlar. Bununla birlikte Türkiye'yi suçlu durumuna getirmeye çalışıyorlar, ama getiremezsiniz çünkü biz haklıyız.

Şu an 3 ülkede bulunan Vakıf Kültür varlıklarının envanter çalışmasını tamamladık. 

'DEAŞ'TAN FARKINIZ YOK'

Fransa'nın aydınlık geçinen karanlıkları. Siz, Kuran-ı Kerim'den bazı ayetlerin çıkarılmasını teklif ediyorsunuz. Bizim medeniyetimizde, İncil'den Zebur'dan Tevrat'tan şunları şunları çıkarın diye bir anlayış yok. Biz tam aksine semavi kitapların hepsini saygın buluruz, onların üzerinden de herhangi bir spekülasyona gitmeyiz. Bizim kutsal kitabımızla ilgili bu ifadeleri kullanmak sizin haddinize mi?

Camilerimizi saldırıyorsunuz, kundaklıyorsunuz. Ama biz ülkemizde böyle bir şeyi ne yaptık, ne yapacağız. İşte aramızdaki fark bu. Sizin DEAŞ'tan hiçbir farkınız yok.

Fransa'daki 3-5 kendini bilmezin açıklamalarını da biz sadece cehaletlerinin yansıması olarak görüyoruz."

ÖNCEKİ HABERLER
Dünya Bankası'ndan Türkiye ekonomisi için flaş tahmin!
Dünya Bankası'ndan Türkiye ekonomisi için flaş tahmin!
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yunanistan'dan bir skandal karar daha!
Yunanistan'dan bir skandal karar daha!
Kılıçdaroğlu'ndan Muharrem İnce açıklaması
Kılıçdaroğlu'ndan Muharrem İnce açıklaması
Yıllar sonra aydınlanan cinayette şok detaylar!
Yıllar sonra aydınlanan cinayette şok detaylar!
MHP'nin seçim şarkıları belli oldu işte o şarkılar...
MHP'nin seçim şarkıları belli oldu işte o şarkılar...
'Eşkıya Hamido' 104 yaşında hayatını kaybetti!
'Eşkıya Hamido' 104 yaşında hayatını kaybetti!
Naim Süleymanoğlu hakkında son dakika gelişmesi
Naim Süleymanoğlu hakkında son dakika gelişmesi
TMSF Başkanı'ndan flaş Dumankaya açıklaması
TMSF Başkanı'ndan flaş Dumankaya açıklaması
İkiye bölünen otomobilden yara almadan çıktı
İkiye bölünen otomobilden yara almadan çıktı