BIST 11.090
DOLAR 32,84
EURO 35,67
ALTIN 2.538,62
HABER /  GÜNCEL

Flaş gelişme! Can Dündar hakkında kırmızı bülten çıkarıldı

Diyarbakır Başsavcılığı, yürüttüğü bir soruşturma kapsamında hakkında "yakalama" kararı verilen eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile ilgili "kırmızı bülten" ve iade talebinde bulunuldu.

Abone ol

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen terör soruşturması kapsamında hakkında "yakalama" kararı verilen eski Cumhuriyet  Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile ilgili "kırmızı bülten" ve iade  talebinde bulunuldu.

Başsavcılık, merkez Bağlar ilçesinde 24 Nisan 2016'da Diyarbakır Esnaf ve Sanaatkarlar Odası Başkanlığı konferans salonunda gerçekleştirilen bir konferansta konuşan Dündar hakkında bir süre önce "terör örgütü propagandası yaptığı" iddiasıyla soruşturma başlattı.

ÖNCE YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI

Soruşturma kapsamında Başsavcılığın talebi üzerine 5. Sulh Ceza  Hakimliği, Dündar hakkında "yakalama" kararı çıkarttı.

Karar doğrultusunda yapılan aramada, Dündar'ın yurt içinde kayıtlı  adresinde bulunmadığı ve Almanya'da olduğu tespit edildi.

CAN DÜNDAR NEYLE SUÇLANIYOR?

Başsavcılık, bunun üzerine Dündar ile ilgili "kırmızı bülten" ve "iade talepnamesi" düzenleyerek, Adalet Bakanlığı Uluslarası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne gönderdi.

Devam eden soruşturmada Dündar, konuşmasında terör örgütü PKK'nın cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini öven, meşru gösteren ve teşvik eden  ifadeler kullanmakla suçlanıyor.