BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  RAMAZAN

Fitre ne kadar verilecek? Kimlere verilir?

Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 fitre miktarını açıkladı. Peki fitre miktarı bu yıl ne kadar olacak? Ramazan ayında fitre kimlere verilir? İşte detaylar...

Abone ol

Fitre ne kadar ve kimlere verilir sorusuna cevap arayan Müslümanlar, çeşitli sebepler dolayısıyla tutamadıkları oruçlarının bedelini ödemek için araştırmalarını gerçekleştirdi.

Peki, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda yer alan bilgilere göre fitre parası kimlere verilir? İşte, fitre ne kadar sorusunun cevabı

FİTRE NE KADAR VERİLİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu, bu yılki Fitre'yi belirlerken bir kişinin asgari geçim tutarını hesapladı. Buna göre 2017 yılı Fitre tutarı 16 TL olarak belirlendi.

FİTRE NEDİR, KİMLERE VERİLİR?

“Fıtr” kelimesi sözlükte "orucu açmak", aynı kökten fıtrat kelimesi ise "yaratılış" anlamna gelir.
“Fıtır sadakası”, Ramazan orucunu tutup bayrama kavuşmanın bir şükran ifadesi olarak fakirlere yaplan bir yardımdır.
Fıtır sadakası halkımız arasnda “fitre” ve "fidye" kelimesi ile de ifade edilmektedir.

Fidye, bazı ibadetlerin eda edilmemesi ya da edası sırasında birtakım kusurların işlenmesi hâlinde ödenen dînî-malî ükümlülüktür. İbadetlerle ilgili fidye, oruç ve hacda söz konusudur.

İhtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan ve daha sonra da kaza etmesi mümkün olmayan kimse, oruç tutamadığı her güne karşılık bir fidye öder. Kur’an-ı Kerim’de, “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir fakir doyumu kadar fidye öder.” (Bakara, 2/184) buyurulmaktadır. Bir fidye miktarı, bir sadaka-i fıtır miktarıdır.

Sadaka-i fıtır ise bir kişiyi bir gün için doyuracak yiyecek veya bunun para olarak karşılığıdır. Fidye vermek durumunda olan fakat buna maddi imkânı el vermeyen kimse Allah’tan af diler. Günler uzun olduğu için oruç tutamayan hasta ya da yaşlılar, kısa günlerde oruç tutabilirlerse tutamadıkları orucu kısa günlerde kaza etmeleri gerekir. Bu durumda olan kimselerin vermiş oldukları fidyeler sadaka sayılır.

Oruç fidyeleri, Ramazan ayının sonunda toptan verilebileceği gibi, Ramazan ayı içinde günlük olarak veya Ramazan ayı başında da verilebilir.

ÖNCEKİ HABERLER
Edirne'deki amca dehşetini Adli Tıp ortaya çıkardı
Lavrov'dan Suriye'nin uçağını düşüren ABD'ye tepki
Aylar sonra ilk kez çıktılar duruşma başlamadan ertelendi
Putin onayladı Rusya'nın yeni Ankara Büyükelçisi atandı
Bakanlıktan flaş operasyon açıklaması liste de onlar da var
Katar ablukasını sıfırlayacak plan! 1 seferi 60 uçağa denk
Katar televizyonu duyurdu! Türk askeri Katar'da
Ankara-İzmir hızlı tren hattının tarihi belli oldu bakın ne zaman
Yerli Twitter 'Finkafe' erişime açıldı
Ehliyet sınavına girecekler dikkat bakanlık açıkladı sınav soruları...
Yorumlar