BIST 1.454
DOLAR 8,47
EURO 10,27
ALTIN 506,91
HABER /  EKONOMİ

Fitch Ratings Halkbank'ı negatif izlemeden çıkardı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Halkbank'ın ABD’deki potansiyel soruşturmalara ilişkin anlık risklerin azaldığı yönünde değerlendirme yaparak bankanın finansal kapasite notunu negatif izlemeden çıkardı.

Abone ol

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Halkbank'ın kredi notunu “B+”olarak teyit ederken, bankanın finansal kapasite notunu (VR) negatif izlemeden (RWN) çıkardığını duyurdu.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, Halkbank'ın uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunun “B+” olarak teyit edildiği bildirildi.

Bankanın finansal kapasite notunun ise negatif izlemeden çıkarılarak "b+" olarak teyit edildiği belirtilen açıklamada, bankanın uzun vadeli kredi notu görünümünün ise negatif olduğu kaydedildi.

Açıklamada, "Bankanın finansal kapasite notunun negatif izlemeden çıkarılması, Fitch’in Halkbank'ın bağımsız kredi profiline yönelik ABD’deki potansiyel soruşturmalara ilişkin anlık risklerin azaldığı yönündeki değerlendirmesini yansıtmaktadır. Fitch, bankanın finansal kapasite notunu 2018 yılının ocak ayında negatif izlemeye almıştı.” değerlendirmesine yer verildi.

O dönem bankanın birtakım ceza ya da cezalandırıcı önlemlere maruz bırakılacağının düşünüldüğü belirtilen açıklamada, “Soruşturmaya ilişkin aradan geçen zaman ve bu sürede soruşturmaya ilişkin bir açıklamanın olmaması nedeniyle tamamen ortadan kalkmamış olsa da biz bu risklerin azaldığına inanıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

ÖNCEKİ HABERLER
Fransa'da iki bakanın görevine son verildi
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
2019 anket sonuçları Gezici seçim anketi İstanbul'da kim önde?
Danimarka'nın öne sürdüğü bahaneye bak!
Seçim anketleri 2019 Hatay kim önde gidiyor son durum tablosu
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan tepki: ABD hukuku hiçe saydı
Yerel seçim anket sonuçları Adana kim önde son oy durumu
Boeing 737 MAX için bir yazılım güncellemesi duyuruldu
İngiltere Başbakanı May'den 'İstifaya hazırım' mesajı
Özhaseki: CHP'de isyan başladı
Yorumlar 1 yorum