BIST 1.127
DOLAR 8,31
EURO 9,69
ALTIN 498,30
HABER /  EKONOMİ

Financial Times'ten Mehmet Şimşek ve erken seçim yorumu

İNGİLTERE'de yayınlanan Financial Times gazetesi Mehmet Şimşek'in yeni kabinede kalmasının 'yatırımcıya güven mesajı' olduğu yorumunu yaptı. Gazete diğer taraftan erken seçimin hala bir olasılık olduğu tahmininde bulundu.

Abone ol

İNGİLTERE'de yayınlanan Financial Times gazetesi, yeni Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı kabinede Mehmet Şimşek ve Naci Ağbal'ın yerlerini korumasının yatırımcılar açısından rahatlatıcı bir gelişme yazdı.

Gazete, "Binali Yıldırım Şimşek'i ekonomide sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak kabine tutarak yatırımcılara güven aşılamayı amaçlıyor" diye yazdı. 

TURKUVAZ HALI

Binali Yıldırım'ın dünkü grup toplantısında söylediği 'Yatırımcının önüne turkuvaz halı sereceğiz' sözünü de hatırlatan gazete, Mehmet Şimşek için, "Yatırımcılar Şimşek'i ekonomik reformların en önemli savunucusu olarak görmeye devam ediyor" yorumunda bulundu. 

YENİ KABİNE TÜRK LİRASI'NI GÜÇLENDİRDİ

Gazete haberine şöyle devam etti:

"Kabinenin açıklanmasının ardından Türk hisse piyasası yükselişe geçerken TL de ABD Doları karşısında yüzde 1'e yakın değer kazandı.

Ancak Şimşek'in gerekli reformları hayata geçirip geçiremeyeceği ise henüz net değil. Yeni Başbakan Yıldırım hükümetin önceliğinin yeni Anayasa olduğunu açıkça dile getirmişti."

ERKEN SEÇİM HALA MASADA

"Her ne kadar yatırımcılar Erdoğan ve Binali Yıldırım arasında uyumlu bir çalşışma ortamı olacağını düşünüp rahatlasa da orta vadede siyasi belirsizliklerin azalması beklenmiyor" iddiasında bulunan gazete Rabobank analisti Piotr Matys'ın erken seçim tahminine de yer verdi:

"Rabobank analisti Piotr Matys, bu yıl içerisinde bir erken seçim olasılığının hâlâ masada olduğunu hatırlatıyor."
 

ÖNCEKİ HABERLER
Binyamin Netanyahu'nun başı dertte!
Survivor 24 Mayıs 2016 en son kim elendi?
PKK'ya büyük şok! Gri listedeki o isim...
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz 38. yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı?
Taliban doğruladı yeni liderini açıkladı!
30 Ekim tatil mi cuma günü okul var mı MEB açıklaması
Yorumlar