BIST 2.394
DOLAR 15,91
EURO 16,85
ALTIN 940,42
HABER /  DÜNYA

Financial Times'dan ilginç ABD yorumu

Yazıda, ABD'nin artık Ortadoğu'da Arap, Türk ve İsrailli müttefikleri tarafından güvenilir bir ortak olarak görülmediği ileri sürüldü.

Abone ol

Gazetede, David Gardner imzasıyla yayımlanan "Rusya, Ortadoğu'da ABD'nin yerine geçemez" başlıklı yazıda, "Amerika'nın Arap ve İsrailli müttefiklerinde ABD'nin Ortadoğu'nun  dolambaçlı entrikaları ve haince çekişmelerinde güvenilir bir ortak olmadığı görüşü gittikçe güçleniyor ve Rusya'nın bölgeye geri döneceğine dair spekülasyonlara neden oluyor" ifadesine yer verildi.

Yazıda, Enver Sedat'ın 20 bin Sovyet askeri danışmanını kovduktan 41 yıl sonra, Rusya dışişleri ve savunma bakanlarının Kahire'ye geçtiğimiz hafta "boru çalarak ilan edilen" ziyaretlerinin bazı çevrelerce bir dönüm noktası olarak görüldüğü belirtildi.

Eğer öyleyse Mısır'ın yanı sıra Suudi Arabistan, Türkiye ve İsrail gibi ABD'nin "gözden düşen" diğer müttefiklerinin ne tarafa döneceklerinin belli olmadığı kaydedildi.

Yazıda, tüm Arap ülkeleriyle birlikte Türkiye ve İran'ın Washington'a kızmasının nedeninin İsrail'e verilen koşulsuz destek olduğu hatırlatıldı, ancak Barack Obama'nın buna yeni nedenler eklediği savunuldu.

Suriye konusunda Obama'nın ana muhalif gruplara gerekli "araç gereci" vermek yerine Esad rejimine "tereddüt ve maceraperestlikten oluşan tuhaf bir karışımla" son vermek istemesinin en çok Türkiye ve Suudi Arabistan'ı incittiği belirtildi.

Yazıda şu sözlere yer verildi:

"Kahire Moskova ile flört ederken, Türkiye'nin gittikçe kendi bildiğini okuyan başbakanı 'nın müttefikleriyle uyumlu olmamasına karişın füze savunma sistemlerini satın alma taahhütünde bulunarak Pekin ile cilveleşmeye başladı. Suudiler ise ile 70 yıllık ittifak konusunda kızgınlıkla 'büyük değişim'den söz ediyorlar."

'nin Ortadoğu'daki nüfuzunun sona erebiliyor olabileceğinin belirtildiği yazıda, "Ancak yerini 'nın alacağına inanmak zor. Sovyet döneminde bile asla bir ortalık karıştırıcı olmaktan öteye geçemedi. Şimdi ise ve ikinci sınıf teknolojiden birazcık daha iyi temeller üzerine inşa edilmiş ekonomisiyle eşikaltı bir güç. Ve kimse de silah sistemleri yerine Ruslarınkini tercih etmiyor" ifadeleri yer aldı.

ÖNCEKİ HABERLER
Karayolunda çift sürecek
Karayolunda çift sürecek
İçişleri Bakanı:  Psikolojik sorunlu bir kişi
İçişleri Bakanı: Psikolojik sorunlu bir kişi
Belediyeden atıldı belediyeyi şikayet etti
Belediyeden atıldı belediyeyi şikayet etti
Greenpeace’in Türk eylemcisi mahkemeye çıkıyor
Greenpeace’in Türk eylemcisi mahkemeye çıkıyor
Sadık Yakut'a seçimle cevap verdi!
Sadık Yakut'a seçimle cevap verdi!
Dikkat yağış geliyor
Dikkat yağış geliyor
Donmak üzereyken bulundu
Donmak üzereyken bulundu
Bakanlık  Ayşe Teyze  haberini yalanladı
Bakanlık Ayşe Teyze haberini yalanladı
Acun Ilıcalı'dan TV8 için bomba sözler
Acun Ilıcalı'dan TV8 için bomba sözler
Yazdığı gazeteyi canlı yayında böyle eleştirdi
Yazdığı gazeteyi canlı yayında böyle eleştirdi