BIST 116.766
DOLAR 6,86
EURO 7,74
ALTIN 390,85
HABER /  GÜNCEL

FETÖ'cü pilot tepki çekti Akıncı Üssü'nde sabaha kadar...

15 Temmuz darbe girişimi sanığı eski Binbaşı Deniz Aldemir, FETÖ ilgili itiraflar içeren ifadesini mahkemede reddetti.

Abone ol

Eski Binbaşı Deniz Aldemir, Aldemir'in "Akıncı Üssü'nde sabaha kadar ne yaptın?" sorusuna, "Hava aracında kitap okudum" yanıtını vermesi tepki gördü.

Anafartalar Koleji sahibi 'sivil imam' olduğu belirtilen Hakan Çiçek de, 15 Temmuz'da Akıncılar Üssü'ne mutlu saat-partine (happy hour) gittiğini söylemişti.

AKINCI ÜSSÜ'NE MÜHİMMAT TAŞIMIŞTI

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında darbenin yönetildiği Akıncı Üssü'ne mühimmat taşıyan helikopterin pilotu sanık eski Binbaşı Deniz Aldemir, soruşturma sırasında darbe girişimi ve örgütle ilgili itiraflar içeren ifadelerini, "iradesi dışında" alındığını iddia ederek reddetti.

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sırasında Kara Havacılık Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 152'si asker, 3'ü sivil 155 sanık hakkındaki davaya devam edildi. Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumu Kampüsü'ndeki duruşma salonunda görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar, taraf avukatları ile müştekiler katıldı.

Darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulundan Genelkurmay Başkanlığına personel taşıdıktan sonra darbenin yönetildiği Akıncı Üssü'ne 1 ton mühimmat götürdüğü belirlenen tutuklu sanık eski Pilot Binbaşı Aldemir, hakim karşısına çıktı.

Savcılık sorgusu sırasında etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak darbe girişimine ve FETÖ'ye yönelik itiraflarda bulunan Aldemir, önceki ifadelerini kabul etmediğini, mahkeme huzurundaki beyanlarının esas alınmasını istediğini belirtti. Aldemir, darbeye hazırlık toplantılarına katılmadığını, emir üzerine Kara Harp Okulundan aldığı kursiyer teğmenleri helikopterle Genelkurmay Başkanlığına getirdiğini ifade etti.

Kursiyer teğmenlerin naklini tamamlamasının ardından helikoptere yüklenen malzemeleri Akıncı Üssü'ne götürdüğünü anlatan Aldemir, söz konusu bir tonluk malzemenin silah mühimmatı olduğunu daha sonradan öğrendiğini iddia etti.

Kendi aralarında konuşan askerlerin darbe girişiminden bahsetmeleri üzerine Akıncı Üssü'nden kaçarak Kara Havacılık Okuluna geldiğini ileri süren Aldemir, burada gözaltına alındığını belirtti. Savunmasının ardından Aldemir'in çapraz sorgusuna geçildi.

KAMERAYA ALINAN İFADESİNİ REDDETTİ

Sanık Aldemir, darbe girişimi sırasında yaptığı uçuşların emrini hatırlayamadığı bir harekat merkezinden aldığını söyledi.Cep telefonunun bir ara Gölbaşı ilçesinden sinyal verdiğine ilişkin iddianamede yer alan bilginin gerçeği yansıtmadığını öne süren Aldemir, 15 Temmuz 2016 gecesi Genelkurmay Başkanlığı ile Akıncı Üssü'ne uçuş yaptığını, Gölbaşı'na ise uçuş yapmadığını iddia etti.

Aldemir, Sulh Ceza Hakimliğinde kameraya alınan ifadeleri ile savcılık sorgusu sırasında el yazısıyla kaleme aldığı ifadelerinin "iradesi dışında alındığını" ileri sürerek söz konusu ifadeleri reddetti.

Mahkeme Başkanı Oğuz Dik, "Hakim huzurunda kameraya alınan bunca sayfa ifadeni kabul etmiyor musun?" sorusu üzerine Aldemir, baskı altında ifade verdiğini kaydetti.

Aldemir, daha önce verdiği ifadeyle ilgili başka bir soruya ise "Bana kağıt kalem verdiler, işlerine geleni yazdırdılar. Canımı kurtarmak için verdiğim ifademden dolayı ailem ve amirlerimden özür diliyorum." cevabını verdi.

'KİTAP OKUDUM 'SAVUNMASI

Mahkeme Başkanı Dik'in, darbe girişiminden ne zaman haberdar olduğuna yönelik sorusu üzerine Aldemir, 16 Temmuz 2016 sabahı Akıncı Üssü'nde bulunduğu sırada darbe girişiminden haberdar olduğunu aktardı. Aldemir, Mahkeme Başkanı Dik'in, "Akıncı Üssü'nde sabaha kadar ne yaptın?" sorusuna, "Hava aracında kitap okudum." yanıtını verdi. Bu yanıt üzerine bazı izleyiciler, "FETÖ'nün kitabını mı okuyordun?" diyerek tepki gösterdi.

Başbakanlık Avukatı Adem Keskin, sanıkların sürekli yalanlar söylediğini, devleti uluslararası alanda zor duruma düşürmeye çalıştıklarını belirtti. Aldemir'in savunmasının ardından, duruşmaya ara verildi.

ALDEMİR AĞUSTOS 2016'DA İTİRAF ETMİŞTİ

15 Temmuz’da Harp Okulu’ndan Genelkurmay’a asker taşıyan Pilot Binbaşı Deniz Aldemir, önemli itiraflarda bulundu: “3 yarbay, mayıs ayında Güvercinlik ve Genelkurmay’a saldırı olacağını, bizim helikopterleri Akıncı’ya götüreceğimizi söyledi.”

Habertürk Gazetesi'nden Fevzi Çakır'ın haberine göre, FETÖ’cü olduğunu kabul eden, TSK’dan atılıp tutuklanan Aldemir, özetle şunları söyledi:

ŞAŞIRDILAR

Askeri lise sınavlarına girmeden önce, ortaokul yıllarında Gülenci öğrencilerle tanıştım. Kırşehir’de bir öğrenci yurdu vardı. Burada sohbetlere katılırdım. Daha sonra Kuleli’yi kazandım. Buna şaşırdılar çünkü öncesinde çalıştırmamışlardı.

İMAMLAR SİVİLDİ

Silahlı Kuvvetler’de FETÖ yapılanmasında rütbeli imamlar ve abiler yoktur. Askeri personel ile siviller ilgilenir ve irtibat kurar. Kesinlikle iletişim aracı kullanmazdık. Akif Abi’nin Etlik’teki evine giderdik.

MAYIS'TA KONUŞUYORLARDI

2016 Mayıs ayında görev yaptığım Güvercinlik Üssü’nde Yarbaylar Mehmet Şahin, Halil Gül ve Özcan Karacan, Güvercinlik ve Genelkurmay’a saldırı olacağını, helikopterleri Akıncı Üssü’ne götüreceğimizi konuşuyordu.

‘BİRLİKTEN AYRILMA’ EMRİ

15 Temmuz’da Alay Komutanı Albay Fevzi Okan, Kara Kuvvetleri Komutanı’nın geleceği, yeni yük helikopteri hakkında bilgi alacağı ve kışladan çıkamama emri verdi. Orgeneral Salih Zeki Çolak, Orgeneral İhsan Uyar, Tümgeneral Hakan Atınç, Albay Fevzi Okan’la birlikte geldiler, 2 saat brifing verildi. Heyet gittikten sonra Karacan emir verdi. Skorsky, ATAK, Cougar ve Kobra helikopterlerini Akıncı’ya götürdük. Akıncı’daki Yarbay Uğur Kapan, 2 helikopterle Harp Okulu’ndan personeli alıp Genelkurmay’a indirmemizi emretti.

TANKLARI GÖRÜNCE DARBEYİ ANLADIM

Harp Okulu’ndan personeli alıp Genelkurmay’a indirdik. Yarbay Halil Gül, tekrar personel getirmemizi istedi. Savaş uçağını, Genelkurmay’ın içindeki tankları görünce darbeyi anladım. Emre uymayıp helikopteri Güvercinlik’e indirdim. Sonra da diğeri indi.

KAÇMAYA ÇALIŞTIM, DURDURDULAR

Darbenin parçası olmamak için kaçmaya çalıştım, durdurdular. Helikopterde bekledim. Amacım görevle havalanıp kaçmaktı. Karacan, Çankırı’dan mühimmat getirmemi istedi. Çankırı’da motoru susturmaya çekindim. 1 ton mermiyi helikoptere yüklediler.

AKINCI’YA GÖTÜRDÜK

Yarbay Uyanık’ın da kaçmak istediğini anlamıştım. Havalandık ancak darbeye alet olmamak için mühimmatı Akıncı’ya götürerek motor susturduk.

ÇOK PİŞMANIM

Dini duygularımızı kullandılar. Yaşadıklarımdan sonra Gülencilere duyduğum sempatiden dolayı kendimden utanıyorum. Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istiyorum.

ÖNCEKİ HABERLER
Başbakan'dan FETÖ'cülere tek tip kıyafet açıklaması
Hayranlıkla izlenen Çin ekonomisi ters köşe yaptı
Metro inşaatında korkutan patlama
Nuray Mert müftü nikahına destek verdi ortalık yıkıldı
İşte 1 numara Akın Öztürk'ün ilk sözleri
2 Temmuz 1993 Madımak Olayı nedir Madımak Oteli'nde neler oldu?
Yorumlar 3 yorum