BIST 1.441
DOLAR 8,24
EURO 10,03
ALTIN 485,34
HABER /  EKONOMİ

Ev alacaklara ve kiracıya müjde! Fazla para isteyemeyecekler

Emlak komisyon ücretlerine sınırlama getirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre artık emlakçı bir kiradan fazla komisyon alamayacak. Alım satım işleminde ise komisyon ücreti yüzde 4'ü geçemeyecek.

Abone ol

Emlakçılığın kurallarını yeniden belirleyen yönetmelik ile emlakçılık komisyona da yüzde 4 sınırlama getirildi. Buna göre alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı KDV hariç yüzde 4’ten fazla olamayacak. Yine kiralamalarda ise emlakçı bir aylık kira bedelinden fazla komisyon alamayacak. Daha öncesinde evini satan ve alandan yüzde 3+3 komisyon alınıyordu. Kiracılar ise yüzde 12 komisyon ödüyordu.

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile emlak komisyonuna resmen sınırlama geldi.

ORANLAR DÜŞTÜ

Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde dördünden fazla olamayacak. Alıcı ve satıcı yüzde 2-2 şeklinde ödeme yapacak. Kiralama işlemlerinde hizmet bedeli ise, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin katma değer vergisi hariç bir aylık tutarından fazla olamayacak.

ESKİDEN NASILDI?

Bu düzenlemeden önce bir gayrimenkulün satışında emlakçıya satıcı ve alıcı ayrı ayrı yüzde 3 komisyon ödüyor. Buna bir de KDV ilave ediliyordu. Kiralamada ise yıllık kira bedelinin yüzde 12’si talep ediliyordu. Yeni düzenlemeyle hizmet bedelleri ciddi oranda düştü. Vatandaş ev alırken, satarken, ya da ev kiralarken daha uygun bedel ödeyecek. Emlak danışmaları ise kurumsal firmaların kepenk indirmek zorunda kalacağını söylüyor.

Yönetmelikle artık taşınmaz ticaretini, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar yapabilecek. İşletmeye yetki belgesi verilebilmesi için yetkilinin, en az lise mezunu, iflas etmemiş, konkordato ilan etmemiş olması gerekecek. Emlak danışmanlığı yapmak için mesleki yeterlilik belgesine sahip olma şartı da getirildi. Öte yandan emlak ofislerinde olması gereken şartlar da belirlendi. İşletmelerde, bağımsız bölüm niteliğinde ve net alanının en az 30 metrekare olması, arşiv bölümünün bulunması ve teknik donatılara sahip olması şartı aranacak. İşletmede ayrıca taşınmaz ticaretine konu hizmetler dışında ticari faaliyette bulunulamayacak

ÖNCEKİ HABERLER
Doğuş Holding AVM'sini de satıyor
Anneler Günü için süper fırsatlar!
İdari tatil nedir, kimleri kapsar ve resmi tatil arasındaki fark ne?
Emlakçılara kötü haber! Komisyon oranlarına yüzde 4 sınırı getirildi
Bayramda memura idari izin açıklaması 657'liye kaç gün tatil?
Gizemli Amerikalıdan Muharrem İnce'ye yeni mesaj
24 Haziran öncesi o bayrak Kandil’e dikilir
Emekliye bayram ikramiyesi ayın kaçında verilecek-kimler alabilecek?
Orhan Miroğlu HDP'ye destek verdi mi? Gerçek ortaya çıktı
Renault’dan hazirana özel sıfır faiz fırsatı
Yorumlar 9 yorum