BIST 1.441
DOLAR 8,45
EURO 10,26
ALTIN 500,34
HABER /  GÜNCEL

Bayramda memura idari izin açıklaması 657'liye kaç gün tatil?

Bayramda memurlar idari izinli mi, Ramazan bayramı memurlara kaç gün tatil oldu sorusunun yanıtı milyonlarca memurun gündemindeydi. Bakanlar Kurulu kararını açıklayan Bekir Bozdağ, bayramda idari izin söz konusu değildir diyerek son noktayı koydu. Peki idari izin nedir, resmi izinden farkı nedir? Ramazan bayramında memurlar kaç gün izinli olacak?

Abone ol

Memurlar bayramda kaç gün tatil yapacak, Ramazan bayramında memurlara kaç gün tatil var sorusunun yanıtını Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu sonrasında verdi. Ramazan bayramının yaklaşması ile vatandaşlar bayram tatili planlarına başladı. Ramazan bayramı kaç gün tatil olacak siye merakla beklenirken Bozdağ, memurların bayramda idari tatilin söz konusu olmayacağını duyurdu. Yani Ramazan Bayramında memurlar 3 tam gün, 14 Haziran arefe günü ise yarım gün öğleden sonra tatil yapabilecek. 18 Haziran pazartesi günü ise memurlar mesaiye tekrar başlayacak. 

İDARİ TATİL NEDİR, RESMİ TATİLDEN FARKI NE: İdari tatil sadece 657 sayılı kanuna tabii devlet memurlarını kapsamaktadır. İdari izin devlet memurlarını kapsamaktadır, özel sektör çalışanları bu izinden faydalanamaz. Tüm devlet dairelerine ve 657 sayılı kanuna dahil olan devlet memurları, idari tatil kapsamında tatil yapabilir. 

BANKA, NOTER VE PTT ŞUBELERİ AÇIK OLACAK: Ramazan Bayramı tatili 2018 resmi günler takvimine göre 14 Haziran perşembe günü öğleden sonra başlayacak. 3 gün süren Ramazan Bayramı'nın 1. günü 15 Haziran cuma olacak, bayramın son günü ise 17 Haziran pazar günü olacak.Dolayısıyla banka şubeleri, PTT ve noterler 14 Haziran perşembe öğleden sonra tatil olacak. 

RAMAZAN BAYRAMI'NDA İDARİ TATİL SÖZ KONUSU DEĞİL: Ramazan Bayramı'na çok az bir zaman kaldığına işaret eden Bozdağ, "Ramazan Bayramı nedeniyle idari tatil verme durumu söz konusu değil. Çünkü Ramazan Bayramı cuma gününe, hafta sonuna denk geliyor. Bu nedenle Bakanlar Kurulu idari bir tatil kararı alma gereği duymamıştır." dedi.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN VE KAÇ GÜN: Her yıl tarih bazında biraz daha geriye gelen Ramazan Bayramı, bu yıl haziran ayında kutlanacak. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı tarih bilgilerine göre Ramazan Bayramı, bu yıl mübarek ayın son orucunun 14 Haziran Perşembe günü tutulmasıyla birlikte aynı gün arefe günüyle başlayacak.

Ramazan Bayramı'nın ilk günü ise 15 Haziran Cuma günü olacak. Arefe günüyle birlikte toplam üç buçuk gün sürecek olan Ramazan Bayramı, 17 Haziran Pazar günü sona erecek.

İşte, bayramın takvim bilgileri;
- 14 Haziran Ramazan Bayramı Arifesi (Perşembe günü) resmi tatil

- 15 Haziran Ramazan Bayramı 1.gün (Cuma günü) resmi tatil

- 16 Haziran Ramazan Bayramı 2.gün (Cumartesi günü)

- 17 Haziran Ramazan Bayramı 3.gün (Pazar günü)

ÖNCEKİ HABERLER
Bakan'dan tüm vatandaşlara çağrı: Kaçırılmaz tarihi fırsat
Gizemli Amerikalıdan Muharrem İnce'ye yeni mesaj
Emekliye bayram ikramiyesi ayın kaçında verilecek-kimler alabilecek?
Orhan Miroğlu HDP'ye destek verdi mi? Gerçek ortaya çıktı
HDP 2. tur için 'Geçir barajı al desteği' dedi
Bursluluk sınavı soruları 2018 İOKBS cevap anahtarı MEB ekranı
5 milyon öğrenciyi ilgilendiriyor! Her öğrenciye verilecek...
Evlilik sitelerinde iğrenç oyunlar! Bakın neler vaadediyorlar
14 Haziran tatil mi bayram arefesi yarım gün mü?
Bunu yapan insan olabilir mi? Kan donduran anlar...
Yorumlar