BIST 4.920
DOLAR 18,82
EURO 20,52
ALTIN 1.167,65
HABER /  DÜNYA

Esad'a 'ölüm saçan bir despot' dedi

Avustralya Başbakanı Turnbull, Suriye Devlet Başkanı Esed'i "ölüm saçan bir despot" olarak tanımladı

Abone ol

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed için "ölüm saçan bir despot" ifadesini kullandı.

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesi için Filipinler'in başkenti Manila'da bulunan Turnbull, Suriye Devlet Başkanı Esed hakkında sert açıklamalarda bulundu. Turnbull, gazetecilere verdiği demeçte, Esed için "Binlerce vatandaşının öldürülmesinden sorumlu. Birçok kişi onu kasap olarak tanımlıyor. Bence ölüm saçan bir despot, bundan hiç şüphe yok" dedi.

Turnbull, Esed ve zalim rejimine karşı çok derin düşmanlıkları olmasına rağmen Suriye sorununa pragmatik bir çözüm bulunması gerektiğini de vurguladı. Avustralya Başbakanı, "Suriye'de siyasi çözümün anahtarı, mağdur olan ülkenin Sünni çoğunluğunun yeni hükümete dahil edilmesidir. Bunu başarabilirlerse DAEŞ, temel tabanını kaybeder" yorumunu yaptı.

Avustralya'da muhalefet lideri Bill Shorten da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed için "kasap" dedi.

İşçi Partisi ve ana muhalefet lideri Bill Shorten, Sydney'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Esed rejimin iktidarda kalmasının, Suriye'de yaşayan milyonlarca kişiye veya ülkeye geri dönmek isteyenlere, uzun vadeli istikrar umudu vermediğini söyledi. Shorten, "Kasap Esed'i iktidarda tutarsanız hiçbir şekilde kalıcı barış olamaz" dedi.