BIST 1.414
DOLAR 8,72
EURO 10,39
ALTIN 497,76
HABER /  DÜNYA

Ermeniler bu tarihçiye çok kızacak

Amerikalı tarihçi Prof. Dr. Mc Carthy, Ermenilerin var olduğunu iddia ettiği soykırımla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Abone ol

Ermeniler bu açıklamalara çok kızacak ama artık Türklerin kendine güveni arttı ve gerçek hikayeleri anlatmaya başladı. Ancak bu zorlu yolun daha başlangıcındayız. İsterseniz Amerikalı tarihçinin açıklamalarına bir göz atalım..

Osmanlı, Balkanlar ve Ortadoğu uzmanı, Amerikalı tarihçi Prof. Dr. Justin Mc Carthy, Ermenilerin soykırım iddialarıyla ilgili yaptığı açıklamada, konuyla ilk kez yıllar önce, Anadolu'nun nüfusu, nüfusun 1. Dünya Savaşı'ndan önceki durumu ve savaştan sonra ne kadar kaldığı üzerine araştırma yaparken karşılaştığını belirterek, aslında hiç planlamamasına rağmen tarihi gerçeklere karşı koyamadığı için soykırım konusuna da eğildiğini söyledi. 

Mc Charthy, "Neticede ne kadar çok Türk'ün öldüğünü anladım. Bu kadar Türk nasıl öldü çünkü savaşta değillerdi. 2,5-3 milyon Müslüman savaşta ölmüştü, ben de bu konuyu çalışmalıyım diye düşündüm. Ermeniler üzerinde çalışmamın da aslında belirgin bir nedeni yok, aslında ilk çalıştığım Müslümanlardı ama daha sonra fark ettim ki bu kadar insan öldüğüne göre onları birileri öldürmüş olmalı diye düşündüm. Böylece Ermenilerin, Yunanların ve Yahudilerin üzerine de çalışmaya başladım. Ama aslında bu konuyu ben seçmedim, konu beni seçti. Hiçbir zaman Ermeniler üzerine yazmayı planlamamıştım ama oldu" diye konuştu.

BUNLAR YANLIŞ AMA YİNE DE İNANIYOR

Mc Charthy, Ermeniler bu kadar yıl geçmesine rağmen neden hala bu iddiaları sürdürdüklerine ilişkin ise "Bunun nedeni çok basit. Çocuklara nefret etmeyi öğretirseniz, onlar nefretle büyür ve nefret ne olursa olsun büyümeye devam eder. Diğer bir sebep de yurt dışındaki Ermeni milliyetçi gruplar bundan fayda sağlayacaklarına, para alacaklarına, Kars, Erzurum, Bitlis, Van'da toprak kazanacaklarına inanıyorlar. Bunlar yanlış ama yine de inanıyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

Bunların yanı sıra Mc Charthy, tıpkı köklerinin Alman ve İrlandalı olmasına rağmen kendisini Amerikalı olarak tanımlaması gibi, Amerika'daki bazı Ermeni gruplarının da Ermenilerin böyle düşüneceği, kimliklerinin milliyetlerinin yok olacağı endişesini taşıdıklarını söyleyerek, "Bundan dolayı Ermeniler soykırım iddiasını kendilerini bir arada tutacak bir bağ olarak görüyorlar. 'Ne acılar çektik' demek böyle bir bağ ve kendilerini bu acı üzerinden tanımlıyorlar. Tabii daha başka pek çok neden var. Kendi hikayelerinden, propagandalarından başka bir şey duymadılar, bu yüzden de Türklerin kötü olduğunu düşünüyorlar çünkü aslında onlara hep onların kötü olduğu söylendi" görüşünü bildirdi.

ARTIK TÜRKLER GERÇEK HİKAYEYİ ANLATMAYA BAŞLADI

Prof. Dr. Mc Charthy, Avrupa başta olmak üzere dünyanın farklı coğrafyalarındaki bazı ülkelerin Ermeni iddialarını neden desteklediğine ilişkin ise "Çünkü başka hiçbir şey duymadılar" şeklinde açıkladı.

Müslümanlara ve Türklere yönelik çok fazla önyargı bulunduğuna işaret eden Mc Charthy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu önyargılar yüzünden Türkler diğer insanlardan daha fazla çalışmak zorunda. Hristiyanlar, eğer bir Hristiyan gelir ve bir şey söylerse ona inanmaya, ama eğer bir Müslüman bir şey söylerse ona inanmamaya eğilimli olurlar. Aynı şey Müslümanlar için de geçerli. Müslümanlar da Müslümanlara Hristiyanlar'dan daha çok inanırlar, insan doğası böyle. Türkler bu iddiaya karşı daha çok çalışmalıydı. Son 20 yıla kadar böyle olmadı ama artık Türkler gerçek hikayeyi anlatmaya başladı. Fakat bunun çok çabuk, kolay olacağını sanıyorlar halbuki bu diğer tarafta yüz yıldır sürüyor, epey zaman alacak."

100'ÜNCÜ YIL HAZIRLIĞI

Gelecek yılın Ermeni iddialarının 100'üncü yıl dönümü olması nedeniyle uluslararası arenada büyük propagandalar ve yeni düzenlemeler yapılacağına dikkati çeken Mc Charthy, şunları dile getirdi:

"Çok fazla baskı olacak. Türkler bununla başa çıkmak için hazır olmalı. Ama öyle hissediyorum ki 100'üncü yıl dönümünden sonra işler biraz daha sakinleşecek. Ne de olsa bu sonsuza kadar devam edemez, 100 yıl uzun bir zaman ve artık kimse hayatta değil. Sadece Ermenistan'daki değil, Fransa'da, İngiltere'de Amerika'da, dünyanın her yerindeki bütün Ermenileri alıp onların olduğunu iddia ettikleri 6 vilayete koysanız bile orada hala onların iki katı Müslüman yaşıyor olacak."

ÖNCEKİ HABERLER
Güney Kore: Gemi battı, yüzlerce kişi kayıp
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Balıkçıları korkutan devasa köpek balığı
İnternetin yeni fenomeni herkes dalga geçti
Dün İstanbul bugün de Kayseri!
Engelliler için örnek uygulama
Maçta gerginlik
Erdoğan Barzani’yi kabul etti
Ölümüne 40 gün kala Müslüman oldu
Yamuk kafatası görenleri şaşkına çeviriyor!
Yorumlar 1 yorum